Podílové fondy si dnes koupíte i přes internetové bankovnictví

Čtení na 5 minut Publikováno: 28.05.2019
Podílové fondy si dnes koupíte i přes internetové bankovnictví

Banky si stále více uvědomují, že spořicí účty nebo termínované vklady stačí menšímu a menšímu procentu české populace. A tak se snaží zaujmout nabídkou podílových fondů. Jenže většinou jsme si pro ně museli jít na pobočku, což se také každému nechce. Zajímavou novinkou je investování do podílových fondů přímo z internetového bankovnictví.

Výhodou má být jednoduchost

Vzhledem k propojení online bankovnictví je možné například u Equa banky investování i pro klienty jiných bank. Navíc je investice možná už od několika stovek korun. Kdo tedy podílové fondy zatím nezná, má vhodnou možnost si je za pár peněz snadno „osahat“.

Průkopníkem ve volném prodeji fondů je ING bank. Nyní se mezi takové banky přidává i Air Bank, která s prodejem fondů teprve začíná. Teď je testuje, a to na testovací skupině klientů, kteří o ně projevili zájem. Dlouhodobě se prodávají fondy přes Fio investiční společnost, do jejíž rodiny patří i Fio banka.

Co je podílový fond?

  • Podílové fondy nabízejí investice do různých druhů aktiv. Například akcie, dluhopisy. Nakupovat můžete, aniž byste znali jediné pravidlo, které se s akciovým nebo dluhopisovým trhem pojí. To vše za vás obstarají odborníci. Ti sestavují fondy podle území nebo třeba podle odvětví. Takže nemusíte ani znát hospodaření desítek firem, ani vývoj cen čehokoliv na trhu.
  • Pokud věříte obrům mezi firmami, můžete na ně vsadit. Velké zavedené firmy sice nerostou o desítky procent za rok, ale vydělávají spolehlivě každý rok mnohem více než spořicí účet nebo i termínovaný vklad. A pravidelně se rozhodují pro vyplácení dostatečně velké dividendy.

Typy podílových fondů

Podílové fondy jsou jednak akciové, jednak dluhopisové, samozřejmě mohou být i smíšené, což se obecně pokládá za nejvyrovnanější investice, protože část smíšeného fondu je dynamická (akcie) a část je konzervativní (dluhopisy).

Akcie totiž, jak známo, podléhají větším výkyvům ve výdělku než dluhopisy. Proto se krátkodobější investice (do deseti let) obecně vyplatí do dluhopisů, kdežto dlouhodobější investování (nad deset let) naopak do akcií. Anebo se držet zlaté střední cesty smíšených fondů.

Fondů jsou stovky, banky vám je „přecedí“

Vzhledem k tomu, že je na trhu spousta podílových fondů, nabízejí banky jen jejich zlomek, který prošel jejich výběrovým řízením na základě bankou stanovených kriterií. A tak se stane, že z každého typu fondu nabídne banka třeba jen jeden, což je ve výsledku pro klienta velmi pohodlné v rozhodování.

Rozhodnout se totiž musíte jen o typu fondu, tedy o míře jeho rizikovosti, dynamičnosti. Ale už není nutné vybírat mezi mnoha fondy v jednom typu dynamičnosti či zaměření. Například Air Bank se rozhodla pro nabídku šesti fondů od investičních společností Conseq a Generali Investments CEE.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Equa bank k tomu přistupuje dokonce ještě jinak. Nezatěžuje totiž klienty výběrem konkrétního fondu, ale ptá se jich, co si od investice slibují. Takže se zeptá zejména na to, jak dlouho chtějí lidé mít peníze investovány. Čím delší doba investice, tím více se smazává riziko akciových fondů. A také naopak – čím kratší dobu bude Equa bank na investování mít, s tím větší pravděpodobností bude volit fond dluhopisový.

Automatická investice při platbě kartou

Equa bank přidala k investování i jakousi hru: možnost automatické investice při každé platbě kartou. Klient se rozhodne, kolik chce odložit při každé platbě kartou. Jakmile je odložena stokoruna, jsou peníze automaticky investovány do podílového fondu. Tuto možnost zatím využívá zhruba každý třetí klient, který už v Equa bank fondy nakoupil.

Nezapomínejme na poplatky

Podílové fondy jsou spojeny s poplatky. A to zejména s těmi vstupními, které můžete zaplatit buď jednorázově na začátku, nebo během investování. Pohybuje se od 0,2 do 3 procent, vždy podle typu fondu. Nejlevněji vyjdou nejméně rizikové fondy. Ty nejvíce rizikové, které jsou nejnáročnější na správu, jsou samozřejmě nejdražší.

Banky nejsou jediný způsob, jak investovat do podílových fondů

Banka chce také vydělat. A proto nikdy nedostanete při investování do podílového fondu přes banku plné zhodnocení. Z tohoto důvodu se vyplatí nabrat základní zkušenosti u bank, ale později se s investováním postavit na vlastní nohy. Zhodnocení pak bude vyšší o překvapivě velkou částku.

Komentáře