Platbu kartou v eshopu jde potvrdit otiskem prstu nebo obličejem!

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 27.02.2020
Platbu kartou v eshopu jde potvrdit otiskem prstu nebo obličejem!

Ve většině online bankovnictví je nutné pro potvrzení platby kartou zadat údaje z karty a pak ještě přepsat kód z přišedší SMS zprávy. Ale Komerční banka a Moneta Money Bank byly na podzim podle svých slov prvními bankami v České republice, které přinesly možnost potvrdit online platbu kartou také otiskem prstu či pomocí skenu obličeje. Každá z bank přitom sáhla po jiném řešení, přišla s nimi však ve stejnou dobu. Nicméně již v září 2019 je předběhla mBank, a to zejména díky spuštění mKlíče, s využitím nabízené technologie od Mastercard. Komerční banka a Moneta MB zaspaly ve sledování nabídky konkurence!

Komerční banka a funkce Face Unlock

Komerční banka spojila potvrzování plateb biometrickými údaji nově také s funkcí Face Unlock. I díky tomu si mohou majitelé konkrétních telefonů dovolit potvrzování plateb právě skenem obličeje. Otisk prstu je používán již delší donu, a to na Androidech 9. Komerční banka komentovala své postupy ve službách pro Android telefony následovně:

Vyšel nový Google Pixel 4 a Pixel 4 XL s funkcí Face Unlock. V ČR jsme 1. banka, která na něm podporuje přihlášení i autorizaci plateb pomocí rozpoznání obličeje. Neustále se snažíme vylepšovat aplikaci Mobilní banka i Mobilní banka Business. Dnes jsme tu s opravdovou peckou. Jako první banka v ČR totiž umíme přihlašování i autorizaci plateb pomocí rozpoznání obličeje. Nový Google Pixel 4 a Pixel 4 XL právě tuto možnost podporuje. Protože jsme věděli, co se připravuje, implementovali jsme už v září nejnovější API od Googlu na biometriku. Stejné API mimochodem používáme i pro otisk prstu na Androidech 9 a vyšších. Naši klienti si proto mohou vyzkoušet zaplatit úsměvem do telefonu už dnes.

Moneta Money Bank a potvrzování platby kartou na internetu přes mobilní aplikaci

Moneta Money Bank také nezahálela ve vývoji svých služeb, ale soustředila se více na uživatele Apple telefonů. Díky tomu se podle svých slov stala první bankou v České republice, jejíž klienti mohou potvrzovat platby na internetu (platby v eshopech) pomocí otisku prstu, PINu nebo rozpoznání tváře.

I Moneta Money Bank vydala tiskové prohlášení, kde seznamuje veřejnost s novinkami ve svých službách: „Majitele chytrých telefonů nebo hodinek Apple Watch a mobilní aplikace Smart Banka čeká při nákupech na internetu výrazné zjednodušení. Namísto stávajícího autorizačního SMS kódu mohou nově potvrzovat své platby například otiskem prstu (Touch ID), ověřením za pomoci online scanu obličeje (Face ID) nebo zadáním přístupového hesla do Smart Banky. Moneta Money Bank je tak první bankou v ČR, která spustila potvrzování platby kartou na internetu přes mobilní aplikaci.“

Ani Česká spořitelna to nestihla mezi prvními

Česká spořitelna zvolila zcela jiné technologické řešení, kdy její mobilní aplikace George komunikuje s bankou napřímo. Podle zkušeností jejích uživatelů proto klient nemusí nic opisovat z telefonu do webového prohlížeče, což je od základu pohodlnější řešení.

Odchozí platbu (ne kartou) klient pak jen potvrdí šestimístným kódem v aplikaci, na výběr je i otisk prstu či sken obličeje. Potvrzovat s aplikací i platby kartou na internetu umožní během Česká spořitelna až během první poloviny roku 2020.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

A co ostatní banky?

Ani ostatní banky nezahálejí v zavádění potvrzování plateb kartou na internetu pomocí mobilní aplikace, ale už zaspaly první start své konkurence.

Například Airbank spouští tuto službu hned v lednu 2020. Jana Karasová, tisková mluvčí Air Bank, sdělila médiím počátkem prosince 2019: „Náš nový systém už je na ostrý provoz připraven. Protože ale zrovna vrcholí nákupní horečka a řada lidí, kteří během roku v e-shopech obvykle nenakupují, právě v tento čas pořizují vánoční dárky online, rozhodli jsme se stávající způsob potvrzování těchto plateb nyní klientům neměnit. Nový způsob potvrzování online karetních plateb pomocí mobilní aplikace spustíme až v lednu.“

Brzké spuštění avizovala již i Banka Creditas. Její nová aplikace ponese název Creditas autentizace. A podle slov banky je v „poslední fázi testování“. Raiffeisenbank slíbila, že od začátku roku 2020 rozšíří možnosti ověřování o mobilní RB klíč. Ten bude nejdříve sloužit pro přihlašování do internetbankingu. No a přibližně v polovině roku pak bude moci být použit coby náhrada SMS při platbě kartou, a to prostřednictvím 3D Secure. Už nyní lze stahovat jak na Google Play, tak i na Apple Store.

ČSOB má mobilní klíč coby alternativu k SMS při přihlašování do internetbankingu a při ověřování příkazů v něm. Ale platby kartou zatím plánuje ponechat se stejnými postupy ověřování. Naopak Fio banka se na změny ověřování plateb kartou na internetu chystá, ale bez konkrétních časových limitů. Jak řekl mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek: „V první řadě chystáme ověření přes aplikaci, následně ePIN – jeho termín aktuálně nemáme stanovený.“

Jak to bylo s mBank?

Ve skutečnosti byla zcela první bankou v Česku, která umožnila potvrzování internetových plateb kartou přes aplikaci, právě mBank. Jen to udělala velmi nenápadně a bez velkých tiskových prohlášení. Změnu spojila s povinným zvýšením bezpečnosti plateb platných prostřednictvím evropské směrnice PSD2. Veřejnosti sdělila v podstatě jen fakt, že jde o nové přihlašování a potvrzování příkazů v internetbankingu díky nové funkci mKlíč.

Mastercard to bankám usnadňuje

Použití biometrických údajů je bezpečným způsobem, jak platební transakce ověřovat. Biometrické ověřování navíc výrazně zlepšuje celý proces, aniž by přitom docházelo ke snížení bezpečnosti,“ prohlásil generální ředitel Mastercard pro Česko, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš. A aby si banky nemusely nutně vyvíjet vlastní řešení, nabízí jim Mastercard své řešení Identity Check Mobile.

Ta jde od září 2020 snadno napojit do bankovní aplikace, přičemž je jedno, zda banka poskytuje karty Mastercard nebo Visa. Toho využila právě i mBank, a tak se v tichosti stala vůbec první bankou, která svým klientům značně usnadnila potvrzování online plateb pomocí platební karty.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře