Odzvonilo už platebním kartám?

Datum publikování: 24.02.2017
Odzvonilo už platebním kartám?

Přijdeme do obchodu, vybereme si zboží a na pokladně místo platby hotovostí nebo platební kartou vytáhneme mobilní telefon, přiložíme jej ke čtečce, případně vyťukáme PIN a … máme zaplaceno.

Mobilní bezkontaktní platby

Není pochyb o tom, že poslední roky se nesou po celém světě ve znamení tzv. chytrých telefonů. Ty ovlivňují náš život ve stejné míře, jako to kdysi udělalo spuštění Internetu nebo zprovoznění první mobilní sítě vůbec. 

Chytré telefony za nás vyřeší, co je potřeba, ohlídají, co jim nastavíme, poradí, kam se jít v cizím městě najíst, poskytnou nám mnoho zábavy a kvanta informací – když jsme v dosahu Wi-Fi nebo se připojíme k satelitu. 

Nedávno telefonům přibyla další schopnost – fungovat jako platební karta.

Nálepky

Začalo to nálepkami, kdy banka klientům na vyžádání zaslala malou verzi bezkontaktní platební karty ve formě plastové nálepky. Tu si klient nalepil ze zadní strany telefonu a mohl platit tak, že k terminálu přiložil mobil s přilepenou nálepkou. 

Tohle řešení ale mělo do dokonalosti daleko. Nejenže neposkytovalo uživateli nijak zvýšený přehled o jeho transakcích, ale zejména zdvojovalo následky ztráty či krádeže mobilního telefonu. Jakmile se telefon s nálepkou dostal do nesprávných rukou, mohl cizí člověk, až do zablokování karty, platit z nálepky. 

A vzhledem k tomu, že klient ztratil či mu byla odcizena karta i s mobilním telefonem, trvalo někdy poměrně dlouho, než se podařilo kartu zablokovat. Telefon je většinou chráněn vstupním kódem, bezkontaktní platební karty při platbách do pětistovky nikoliv.

Platby přímo telefonem

Pak někoho napadlo, že by chytré telefony, které lze používat i pro internetové bankovnictví, mohly fungovat jako bezkontaktní platební karty. Mají totiž schopnost pracovat se stejným signálem, který vysílají čtečky bezkontaktních platebních karet.

Proces platby funguje stejně jako u platební karty, jen místo dvou věcí (karty a telefonu) nosíte do obchodu pouze jednu. A protože nemáte na telefonu nalepenu nálepku, nijak neprozrazujete, že telefon je schopen platit stejně jako karta – že máte aplikaci staženu a tuto funkci aktivovánu. Navíc míváme telefony chráněny samostatným PIN proti spuštění.

Na rozdíl od bezkontaktní platební karty lze PINem chránit i platby ve výši do 500 Kč. Nastavení je volitelné. 

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Vyšší bezpečnost pomocí tokenů

Služba tokenizace plateb je poměrně novým doplňkem k bezpečnosti mobilních transakcí i transakcí platebními kartami. Služba chrání data zákazníků spojená s platbou a zároveň tak umožňuje bezpečné a pohodlné platby prostřednictvím širokého spektra různých technologií.

Podle prohlášení Visa Europe tvoří technologie tokenizace „základ nových mobilních platebních řešení a je považována za jeden z nejlepších způsobů ochrany dat a obrany proti zneužití karet.“

Token je číselná řada, kterou je nahrazena informace o účtu z plastové platební karty nebo smartphonu. Díky tomu se platba autorizuje, aniž by se jakkoliv zveřejnily detaily účtu. Při platbách na terminálech tedy neodchází údaje o zákazníkově účtu, nýbrž token, tedy číselná řada.

Dešifrování tokenu je mnohem náročnější než jen „ukradení“ dat o zákazníkovu účtu během platebních transakcí. Finanční instituce navíc podle zprávy VISA Europe „mohou kontrolovat prostředí, v nichž lze tokeny využívat. Například token určený pro bezkontaktní platby nebude možné použít při nákupu na internetu. Při ztrátě mobilního zařízení lze navíc token velmi rychle deaktivovat.“ Lze totiž na zákaznické lince zablokovat jen samotnou aplikaci a nikoli celé karty.

Vyloučení operátorů

Mobilní bezkontaktní platby probíhají naprosto bez zásahu mobilních operátorů či jakékoliv spolupráce s nimi. 

Věrnostní kartičky už nám nezaberou půl peněženky a účtenky celý šuplík

Příjemnou součástí aplikace je například virtualizace věrnostních kartiček nebo archivace účtenek. Přehled o zůstatku na účtu také výrazně zvyšuje zákazníkovo pohodlí. Další příjemnou součástí je i sdílený nákupní seznam, kterého budou jistě využívat nejen vícečlenné rodiny.

Zadávání PIN je trochu okaté

Jedním z mínusů mobilních bezkontaktních plateb je nutnost zadávání PIN přímo do displeje telefonu, nikoliv do platebního terminálu, jako je tomu u plateb plastovými kartami. Proč je to minus?

PIN na displeji smartphonu se skrývá mnohem hůře než na obrazovce platebního terminálu, jehož klávesnice i technologie zobrazení jsou proti nežádoucímu odečítání jinými osobami přímo vyrobeny. Mobilní telefony tato opatření nemají. Řešení však jistě časem dorazí.

Platební karty nebudou v blízké budoucnosti zcela nahrazeny

Ne každý je fanouškem smartphonů a zároveň ne každý majitel smartphonu je ochoten si do něj stáhnout aplikaci pro mobilní bezkontaktní platby. Platební karty mají před sebou ještě dlouhou budoucnost, vždyť spousta lidí ještě nepřešla ani na ně, natož na platby mobilem.

Komentáře