Platby mobilem jsou u nás stále populárnější!

Čtení na 5 minut Publikováno: 15.11.2018
Platby mobilem jsou u nás stále populárnější!

Před necelým rokem jsme vás informovali o tom, že české banky zavádějí možnost platit na terminálech pomocí mobilního telefonu. Jednak k tomu vytvořily vlastní aplikace, jednak i přejaly aplikaci Google Pay, která je v Americe vyzkoušená již téměř tříletým provozem. Banky využívají i jiných globálních aplikací. Po téměř roce se ukazuje, že zájem o platby mobilem má dynamicky rostoucí tendenci. První obavy o bezpečnost postupně opadávají. A vítězí pohodlnost, kterou mobilní platby opravdu poskytují.

Google Pay podporuje sedm českých bank

Klienti sedmi bank mohou využívat platby mobilem pomocí aplikace Google Pay  která běží na velkém trhu Severní Ameriky již skoro tři roky, a celou dobu je vše bezpečné a bez náznaků možnosti úniků během platebních operací.  Dodejme, že Google Pay funguje pouze pro telefony s Androidem, nikoliv iPhony s iOS od Apple. A například v Komerční bance využívá platební aplikaci od Googlu sedmkrát více klientů, než je těch, co platí přes originální platební aplikaci Komerční banky.

U kterých bank můžete začít využívat platby mobilem s Androidem? Google Pay momentálně podporují ČSOB, Komerční banka, Equa bank, Fio banka, J&T, Moneta Money Bank a mBank. A asi nebude překvapením, že tuto formu plateb využívají zejména pánové, kteří vždy byli, jsou a budou otevřenější technickým novinkám. Muži v tomto případě tvoří 84 procenta všech klientů Komerční banky, kteří platí mobilem.

Vlastní platby mobilem (tedy svou aplikací, nikoliv přes Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay nebo Samsung Pay) zavedly již Air Bank (My Air), Česká spořitelna (Poketka), ČSOB (NaNákupy), Era (Na Nákupy), Komerční banka (MojeMobilní karty). Raiffeisenbank chystá svou aplikaci pro telefony s Androidem.

MojeMobilní karta v KB od roku 2016, Google Pay od roku 2017

Komerční banka zavedla možnost platit mobilem již v roce 2016. Bylo to ve spolupráci s karetní asociací VISA. Ale zdaleka s touto aplikací neslavila Komerční banka tolik úspěchů jako o rok později s Google Pay.

S využitím Google Pay klienti za deset měsíců provozu zaplatili už 75 milionů korun, uskutečnili přes 160 tisíc plateb. Manažerka platebních karet Komerční banky Monika Truchlíková proto zmínila poznatek Komerční banky:

„Jednoznačně se nám potvrdilo, že hledání vlastní cesty nemusí být ve všech případech klienty preferované. Obliba Google Pay v Komerční bance v porovnání s předchozím řešením dynamicky roste. I proto chceme, aby podobnou zkušenost při placení zažívali i majitelé zařízení Apple. Děláme vše pro to, abychom byli mezi prvními bankami v ČR, které nabídnou svým klientům Apple Pay.“

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Mobilní platby nejsou záležitostí pouze dvacátníků a třicátníků

V současných mobilních technologiích postupně vyrůstali ti, co jsou v současnosti dvacátníky nebo třicátníky. Ale rozhodně nejsou jedinou generací využívající službu pohodlného placení mobilem. Nejmladšímu klientovi, který platí v Komerční bance mobilem, je 15 let. A tomu nejstaršímu dokonce 85 let.

Nejvyšší částka zaplacená mobilem byla v Komerční bance zatím 182 tisíce korun. A nejčastěji platící klient zaplatil mobilem během jednoho měsíce 134 krát. Dodejme, že platby mobilem připravuje i Raiffeisenbank (vlastní aplikace) nebo Equa bank.

Jak se platí mobilem?

Za prvé musíte mít mobil s NFC technologií. Pak je nutné si stáhnout aplikaci k placení mobilem (je celkem jedno, zda sáhnete po aplikaci vytvořené vaší bankou, nebo si vezmete to googlovskou). Za druhé je nutné do aplikace nahrát svou platební kartu. Aplikace pak vytvoří virtuální platební kartu s jiným číslem, než má vaše karta reálná. A pozor, pokud máte mobilní platby, je nutné si telefon dobře uzamknout – nejlépe otiskem prstu, případně číselným PINem.

No a pak už u pokladny jen mávnete mobilem. Při platbě do 500 korun (kdy se ani u karty nedává žádný PIN), stačí, aby se displej telefonu rozsvítil, bez odemykání. Jakmile platíte částku nad 500 Kč, je potřeba zadat PIN, ale v podobě odemknutí vašeho telefonu – právě třeba otiskem prstu nebo gestem, případně skenem obličeje anebo číselným PINem.

Jak na odemykání telefonu při mobilních platbách?

Možností odemknutí telefonu, a tím potvrzení platby nad 500 Kč je hodně, ovšem u otisku prstu nehrozí, že byste zapomněli, jak telefon odemknout. A až budete otisk prstu nastavovat jako zámek telefonu, držte mobil v poloze, ve které jej v ruce přirozeně míváte při běžné manipulaci s ním. To vám usnadní a urychlí práci s telefonem i samotnou platbu.

Nejméně doporučovanou variantou uzamknutí telefonu je sken obličeje. Aplikace totiž ještě nejsou tak dokonalé, aby rozeznaly nejjemnější detaily obličeje, navíc často odemykáme i v nepříznivých světelných podmínkách. Tím pádem by telefon mohl odemknout kdokoliv, kdo je vám aspoň trošičku podobný.

Sami výrobci telefonů upozorňují, že sken obličeje je tou nejméně spolehlivou metodou jeho zabezpečení. Takže volme raději otisk prstu nebo číselný PIN. Ale jestliže upřednostňujeme rychlost a pohodlí, je otisk prstu nejlepší variantou. Mobil ho totiž pozná a odemkne se během zlomku vteřiny.