Podvody s DPH jsou čím dál méně časté, mnohé prakticky vymizely

Čtení na 5 minut Publikováno: 07.02.2019
Podvody s DPH jsou čím dál méně časté, mnohé prakticky vymizely

Státnímu rozpočtu se v oblasti DPH nejen blýská na lepší časy, ale lepší časy v podstatě už jsou tu. Podvody s DPH jsou v mnoha oblastech vlastně nemožné, podvody na daňových vratkách prakticky vymizely. Poděkovat můžeme nové legislativě, online systémům a také změně práce úředníků.

Stát zapracoval ve prospěch běžných zákazníků, ale i poctivých provozovatelů obchodů

Stejně jako se státu v posledních letech daří narovnat trh s půjčkami, daří se i postupně snižovat podíl podvodů na celkovém výběru daně z přidané hodnoty. To přináší vyšší jistotu na trhu ve všech segmentech, lepší pozici pro poctivé obchodníky a také výsledné lepší konkurenční prostředí na koncovém maloobchodním trhu.

Díky vyššímu výběru DPH je možné ze strany státu zafinancovat investice nebo jiné výdaje, na které dříve nezbývaly peníze. To se opět příjemně odrazí na celkové situaci a úrovni veřejných služeb pro běžné obyvatele.

Podvody za stovky miliard jsou minulostí

Nejvíce se podvodníci „nabalili“ na daňových vratkách. Zde se ročně podařilo obrat stát i o stovku miliard. A to už je na výsledné bilanci státního rozpočtu setsakramentsky znatelná díra. Ještě před pár lety přitom policisté mohli jen zdokumentovat podvod a konstatovat vytunelování firmy.

Jak říká Petr Danko, vedoucí odboru daní, sekce finanční kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ): „Neoprávněné vratky byly dávno vyplacené a podvodníci založili úplně jiný řetězec a páchali další podvod. Dnes je to jiné – sledujeme kauzy online, když se dějí, a máme velkou možnost je zadokumentovat a dostat se k organizátorům“.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Loni stát rozkryl podvody za 2,2 miliardy korun, těch nevyřešených eviduje minimum

Jen za loňský rok se podařilo NCOZ rozkrýt podvody za více než dvě miliardy korun. To byly starší záležitosti, kdy získat podvodně daňové vratky DPH bylo ještě relativně snadné. Nastaly však velké změny, a teď je podle policistů NCOZ prakticky nemožné vylákat od státu vratku na DPH.

Co ještě stále lze, je nechat zmizet firmu ještě předtím, než zaplatí DPH. Ale jde o riskantnější a hlavně dražší počin, už se tolik nevyplatí. Pomohlo nasazení nových analytických nástrojů Finanční správy, včetně EET. Spojily se jak operativní činnosti, tak online databáze. A policisté NCOZ s nimi mohli začít spolupracovat mimo jiné na odhalování DPH podvodů.

Karuselové podvody jsou stále oříškem, ale svítá na lepší budoucnost

Pořád mezi podvodníky zůstávají velmi populární takzvané karuselové podvody, kdy firma přiveze z Evropské unie rychloobrátkové zboží, tedy zboží, které se rychle prodá. Firma jej úspěšně prodá pod cenou (neodvede DPH, takže na ní ušetří). A hned nato se firma stane nekontaktní, tedy zanikne.

Podvodníci si pak za 20 tisíc založí firmu novou. Mezitím je zboží u běžných obchodníků a kupujeme si ho my, běžní koncoví spotřebitelé. I tyto podvody se dají úspěšně vymýtit, podle policistů i Finanční správy k tomu budeme potřebovat zavedení tzv. plošné reverse charge (přenesené daňové povinnosti na všechny komodity). O jeho zavedení už se jedná.

Komentáře