Pivaři, těšíte se na nižší DPH?

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 05.11.2019
Pivaři, těšíte se na nižší DPH?

Vláda přistoupila ke zcela nelogickému kroku: podporuje konzumaci alkoholu. Konkrétně jde o snížení DPH na deset procent, a to u piva. Nejde samozřejmě o jediné snížení DPH od jara příštího roku. Ale to pivní snížení je opravdu nepochopitelné. Již nyní je alkohol (pivo) levnější než jiné (nealkoholické) nápoje v restauracích a barech. Kde (možná) příští rok ještě ušetříme?

Nejprve se ale postavme nohama na zem 

Snížení DPH se do cen totiž nemusí vůbec promítnout. Snížení DPH neznamená slevu pro koncového zákazníka, ale slevu pro prodejce, pro poskytovatele služeb apod. Ten totiž bude DPH odvádět. Takže může ponechat původní cenu prodejní, což znamená, že zboží nebo službu zdraží, ale odvede z ní nižší DPH. 

Takže díky nižší DPH zůstane cena pro zákazníka nakonec stejná, obchodník či poskytovatel služby si pak mne ruce nad vyšší marží. Jak to bude v praxi příštího roku, to se teprve uvidí. Každopádně se vytřídí ti, kdo chtějí vyšší užitek i pro zákazníky, a ti, co chtějí jen zisk. 

Co dostane nižší sazbu DPH?

Ve skupině zboží a služeb, kde bude platit nižší DPH, jsou vybrané služby s vysokým podílem lidské práce, dále vodné a stočné, e-knihy a audioknihy, ale také již zmíněné pivo, ovšem jen to čepované. Snížení DPH je jistou kompenzací za rozšíření elektronické evidence tržeb i na zbývající podnikatele, které bude účinné od dubna či května 2020. 

Možná zlevní služby s vysokým podílem lidské práce

Právě služby s vysokým podílem lidské práce jsou těmi, kde dochází ke snížení DPH na 10 %. A tak se u nich můžeme dočkat nižších cen, ovšem také nemusíme, jak už jsme vysvětlili v úvodu. Konkrétně se jedná o následující obory:

  • úklid vnitřních prostor a mytí oken v domácnostech (včetně společných prostor)
  • opravy obuvi a kožených výrobků
  • opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků
  • drobné opravy jízdních kol
  • kadeřnické a holičské služby
  • domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany

Proč zrovna tyto služby? Protože jde o obory, kde je v praxi velice obtížné či nákladné zajistit efektivní výběr daně. A tak vláda předpokládá, že když sazba DPH klesne, budou mít poskytovatelé těchto služeb, živnostníci, menší motivaci vyhnout se daňovému odvodu.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Balená voda zůstává, voda z kohoutku klesá

Chvályhodným rozhodnutím je pokles DPH u vodného a stočného, tedy možné snížení ceny u pitné vody z kohoutku. Naopak voda balená, což je velmi rozporuplné zboží, zůstává v původním pásmu DPH, tedy ve výši 15 %. 

Knihy tištěné mají nižší DPH už nyní, přidají se k nim e-knihy a audio knihy, ovšem i půjčování knih nebo jejich nájem. Cílem je zvýšit dostupnost knížek i pro mladší generaci, která se k papírovým knihám neuchyluje již tak často.

Nezapomínejme ani na již dříve schválený pokles DPH na dodávky tepla, a to též od roku 2020. Ani ten však nepovede k poklesu cen, nýbrž spíše k zabránění většímu růstu cen, hlavně kvůli zdražení emisních povolenek.

Stravovací služby budou na 10 procentech

Snížení DPH následuje po humbuku ohledně stravenek. Spousta restaurací se obává, že pokud budou stravenky nahrazeny stravovacími paušály, přijdou o své klienty, kteří sem doposud za stravenky chodí na polední menu. 

A tak dává vláda šanci restauracím snížit své ceny o čtyři procenta, a to díky snížení DPH z 15 procent na 10 procent. To už je poměrně velká sleva, která by mohla udržet strávníky i při zavedení paušálu místo stravenek. 

Minulá zkušenost vlády je totiž taková, že i po snížení DPH na stravování z 21 procent na 15 procent se navýšil výběr celkové daně z přidané hodnoty, samozřejmě zejména díky zavedení EET. Nyní se s rozšířením EET na všechny přistoupilo k dalšímu snížení DPH.

V restauraci nebo doma?

Kdo si objedná jídlo z restaurace domů, zaplatí vyšší daň než ten, kdo si půjde jídlo sníst do restaurace. Rozdíl je totiž v tom, že jídlo konzumované doma je zboží, kdežto jídlo konzumované v restauraci je součástí poskytované stravovací služby.

Podnikatelé vzkazují: s poklesem cen spíš nepočítejte

Jak se postupně vyjadřují majitelé podniků, které poskytují služby s vysokým podílem lidské práce, případně živnostníci, snížení DPH bude spíše prostředkem k udržení stávajících cen či k mírnějšímu zdražení, než ke zlevňování. Odůvodňují to jak jinak, než rostoucími náklady. 

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře