Odložení splátek? Ne každému bylo povoleno

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 20.08.2020
Odložení splátek? Ne každému bylo povoleno

V rámci splátkového moratoria byly odloženy splátky ve výši 351 miliard, největší nápor žádostí o odklad přišel v první vlně - ve druhé polovině března. Zdaleka se však nedostalo na každého. Komu banky odklad splátek zamítly? A kdo odkládal více – domácnosti nebo podnikatelé?

Splátkové moratorium dostalo jednu hlavní podmínku

Zákonná úprava odložení splátek dostala jednu základní podmínku, a tou je předchozí řádné splácení. O odložení splátek mohli požádat všichni dlužníci, ale zákon dal poskytovatelům úvěrů povinnost vyhovět pouze těm, kteří si jednak půjčili ještě před koronavirem, jednak řádně spláceli – jinými slovy nebyli v době zažádání o odklad splátek v prodlení delším než 30 dní.

Nedostalo se na nezodpovědné dlužníky

Z výčtu podmínek je jasné, na koho se s odložením půjček nedostalo – na klienty, kteří měli i před koronavirovou krizí problémy se splácením. Ještě připomeňme, že povinnost odložit splátky řádně splácejícím klientům se týká všech typů spotřebitelských a podnikatelských úvěrů, vyjma kreditní karty, kontokorentního úvěru (povolené přečerpání), revolvingu, operativního leasingu nebo úvěru v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu.

208 miliard si odložily domácnosti

Největší část odložených splátek padá na bedra domácností, dokonce 208 miliard korun. Většinou se jedná o odklad splátek hypoték (celkem ve výši 152 miliard korun), dále o odklad běžných spotřebitelských úvěrů, z nichž velká část byla vzata na auto, vybavení domácnosti, ale i na koupi elektroniky.

Odklad splátek u hypoték je i pro experty až nečekaně velký, blíží se totiž ročnímu objemu nově schválených hypoték – v roce 2019 vydaly banky hypotéky v celkové výši cirka 180 miliard korun. Podle odhadu průměrné výše hypotéky je počet klientů, kteří o odklad požádali, vyšší než 100 tisíc. Pro banky však jde o potenciálně ohrožené úvěry, nicméně zajištěné nemovitostí.

Horší je situace v oblasti běžných spotřebitelských úvěrů poskytnutých bez ručení, bez zajištění protihodnotou jakékoliv věci. Zde se může stát vymáhání splátek zcela nemožným, banky jistě budou muset mnoho nesplatitelných úvěrů připsat ke svým ztrátám.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

143 miliard teď nesplácejí podniky

Podniky a podnikatelé požádali o odklad splátek ve výši 143 miliard. Často zažádali o odklad ještě před zahájením splátkového moratoria. Banky jim většinou vyšly vstříc s tím, že smlouva o odkladu splátek později volně přešla do režimu splátkového moratoria.

Většina firemních klientů, jejichž podnikání bylo postiženo dopady koronaviru, podala žádost o odklad splátek úvěru ještě před platností schváleného zákona. Dle vládního moratoria jsme odložili splátky jen asi 130 klientům,“ sdělil serveru Podnikatel.cz Petr Manda, výkonný ředitel pro Firemní bankovnictví v ČSOB. Většina podnikatelských klientů požádala o odklad do 31. října 2020.

V největší míře o odklad splátek žádaly firmy působící v oblasti nemovitostí (23,6 miliardy Kč), ve zpracovatelském průmyslu (15,2 miliardy Kč), dále v prodeji a opravách motorových vozidel (6,2 miliardy Kč).

Banky zamítly odklad jen v několika případech

Podle vyjádření bank bylo nutné zamítnout odklad splátek jen v několika málo případech. A často nešlo ani tak o čisté zamítnutí, jako o vytřídění duplicit v podaných žádostech. Například v Expobank zamítli podle vyjádření tiskového mluvčího Jakuba Švestky jen jednu jedinou podnikatelskou žádost.

Důvod zamítnutí? „Klient nesplňoval podmínky dané zákonem č. 177/2020, Sb, tedy zákonem o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií COVID-19,“ upřesnil Jakub švestka.

Jde o odklad splátek, nikoliv o jejich odpuštění

Zatímco stát odpustil lidem a podnikům mnoho plateb, zejména na zdravotní a sociální pojištění, v případě odkladu splátek se o žádné odpuštění nejedná. Je čistě (až na několik málo výjimek) jen o prodražení úvěru s odsunem jeho splatnosti. Půjčka se prodraží o úroky účtované během doby trvání odklady splátek.

I proto je nutné jej brát pouze coby nouzové řešení. „Určitě klientům, kteří se v důsledku situace kolem COVIDu nedostali do potíží, odklad splátek nedoporučujeme. Jde o zbytečnou administrativu a jen odložení nutného,“ zdůrazňuje Petra Kopecká, External Communicaton Manager z Raiffeisenbank.

Zdroje: e15.cz / Podnikatel.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více