Po posledním navýšení sazeb se banky předhánějí, která nabídne víc

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 20.02.2020
Po posledním navýšení sazeb se banky předhánějí, která nabídne víc

Na českém bankovním trhu se dlouho nestalo, že by se banky předháněly v rychlosti, s jakou zareagují na centrální bankou zvýšené úrokové sazby. Avšak právě po posledním navýšení základních úrokových sazeb, ke kterému došlo 6. února, se banky pustily do závodu. Čtyři dny poté navýšily úroky na spořicích účtech již čtyři banky. Budou další banky v tomto trendu pokračovat? A za kolik procent teď můžeme spořit?

Znovu o čtvrt procentního bodu

Česká národní banka, respektive její bankovní rada, se rozhodla, že navýší základní úrokové sazby v ekonomice o čtvrt procentního bodu. V současnosti tedy máme repo sazbu na 2,25 %, lombardní sazbu na 3,25 %, ještě banka ČNB i sazbu diskontní, a to na současných 1,25 %.

Jen dodejme, že od základní repo sazby se odvíjí například úročení komerčních úvěrů nebo právě úroky na spoření, lombardní sazbou platí běžné banky České národní bance za půjčení peněz vystaveným oproti cenným papírům, kdežto diskontní sazba se vztahuje na penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně.

Nejvyšší úročení v současnosti nabízí Trinity Bank

Novým lídrem žebříčků úročení spořicích účtů se stala Trinity Bank. Ta totiž nabízí hned dvě úrokové sazby pro různé výše vkladů, abě jsou však nejvyššími na trhu. Při vkladu do jednoho milionu korun se jedná o úročení ve výši 1,88 % za rok, pokud vložíte víc, můžete se těšit na úrok 2,08 % p.a., překvapivě na celý vklad.

Ale pozor, tyto úrokové míry si vyslouží jen prvních 10 tisíc nově zřízených účtů! Zřídit si je přitom mohou jak stávající klienti banky, tak i zákazníci noví, běžný účet není ke spořicímu účtu vůbec potřeba. Jiné podmínky k získání vyššího úročení v Trinity Bank nejsou.

Hranice dvou procent byla konečně prolomena. Výjimečnou sazbou 2,08 % našim klientům nabídneme skutečně mimořádné zhodnocení jejich úspor. Touto nabídkou se s nimi zároveň chceme podělit o úspěchy, kterých se nám podařilo dosáhnout za první rok fungování Trinity Bank,“ komentoval rozhodnutí banky Marcel Schmidt, ředitel marketingu a komunikace.

Doposud Trinity úročila jen 1,58 % p.a. pro všechny spořicí účty založené od poloviny května 2019. Pro dřívější účty platil dokonce jen úrok 1,38 %. Navýšení úrokových sazeb centrální bankou však zamíchalo jejími plány. Změny v úrokových sazbách již oznámila i Air Bank, Česká spořitelna a Equa bank. Ale tolik štědré rozhodně nebudou.

Air Bank navyšuje na 1,5 %

Air Bank doposud úročila vklady jen 1,3 %, po navýšení základní sazby ze strany ČNB však ještě zvyšuje rozdíl mezi tím, za kolik si půjčí od ČNB a za kolik od klientů, navýšení ze strany Air Bank je totiž pouze o 0,2 %, a to na současných 1,5 % p.a.

Ovšem pozor, tady musíte splnit spoustu podmínek. Pětkrát v měsíci zaplatit kartou, uloženo smíte mít jen do 250 tisíc korun, cokoliv přesáhne strop, se úročí jen 0,4 %. A pakliže za daný měsíc nemávnete platební kartou před terminálem nebo na internetu alespoň pětkrát, jste s úročením na rovné nule.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

1,6 % nabídne Equa bnak

Equa bank navyšuje od 12. února na 1,6 procenta, a to z původních 1,3 % p.a. Omezení vkladů je na 300 tisíc korun, cokoliv tuto částku přesáhne, se vám zúročí již jen 0,2 %. I zde musíte několikrát do měsíce vytáhnout z kapsy platební kartu nebo mobil či hodinky s platební aplikací.

Konkrétně musíte měsíčně zvládnout tři transakce platební kartou. A pokud ne, zůstáváte na základním úročení 0,2 %, přijdete tedy o bonus ve výši 1,4 %. Jestliže nechcete tak často platit kartou, můžete u Equa bank investovat a hodnota vašich investic musí dosáhnout alespoň 50 tisíc korun.

Česká spořitelna navýší sazby na jedno procento, ale až od dubna

Ze současných 0,2 % p.a. navyšuje Česká spořitelna úročení na spořicích účtech na celé jedno procento, ovšem až za dva měsíce. Počkat si totiž musíte do dubna. Že se spořitelna rozhodně nepředá, to vidíme všichni. Ale reklamní strategii zvolila honosnou. K jednoprocentnímu úročení ještě musíte využívat služby Moje zdravé finance, Erste Premier a Erste Private Banking.

Úročení se navíc vztahuje na omezenou částku, a to jen do 200 tisíc korun. Pokud částku přesáhnete, úročeno bude jen sazbou 0,01 % p.a. A ještě jedno pozor, pokud si dovolíte ze svého spořicího účtu cokoliv vybrat, nedostanete úročení vůbec žádné. To se týká měsíce, ve kterém jste vybírali. Nu, co dodat… Horší podmínky spoření se prostě hledají jen stěží.

Ke dvěma procentům se dostanete i u některých z bank, které sazby doposud nenavýšily

ING Bank láká na dvě procenta na půl roku u vkladů do 300 tisíc korun, tahle nabídka je i pro stávající klienty a trvá již poměrně dlouho. Nad jeden milion můžete výhodněji spořit u Sberbank, kde je úroková míra na vklady od jednoho do tří milionů korun 1,75 %, nad tři miliony dokonce 1,75 % p.a. Jen musíte počítat s poplatkem 5 Kč za odchozí platbu.

Banka Creditas zatím drží úročení 1,6 % p.a., které nastavila od začátku roku do konce pololetí. Zda své úroky navýší, to zatím zřejmé není. Expobank se pustila do inovace svých účtů a vytvořila Neo účet, který je výsledkem spojení běžného a spořicího účtu do jednoho produktu. I zde je úrok na 1,6 %. Výhodou je, že se úročí i peníze na běžnou potřebu, na druhou stranu ale máte své úspory stále k dispozici, takže se šetří o něco obtížněji.

U starších účtů od Wüstenrot se dá úročit až na 1,7 %, pokud si klient nastaví fixaci na předem stanovenou dobu. Fixace se dá kdykoliv zrušit, ale po dobu, co trvala, zůstává bonusové úročení. Navíc lze fixaci nastavit buď na celý vklad, nebo i jen na jeho omezenou výši, abyste zbylými prostředky mohli manipulovat. Tak trochu spojení spořicího účtu s termínovaným vkladem.

Marketingově vede Moneta Money Bank

Marketingově nejzajímavější nabídkou pak jistě je úrok 5 % od Moneta Money Bank. Ovšem jak už to bývá, není všechno zlato, co se třpytí. Tento úrok dostanete u produktu pojmenovaného Pravidelné spoření. A samozřejmě tu musíte splnit podmínky, takže výsledek úročení je v pak překvapivě nuzný.

Po celý rok musíte spořit v rozmezí 250 korun až 1000 korun měsíčně, pak bude maximální zisk po zdanění cirka 270 korun po dvanácti měsících. Navíc si celý rok nesmíte vybrat ani korunu. Také musíte mít i běžný Tom účet od Moneta Money Bank a posílat si na něj aspoň 7000 korun každý měsíc.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře