Po Vánocích nevyjdete s penězi? Pozor na rychlé rozhodování!

authorLenka RutteováČtení na 5 minutPublikováno: 14.01.2020
Po Vánocích nevyjdete s penězi? Pozor na rychlé rozhodování!

Už teď vidíte, že po Vánocích bude ve vaší peněžence větší vítr, než bývá běžně? Máte platit dovolenou na horách, dětem lyžařský výcvik, případně jarní výbavu vašich malých sportovců pro příští sezónu, jenže jste se vydali z peněz a pořídili dárky, dekorace a potraviny? Tak se hlavně snažte nepodlehnout ani panice a ani lákavým reklamám na půjčky. Vše si nejdříve v klidu rozmyslete, obstarejte si maximum informací, a pak teprve se rozhodujte. Pomalu.

Vánoční náklady nekončí vánočními dárky

Vánoce byly, jsou a budou v naší kultuře finančně náročnými. Vedle darů pro rodinu a okolí vydáme spoustu peněz i za slavnostní pokrmy, či jen suroviny na ně, za cukroví (či jen suroviny na něj), za pohoštění pro návštěvy, za aktivity o vánočním volnu. Pro naše peněženky a účty dost rizikové období. Není divu, že spousta z nás je po Vánocích u konce s dechem. 

Jestli už jste se stihli zamotat do půjček, tady je návod, co s tím.

A většinou hned po Vánocích přicházejí náklady spojené se zimními sporty, s dovolenými jak zimními, tak s first minute termíny na letní zájezdy, platí se další pololetí zájmových kroužků, děti jezdívají na lyžařský výcvik, prostě se toho hned po Vánocích sejde většinou hodně. I díky tomu je o spotřebitelské půjčky celkem velký zájem také v lednu.

Pokud jste si úvěr ještě nevzali, ale chystáte se na něj, čtěte pozorně dál.

Co dělat, když zjistíme, že s penězi nevyjdeme?

Nejjednodušším řešením je samozřejmě bohaté příbuzenstvo nebo kamarádi, kteří nás na měsíc, na dva prostě založí, třeba bezúročně. Jenže ne každý má takové štěstí, a tak se v případě nedostatku financí na účtu musí spolehnout na finanční domy. 

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Kontokorent a kreditní karta

Rychlou a univerzálně použitelnou variantou je kontokorentní účet nebo kreditní karta. Jde o předem schválené úvěry, které máme stále připraveny, a peníze z nich jsou instantně k dispozici. Nikdy však nezapomínejme na vysoké úrokové míry, které jsou s oběma produkty spojeny, a to hlavně u revolvingu u nebankovních společností! 

Na kreditní kartě jsou sice úvěry (vybrané peníze) na prvních 40 – 55 dní zdarma, ale po uplynutí této lhůty nastupují vysoké úroky, dokonce mnohdy i přes 20 % za rok. Kontokorentní účty jsou na tom ještě hůře, protože vysoké úročení se spouští okamžitě poté, co jdeme na našem účtu tzv. do mínusu.

Spotřebitelská půjčka

Pokud nejste majiteli kreditní karty či účtu s kontokorentem, můžete se za účelem „zaplácnutí“ díry ve financích obrátit na poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Jejich služby jsou dnes velmi rychlé, většinou online a bez zbytečné papírové administrativy. Když vybíráte správně, potkáte i půjčky zdarma nebo opravdu velmi levné.

Ovšem pozor. Nabídky půjček se sice shodují v rychlosti a pohodlí vyřízení, ale v ceně a v dalších podmínkách se výrazně liší! Rychlé rozhodování o půjčce je proto velkou chybou! Vždycky je nutné nechat se nejdříve informovat o všech podmínkách různých půjček na trhu. Cena samozřejmě hraje důležitou roli, nikoliv však jedinou.

Na co se zaměřit, když si chcete vzít malou půjčku po Vánocích?

Tak jako netvoří cena u vybíraného zboží jediné rozhodovací kritérium, není dobré se pouze podle ceny rozhodovat ani v oblasti úvěrů. I když zde je cena velmi důležitým faktorem. Zaměřte se vždy na to, abyste zjistili celou cenu půjčky a abyste také znali veškeré podmínky s ní spojené. Teprve pak je možné se zodpovědně rozhodnout, která nabídka bude právě pro vás tou nejlepší.

Jak zjistit celou cenu rychlé půjčky?

Jakýkoliv úvěr musí mít předem stanovenou celkovou cenu, kterou spotřebitel zaplatí, pokud dodrží splátkový kalendář. Celková cena se vypočítává pomocí RPSN, což je povinně zveřejňovaný údaj, v procentech. Ale vždycky musíte dostat informaci o celkové ceně v konkrétní částce! Bude uvedená i na smlouvě o půjčce, většinou jako celková částka splatná spotřebitelem (i s objemem půjčky) nebo jako celkový přeplatek (bez objemu půjčky, kterou si chcete vzít). 

A co ostatní podmínky půjčky?

Další podmínky jsou uváděny poskytovatelem povinně také již při nabídce úvěru. Nejdůležitějšími jsou, vedle požadavků na svéprávnost klienta, následující:

  • doba trvání půjčky
  • možnost předčasného splacení
  • cena předčasného splacení (tzv. penále)
  • možnost odložení splátek
  • cena odkladu splátek 
  • dokumenty nutné k vyřízení úvěru
  • peníze v hotovosti nebo na účet
  • splátky hotově nebo na účet

Spousta lidí už prodělala například na tom, že peníze vrátili poskytovateli půjčky předčasně, aniž si před tím zjistili, zda předčasné splácení nepokutuje. A pokutoval. Jiní se divili, že si nemohli odložit splátku ani například o týden. A další zase byli příjemně překvapení, že si mohli během trvání půjčky vzít i dva měsíce splátkových prázdnin zdarma.

Zdá se vám to příliš komplikované? Zkuste srovnávač!

Jestliže se v pokynech a informacích ztrácíte, není nutné se výběrem půjčky trápit doma sami. Využijte službu srovnávače půjček Bezvamoney.cz, která je zcela zdarma. Všechny informace vám přinese v jednom okně prohlížeče, kde si můžete nabízené úvěry pak už velmi snadno porovnat. 

Žádost o půjčku v podobě vyplnění a odeslání formuláře je tady nezávazná, slouží pouze pro informaci o vašich potřebách. Vybraný poskytovatel úvěru se vám ozve neprodleně po odeslání vyplněného formuláře. A zavazovat vás bude pak až případná smlouva, kterou s ním můžete (ale nemusíte) uzavřít. Online uzavřené půjčky se mohou do 14 dní vrátit, bez udání důvodu.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více