Okamžité platby se do konce roku už nestihnou

Čtení na 5 minut Publikováno: 30.10.2018
Okamžité platby se do konce roku už nestihnou

O zavádění okamžitých plateb českými bankami jsme vás informovali už v lednu tohoto roku.  Tehdy banky ještě optimisticky předpovídaly, že projekt se dokončí během léta, že v srpnu se spustí pilotní provoz pro zaměstnance bank. A že ještě koncem podzimu se do okamžitých plateb budeme moci pustit i my, běžní klienti. Jenže uteklo devět měsíců a banky hlásí, že se nestíhá. Ještě nezačalo ani pilotní testování. Okamžitých plateb se tak prý snad dočkáme na jaře.

Co jsou okamžité platby?

Systém okamžitých plateb převede peníze na účet do jiné banky v podstatě hned, v reálném čase, respektive v řádu vteřin. A to kdykoliv, jinými slovy i večer, v noci nebo o víkendu. To jsou totiž časy, kdy běžný klieýnt využívá internetového bankovnictví nejvíce. V těchto denních dobách také nejčastěji žádáme o půjčky poskytované online.

Okamžitá platba bude zpoplatněna, ale nikoliv v řádu stovek korun, jako je tomu doposud u plateb expresních. Za provedení jedné okamžité platby se předpokládá cena několik málo desítek korun. Systémy okamžitých plateb v zahraničí již fungují. U nás se na společném projektu dohodly banky s Českou národní bankou teprve nedávno.

Jak dlouho putuje běžná mezibankovní platba v současnosti?

Podle zákona o platebním styku mají banky povinnost odeslat platbu zadanou klientem nejpozději tehdy, aby na účet adresáta dorazila do 24 hodin od zadání platebního příkazu. Ano, banka může odeslání platby opozdit. Ale banka příjemce platby musí částku připsat na účet příjemce neprodleně po jejím obdržení.

Důvod, proč mohou banky odesílat peníze později, v podstatě až další pracovní den, jen ten, že při mezibankovním převodu musejí virtuální peníze putovat přes clearingové centrum České národní banky. A ta samozřejmě nechce, aby se zde nahromadily platby před koncem pracovní doby.

Proto si za platby odeslané bankou do 13 hodin pracovního dne účtuje pouze 0,09 Kč, kdežto za platbu odeslanou pro 13. hodině 1,09 Kč. A za platbu odeslanou až odpoledne po půl třetí zaplatí banka České národní bance dokonce 4,09 Kč. Tak se nemůžeme divit, že banky naše odpolední příkazy k úhradě pozdrží a odešlou je až následující pracovní den brzy ráno.

Co banky vede k nabídce okamžitých plateb?

Tenhle systém je totiž dlouhodobě neudržitelný. Nikoliv z podnětů bank, ale z podnětů drobných klientů – nás, soukromých osob. A prodejců nebo poskytovatelů služeb, u kterých nakupujeme nebo si půjčujeme peníze. Internetové bankovnictví totiž využíváme převážně odpoledne, večer nebo o víkendech, kdy si řešíme soukromé záležitosti. Nakupujeme, platíme složenky, faktury a podobně.

Na tuto skutečnost poměrně pružně reagují technologičtí giganti, kteří dokáží nabídnout mnohem pružnější služby a postupně se „tlačí“ i na bankovní trh. Jsou pro banky velkou konkurencí a nutí je začít se svou pomalostí něco dělat. Systém okamžitých plateb je první vlaštovkou výsledků konkurenčního boje, který se doposud odehrává spíše v zahraničí.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Banky jako náhražku zrychlily alespoň běžné platby – o pár hodin

Vzhledem k tomu, že systém okamžitých plateb jen tak neuvidíme, nabízejí banky alespoň zrychlení běžných plateb zadaných během dopoledne. Když totiž zadáme platbu v internetovém bankovnictví do cirka půl dvanácté, bude na účtu příjemce v jiné bance ještě ten stejný den.

Kratší interval pro zpracování platby v ještě tomtéž dni nabízí jen mBank a Raiffeisenbank, u kterých musíte platbu zadat do osmi hodin ráno, aby odešla ještě v týž den. Velkorysejší jsou Equa bank a Hello bank, kde to musíte stihnout do 10 nebo 10:30 hodin.

Nejdelší termín nabídne Česká spořitelna, a to až do téměř 13 hodin. Ostatní banky se časově pohybují někde mezi, nejčastěji do dvanácti nebo půl dvanácté. Platby zadané později jsou pak realizovány až v následujícím pracovním dni.

Kdy se tedy dočkáme okamžitých plateb?

Banky nejprve slibovaly podzim letošního roku. Ale už nyní je jasné, že to bylo jen zbožné přání. V současnosti hovoří zástupci bank o jaře roku 2019. To znamená, že to může být březen nebo až červen příštího roku. Nebo ještě později? To se musíme nechat překvapit.

Komentáře