Otevřené bankovnictví přináší další novou funkci

Čtení na 5 minut Publikováno: 05.09.2019
Otevřené bankovnictví přináší další novou funkci

Česká spořitelna připravila další funkci spojenou se zavedením otevřeného bankovnictví. Je jí první multibankingové platební tlačítko, tzv. Platba z účtu. Díky ní mohou klienti v e-shopu nakoupit bez karty, přímo z internetových bankovnictví, bez ohledu na to, zda mají účet u České spořitelny, Air Bank, ČSOB, Raiffeisenbank nebo Moneta Money Bank. Časem se přidají další banky.

Platba přes jedno platební tlačítko

Důvod zavedení Platby z účtu komentoval Martin Medek, šéf Otevřeného bankovnictví v České spořitelně: „Pro internetové obchodníky je pochopitelně jednodušší nabízet svým klientům platbu přes jedno platební tlačítko, než je nutit hledat v platební bráně platební tlačítko právě jejich banky. Další výhodou pro obchodníky je úspora času i nákladů plynoucí ze správy pouze jednoho platebního tlačítka ve srovnání se správou platebních tlačítek jednotlivých bank.

K platebnímu tlačítku Platba z účtu jsme připojili již čtyři banky a předpokládáme, že do konce roku bude možné přes Platbu z účtu realizovat internetové platby z většiny velkých a středně velkých bank na českém trhu. Vzhledem k tomu, že Platbu 24 dnes využívá více než čtyři tisíce e-shopů, věřím, že jsme na dobré cestě prosadit se s multibankingovou Platbou z účtu na českém trhu,“ dodal ještě Medek ve svém vyjádření pro média.

Proč platební tlačítko (rychlý online převod z účtu)?

Platební tlačítka už dříve fungovala u velké části e-shopů, ale vždy tak, že pro každou banku bylo jedno tlačítko. A museli jsme vybírat to správné pro naši banku. Nyní jde o model jednoho tlačítka pro více bank, který může fungovat právě díky nově zaváděnému otevřenému bankovnictví. 

Platební tlačítko je alternativou k online platbám kartou. Stabilní skupina klientů, jak si banky dlouhodobě ověřují, preferuje platební tlačítka pro rychlé platby z účtu, a to před platbami kartou. Jaké mají důvody k tomu, aby nevyťukávali čísla karet a bezpečnostní kódy karet?

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Většinou je to jak bezpečnost, tak i větší uživatelské pohodlí. Pro potvrzení platby platebním tlačítkem totiž mnohdy stačí jen otisk prstu. Platební příkaz v internetovém bankovní se totiž vygeneruje automaticky, stačí se jen přihlásit do svého online bankovnictví (otisk prstu) a potvrdit správnost platby, respektive platbu realizovat (otisk prstu). 

Do konce roku se připojí další banky

Česká spořitelna plánuje, že do konce roku 2019 připojí k Platbám z účtu i další banky. Novou službu už využívají první e-shopy. A je dostupná i v rámci platební brány Global Payments. V řeči bankovnictví jde o první službu ze skupiny tzv. nepřímých platebních příkazů (PIS).

A jako taková je součástí v současnosti zaváděné směrnice PSD2, tedy otevřeného bankovnictví, kdy se finanční domy povinně musejí otevřít třetím stranám. PSD2 totiž zastává pohled, že informace o bankovním účtu a možnosti pohybu s bankovním účtem jsou majetkem a právem klienta, nikoliv banky či jiné finanční instituce.

Platba 24

Platba z účtu je nově zavedenou službou, která doplňuje v portfoliu internetových platebních řešení České spořitelny již nějakou dobu fungující platební tlačítko Platba 24. To doposud dominuje trhu internetových platebních tlačítek, realizuje se přes něj totiž zhruba 70% všech plateb přes platební tlačítko v České republice. To je cirka 4,7 miliardy korun za rok.

Vyzkoušíte platbu v e-shopu bez karty a jedním tlačítkem? Využijete otevřené bankovnictví, až se do něj přidá i vaše banka?

Komentáře