Nová pojišťovna chce zatočit s tradičním pojetím životního pojištění

Čtení na 5 minut Publikováno: 23.08.2019
Nová pojišťovna chce zatočit s tradičním pojetím životního pojištění

Na českém trhu se nedávno objevily dvě nové pojišťovny, které se zaměřují na životní pojištění. Obě se vyjádřily, že je český trh se životním pojištěním dlouhodobě „štval“, protože tradiční pojišťovny více jedou na velký byznys plný výluk a následného zamítání pojistného plnění, než na férové pojištění klienta a dobré jméno pojišťovny. Tuto situaci chtějí obě nové pojišťovny změnit. Podívejme se, s čím jde na český trh pojišťovna Simplea.

Simplea od Partners

Pojišťovna Simplea má licenci České národní banky od začátku roku 2019. Patří do finanční skupiny Partners a zaměřuje se jenom na rizikové životní pojištění. Tedy životní pojištění bez investiční složky, o které se domnívá, že v životním pojištění nemá co dělat. Investovat lze výhodněji a úplně jinde, s čímž Partners radí již po mnoho let. S jakou úspěšností, to najdeme v recenzích.

Nová pojišťovna Simplea se chce odlišit jasnými a jednoduchými podmínkami rizikového životního pojištění. A slibuje, že klienty nenechá nikdy na holičkách. To potvrdil i Martin Švec, ředitel pojišťovny Simplea: „Garantujeme vyplacení minimálně 99 procent pojistných událostí, protože víme, že nic nenaštve lidi tolik, jako když si platí celý život pojištění, a když přijde na lámání chleba, pojišťovna se začne vymlouvat a hledat výjimky.“ 

Peníze od Simplea do dvou dnů

Simplea slibuje peníze do dvou dnů, pokud dojde k pojistné události. „Když lidé řeší vážnou nemoc nebo úraz, opravdu nepotřebují žádnou další starost navíc. Chceme pomoci, a rychle. Žádné schvalovací lhůty u nás klienti nenajdou,“ vysvětlil Martin Švec. To je podle něj hlavní smysl pojištění – pomoci lidem překonat těžké chvíle.

Smlouva se Simplea na sedm stran

Už žádné seznamy nemocí, které životní pojištění kryje. Simplea prohlašuje, že její pojištění se vejde na sedmistránkovou smlouvu právě například díky tomu, že neplýtvá papírem na seznamy pokrytých nemocí. Prostě kryje všechny vážné nemoci. 

Díky tomu jde podle Švece o „jednoduché pojištění s minimem výluk a krátkými čekacími dobami nám umožňuje garantovat, že budeme plnit v drtivé většině pojistných událostí.“ Čekací lhůta a výluky tu samozřejmě také budou - jako ochrana pojišťovny před pojistnými podvody. Ale podle Švece bude plněním pokryto 99 procent případů pojistných událostí.

Navýšení zisku pojišťovny Simplea neplněním? Nikoliv, přebytky půjdou na charitu

Běžná motivace pojišťoven k neplnění, kterou je navýšení zisku nevyplacenými prostředky, se u pojišťovny Simplea objevit nemůže. Proč? To také vysvětlil její ředitel: „Pokud bychom na konci roku zjistili, že jsme vyplatili méně, rozdíl dáváme na charitativní projekt zvolený našimi klienty. Neplněním si tedy nemůžeme navýšit zisk.

Sedm výluk z pojištění Simplea

Bez výluk to nejde ani u sebelepšího současného životního pojištění. Simplea jich bude uplatňovat sedm, ale jedná se jen o ty nejzákladnější, například že pojišťovna odmítne plnění v případě účasti ve válce, při sebevraždě do dvou let od podpisu pojistné smlouvy. Anebo když pojistná událost vznikne během páchání trestného činu klientem.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

U Simplea budou kryté jen větší události, zato vyšším plněním

Simplea bude krýt jen větší pojistné události, jakými jsou velké úrazy, závažné nemoci, invalidita a smrt. Jak vysvětlil Švec: „Nepojišťujeme takové maličkosti, jako je zlomený malíček. A nemáme investiční složku. Všechny peníze, které klienti zaplatí, jsou použity na krytí nebezpečí, jež je skutečně připraví o možnost vydělávat.

A co cena? Pojišťovna Simplea slibuje, že za stejnou cenu, jakou nabízí konkurence, nasmlouvá vyšší pojistná plnění. Poskytne tedy větší pojistnou ochranu klienta, kdy v případě pojistné události budou vypláceny výrazně vyšší částky než u tradičních pojišťoven, ovšem za stejnou cenu pojištění.

Neplatné pojištění? Simplea slibuje, že u ní se to nestane!

Pojišťovna Simplea chce lidem poskytnout plnohodnotné pojištění i v době, kdy už mají pochroumaný zdravotní stav. Takže na rozdíl od konkurence neuplatňuje výluky na zdravotní stav před počátkem pojištění. Co to znamená? 

Podle Švecova vysvětlení to, že když je někdo dlouhodobě nemocný a Simplea s ním sjedná smlouvu, bude plnit i v situaci, kdy se z člověka stane právě kvůli této nemoci invalida. „Odpadnou tak případy, kdy si klient 20 let platí pojištění a žije v domnění, že je vlastně pojištěný, ale ve skutečnosti není – jen o tom neví,“ dodává Švec.

Chcete pojištění u Simplea vypovědět? Bude to snadné!

Pojištění lze nejenom ihned ukončit online jedním kliknutím, ale navíc ještě lidé dostanou dárek – na jeden měsíc zaplatíme pojištění za ně.“ Takto ukončení smlouvy ze strany klienta popsal ředitel nové pojišťovny. I změny v pojištění je možné dělat online.

Každé vylepšení pojistných podmínek se bude automaticky vztahovat na všechny klienty, nové i stávající – aniž by se museli o vylepšení hlásit například aktualizací smlouvy. 

Petr Borkovec, spolumajitel finanční skupiny Partners popsal, jak je štvalo sledovat vývoj životního pojištění na českém trhu, který byl všelijaký, jen ne dobrý: „Roky jsme zblízka sledovali, jak se životní pojištění vyvíjí. Štvala nás bídná zákaznická zkušenost i totální technologická zaostalost. Štvalo nás, že se tak vzdaluje své jednoduché podstatě. Kvůli skrytým výlukám a desítkám stran pojistných podmínek se z životního pojištění stalo cosi podezřelého. Přitom jde o tak důležitou věc, jako je ochrana sebe a rodiny.

Desetinový podíl na trhu za pět let

Pojišťovna Simplea bude nabízet pouze životní pojištění. Majetek bude nutné pojistit jinde. V oblasti rizikových životních pojistek však chce během pěti let získat desetinu trhu. To znamená roční platby pojištění od klientů ve výši okolo 4,5 miliardy korun.

Současnou jedničkou je skupina VIG, kam patří Pojišťovna České spořitelny a pojišťovna Kooperativa, dohromady s více než třiceti procenty podílu na trhu, dvojkou pak je Česká pojišťovna se 17 procenty trhu životního pojištění. 

Jen čas ukáže, zda pojišťovně Simplea její počáteční nadšení a odhodlání vydrží.