Omezení hypoték opravdu funguje, těšme se na jejich zlevnění!

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 16.01.2020
Omezení hypoték opravdu funguje, těšme se na jejich zlevnění!

Velké množství rozpůjčovaných peněz na hypotékách a za poměrně vysokou cenu se podle vývoje v posledním roce zdá být minulostí. Přes 200 miliard korun za jeden rok už se asi banky v Česku jen tak nedostanou. Letos spadl hypoteční trh podle předběžných odhadů odborníků o cirka dvacet procent v objemu poskytnutých peněz, o čtvrtinu se propadl v počtu nových hypoték. A v dalších letech se zlepšení (zatím) očekávat nedá. Česká národní banka dosáhla svého záměru. Ale my se díky tomu můžeme dočkat levnějších úvěrů.

Minulý rok může být nejhorším

Minuloroční vývoj na trhu hypoték je ve velkém poznamenán předzásobením se hypotékami z roku předcházejícího, kdy ještě neplatily poslední dva omezující parametry, tedy DTV a DSTV. Respektive, začaly platit v říjnu 2018, ale spousta klientů bank si zažádala o hypotéku ještě před jejich účinností. No a pro nápor velkého počtu nových smluv se vyřizovaly hypotéky za starých podmínek dokonce ještě v listopadu a prosinci 2018.

Za prvních deset měsíců roku 2019 byl zaznamenán opravdu dramatický propad trhu. Koncem roku se sice dostávají ke slovu noví klienti, kteří chtějí hypotéku a novými parametry projdou, ale celkový propad trhu samozřejmě už nezachrání. 

2019 jen cirka 175 miliard

Luboš Svačina z makléřské hypoteční firmy Golem Finance odhadl pro server e15.cz výsledek za celý rok 2019 následovně: „Dojde k pětinovému propadu objemu hypoték a počet poskytnutých hypoték klesne o čtvrtinu.“ Odhaduje, že banky poskytnou okolo 175 miliard korun na hypotékách – pokud se tedy bavíme o těch bankách, které poskytují data Hypoindexu. Je to ale většina bank, proto jsou odhadované výsledku vskutku realistické. 

Regulace je podporována stropem samotného trhu s bydlením

Trh s bydlením narazil na svůj vlastní strop ještě dříve, než se plně projevily regulační zásahy ze strany České národní banky. Je totiž nedostatek nemovitostí k bydlení, které by se daly hypotékou zafinancovat. 

A další nedostatek je ve stavebnictví. Sehnat projektanta nebo architekta, který nakreslí dům v rozumném termínu, najít firmu, která postaví dům v dohledné době, to je v podstatě nadlidský výkon. A bez projektu se hypotéka vyřizuje jen velmi těžko. Ten je totiž potřeba i při financování větší rekonstrukce. Následné stavební povolení taky nevyřídíte v termínu. většina úřadů je totiž žádostmi přímo zavalena.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Letos se oživení nedočkáme

Experti odhadují, že ani v letošním roce nebude situace pro hypoteční banky o mnoho lepší. „Vývoj v roce 2020 bude podobný letošnímu,“ sdělil svůj pohled na budoucí vývoj obchodní ředitel Next finanční Jiří Vagner. 

Hypoteční banka má optimističtější odhad, novou stabilizovanou výši hypoték pro další roky vidí na úrovni 180 – 200 miliard korun. V tomto duchu se pro stejný server vyjádřil generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix.

Budeme profitovat z nízkého zájmu o hypotéky, sazby totiž ještě více klesnou

O postupném poklesu cen hypoték jsme vás informovali již v květnu. Pokles stále vesele pokračuje. Na úroveň slovenských hypoték se však jen tak nedostaneme, naši sousedé mají průměrnou úrokovou sazbu okolo 1,6 %. Ale můžeme v nejbližší budoucnosti očekávat další propad úrokových sazeb, možná se dostaneme i pod dvě procenta. 

Díky tomu se náš trh srovná s okolními státy, kdy například v Německu je průměrná sazba cirka 1,88 % a v Rakousku 2,15 %. Nízké sazby v okolních zemích ovšem souvisejí hlavně se zápornými sazbami, které panují v Eurozóně. My máme repo sazbu na úrovni 2 procent. 

Nejen ČNB. Hypotéky jsou ovlivňovány i zvenčí

K poklesu očekávané úrokové míry na hypotékách vede nejen velké omezení ze strany České národní banky, ale též nízké dlouhodobé sazby na mezibankovním trhu. Třetím faktorem, který bude ceny hypoték tlačit dolů, pak je poměrně velká konkurence na českém hypotečním trhu. 

Dalším velkým ovlivňovatelem cen hypoték je samozřejměh míra nejistoty na světových (nejen) finančních trzích. Hlavní ekonom skupiny Roklen Dominik Stroukal řekl pro server Novinky.cz: „S táhnoucím se brexitem, válčícím Tureckem, obchodními spory Trumpa s Čínou, Itálií a zpomalujícím Německem v zádech se zdá pravděpodobnější, že by úrokové sazby hypoték měly klesat.“ 

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře