Nových exekucí je o šestinu méně

Čtení na 5 minut Publikováno: 15.08.2019
Nových exekucí je o šestinu méně

Během roku 2018 klesl počet nově zahájených exekucí o šestinu, konkrétně ze šesti set tisíc v roce 2017 na pět set tisíc v roce 2018. A to je velmi příznivý výsledek, o který se zasloužila změna zákona o spotřebitelském úvěru, ale také zlepšení ekonomické situace českých domácností. Dalším pozitivním vlivem je pomalu se zvyšující finanční gramotnost Čechů a množící se vzdělávací texty na běžných webových stránkách, které navštěvují a čtou tisíce lidí denně. Oddlužení Česka je však stále v nedohlednu.

V exekuci je necelá desetina Čechů

Exekuce jsou palčivým českým problémem, a tak jakékoliv snižovaní počtu nových exekucí musíme hodnotit jen pozitivně. V roce 2018 bylo v exekuci přes 9 procent všech Čechů, včetně novorozenců, konkrétně šlo o 863 tisíc lidí. 

Z toho mělo 493 tisíc osob tři a více exekucí. A našlo se i 151 tisíc lidí, kteří měli na své jméno a rodné číslo vypsaných více než 10 exekucí najednou. Data vyplývají z Mapy exekucí. Mezi mladými do 35 let je v exekuci naštěstí jen cirka 115 tisíc lidí. To dokládá postupné zlepšování výuky finanční gramotnosti na českých školách a zvýšený zájem mladých Čechů o svou finanční situaci. Nejhorší situace je již tradičně v Ústeckém kraji. 

Ústavní soud vydal zásadní precedent

V nedávné době vydal Ústavní soud zásadní precedent v oblasti exekucí, který je platný pro všechny obecní soudy. V rozhodnutí se stanovuje, že úkolem obecních soudů je zastavit exekuce na nesmyslně vysoké částky, které násobně převyšují původní dluh. 

Precedent byl vydán v případě muže, který si půjčil 15 tisíc, ale vrátit měl v exekuci 900 tisíc. Na soud se sice obrátil, až byla exekuce ve vykonávacím řízení, ale Ústavní soud rozhodl, že i když se začal bránit pozdě, má mu být vyhověno.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jak chválil zakladatel Mapy exekucí Radek Hábl, „Ústavní soud konečně řekl, že úlohou obecních soudů je zastavení takové exekuce i v případě, že už se nalézá v takzvaném vykonávacím řízení. Smetl ze stolu názory obecních soudů, že se ten člověk měl bránit dříve.

Děti jsou stále častými dlužníky

Výrazným problémem české společnosti v oblasti úvěrů je zadluženost českých dětí. Ty si samozřejmě nepůjčily, protože to nelze, staly se však dlužníky jinou cestou. Například nezaplacením pokuty za jízdu na černo nebo tím, že rodiče neplatili poplatky za komunální odpad, které se vztahují vždy na konkrétní osobu. Výjimkou nejsou ani tarify za mobilní telefony, které si na rodná čísla dětí nechají zřídit jejich rodiče, ale neplatí za ně.

Pošta netrefí, exekutor ano!

V současnosti panuje politická shoda, že „děti by neměly mít dluhy. Těžká otázka ale je, na koho by měly dluhy přejít.“ Alespoň tak to vidí poslankyně Monika Červíčková. Specifikem pak jsou dluhy chovanců dětských domovů.

Děti do dětských domovů často přicházejí s již existujícími dluhy, o nichž však nikdo neví. Dopisy s upomínkami se totiž nedaří doručit, pošta neví, kde je nové bydliště dítěte. Ale exekutoři jsou šikovnější a cestu do dětských domovů si najdou vždycky. 

Budeme tedy doufat, že česká vláda i parlament brzy najdou cestu k řešení dětských dluhů. Byť za mnoho z nich mohou jejich rodiče, cestu životem pak tyto dluhy zkomplikují právě dětem, na které se navalí hned s dosažením plnoletosti.

Komentáře