Pojištění osobních věcí už je na českém pojistném trhu realitou

Čtení na 5 minut Publikováno: 05.02.2019
Pojištění osobních věcí už je na českém pojistném trhu realitou

Komerční pojišťovna, jedna z nejnovějších pojišťoven na českém trhu, jde se svými službami mimo hlavní proud pojištění, na který jsme v Česku dlouhodobě zvyklí. A tak se není čemu divit, že zavádí nové a netradiční pojistné produkty, ke kterým patří třeba pojištění osobních věcí CUBIQ. V tomto případě funguje na bázi předplatného a pouze online. Jaké jsou s ním spojeny služby?

K čemu je pojištění osobních věcí?

Slouží právě k pojištění osobních věcí, kterými jsou třeba mobil, peněženka, brýle, fotoaparát. Cílem pojištění je krýt případnou krádež věci nebo její rozbití (třeba opotřebením – to například v případě pračky). Pojištění je vlastně způsob odkládání peněz na nákup další generace osobní věci. Peníze odkládáte k pojišťovně a ona vám v případě pojistné události peníze vrátí, někdy přihodí i něco navíc.

Jen je nutné vědět, že ve většině případů zaplatíte spoluúčast a nikdy nedostanete kupní cenu původní věci, vždy jen cenu, za kterou se výrobek prodává nyní. Anebo cenu, za kterou je na trhu výrobek se stejnými nebo podobnými technickými parametry.

Jaké osobní věci lze v rámci CUBIQ pojistit?

Vždy si můžete pojistit jen čtyři věci z nabízeného seznamu dvanácti pojistitelných osobních věcí. Jaké jsou v nabídce? Jedná se o věci, které má většina lidí:

 • mobilní telefon
 • tablet
 • fotoaparát
 • notebook
 • pračka
 • lednička
 • televize
 • lyže
 • snowboard
 • kolo
 • kytara
 • brýle

Ze seznamu si tedy vyberete čtyři věci, které chcete pojistit. Stanovíte jejich cenu, vyberete svou maximální pojistnou částku, která může být od pěti do 50 tisíc korun, a podle toho budete platit za své osobní věci pojistné. Nejnižší je možné platit ve výši 89 Kč měsíčně, to nejvyšší pak dosahuje 269 Kč měsíčně.

Co pojišťovna zaplatí?

Když se s pojištěnými věcmi něco stane, vyplatí vám pojišťovna pojistné plnění. Všude ale máte spoluúčast. Tedy s výjimkou jednoho případu, a to je rozbitý displej na mobilním telefonu. V tomto případě dostanete displej nový a spoluúčast neplatíte.

V ostatních pojistných plněních vždy klesnete s vyplácenou částkou o sjednanou spoluúčast. Navíc se cena nově pořizované věci samozřejmě nesmí dostat nad vámi stanovený maximální limit pojištění.  A jaké případy se berou za pojistnou událost?

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Drobné osobní věci

Pokud se jedná o drobné osobní věci, může jít o jejich krádež, ovšem vždy jen po překonání překážky. Takže z kapsy, z batohu, ze zamknutého auta, hotelového pokoje, ze zamknutého bytu nebo při loupeži (s pohrůžkou násilí).

Drobné osobní věci si nesmíte poškodit úmyslně nebo nesprávným používáním. Pokud dáte věc opravit do servisu, který Komerční pojišťovna nemá nasmlouvaný nebo se kterým nebude souhlasit, také o pojistné plnění přijdete.

Velké osobní věci

U větších osobních věcí se většinou řeší porucha nebo zničení, kdy je porucha na spotřebiči tak velká, že už se rozhodně nevyplatí jej opravovat. Pokud dojde k opravitelné poruše třeba na pračce, dostanete zpět peníze na poštovné (nebo cestovné pro opraváře), diagnostiku v servisu a také samotnou opravu. Ale pokaždé mínus desetiprocentní spoluúčast, která dělá maximálně 500 korun.

Jakmile se rozhodne, že se musí pořídit pračka nová, pojistné plnění se vypočte z ceny nové pračky. Buď té, co máte doma nebo z novějšího modelu o stejných či podobných parametrech. Opotřebení se u zničených věcí neřeší.

Pro koho pojištění osobních věcí je?

Tahle forma pojištění se může vyplatit lidem, kteří si kupují dražší věci a musejí s nimi dost cestovat (mobil, tablet, fotoaparát). Tady má smysl pojištění krádeže. Vyplatit se pojištění CUBIQ může i v případě větších spotřebičů, a to po skončení jejich záruky, kdy si můžete předplatit opravu.

Ale berme v úvahu fakt, že pojištění v podobě prodloužení záruky dnes nabízí i prodejci spotřebičů, a to za nesrovnatelně nižší ceny. Další, co je vhodné si uvědomit, je zaměření běžného pojištění domácnosti, které také pokrývá velkou část oprav domácích spotřebičů, i jejich výměny.

Specifickým případem mohou být lidé se speciálními čočkami v brýlích, které stojí i desítky tisíc. Tady se opatrnost vyplatí. V ostatních případech bude asi lepší odkládat si peníze stranou, místo do pojišťovny tohoto druhu.

A také bychom se mohli raději spolehnout se na celkové pojištění domácnosti, též na pojištění životní. Oba typy pojištění jsme pro vás detailně popsali v našem malém Slovníku pojištění. Jejich podstatu a výhody si můžete zjistit hned po kliknutí na jejich názvy.