Některé banky už zpřístupnily multibanking. Můžete se stát součástí jeho testování

Čtení na 7 minut Publikováno: 07.08.2018
Některé banky už zpřístupnily multibanking. Můžete se stát součástí jeho testování

Banka Creditas vytvořila a do pilotního testování pustila první multibankingovou aplikaci s názvem Richee, fungující v českém bankovním prostředí. Pokud máte chytrý telefon a bankovní účet u jedné z těch bank, co již zpřístupnily své API rozhraní, můžete se stát součástí testovacího týmu.

Otevřené bankovnictví

Zhruba od poloviny ledna letošního roku platí evropská směrnice PSD2, která dává bankám za úkol zpřístupnit své API rozhraní tak, aby i třetí subjekty mohly nahlížet do internetového bankovnictví těch klientů, kteří jim to dovolí. Že to zní nebezpečně? Nikoliv.

Třetí subjekty, kterými mohou být jiné banky, nebankovní poskytovatelé půjček, úřady, ale dokonce i ověření obchodníci, mohou dostat od nás, coby majitelů bankovních účtů, svolení k tomu, aby do nich nahlédli prostřednictvím internetového bankovnictví.

Samozřejmě, že tam nebudou moci provádět žádné operace. A samozřejmě, že úřady naše povolení potřebovat nebudou, pokud jim ho dá zákon (v legislativě bude zakotveno, že úřad se do online bankovnictví občanů musí dostat, aby mohl dělat svou práci – týká se například i soudů). Jde o to, aby se zjednodušily například procesy půjčování peněz, kdy si poskytovatel hned sám zjistí, jak vypadá bankovní historie klienta.

První aplikace v pilotním provozu

Banky se do zpřístupnění svého API rozhraní nijak nehrnou, přestože se to stalo jejich povinností. Zatím své API rozhraní zpřístupnily jen menší a nové banky. API rozhraní je nyní je jediná možnost, jak se k online bankovnictví dané banky z aplikace nebo z jiné banky připojit bezpečně.

Zpřístupněné rozhraní najdeme již u Fio banky, Air Bank a Equa bank. A samozřejmě u Banky Creditas, která je i iniciátorem aplikace Richee, pilotní aplikace pro multibanking v Česku. Banka Creditas je v oblasti směrnice PSD2 nejdál ze všech českých bank.

Jestliže jste klientem některé z výše zmíněných bank, můžete aplikaci začít testovat již nyní. A pokud vám služby poskytuje Moneta Money Bank nebo Česká spořitelna, budete se do aplikace moci připojit od srpna. Další banky zatím nespěchají, například ČSOB své API rozhraní zpřístupní prý až koncem tohoto roku.

Jak se k testování připojit?

Stačí pouze kontaktovat banku Creditas, a to prostřednictvím vyplnění a odeslání žádosti na webovkách aplikace Richee. Banka vyhodnotí, zda vás k testování přijme. A pokud ano, pošle vám pozvánku a přímý odkaz na stažení tzv. beta verze aplikace. Jestliže se banka hned neozve, neztrácejte naději. Pro velký zájem může schvalování trvat i dva týdny.

Jak bude aplikace zabezpečena?

Víceméně stejně jako klasické online bankovnictví. Takže musejí po instalaci aplikace proběhnout první notifikace i autorizace. A pak se budete přihlašovat buď pomocí hesla, otisku prstu nebo dokonce i snímkem obličeje. Komunikace s dalšími bankami pomocí aplikace Richee bude probíhat právě skrz již několikrát zmíněné API rozhraní.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Co lze nyní testovat?

Pilotní verze aplikace Richee zpřístupňuje zatím pouze základní služby bankovnictví. A zatím jsou to dokonce pouze přehledy. Možnost provádět zde konkrétní operace přijde logicky až později, až po pilotním testování a vychytání much.

V současnosti tedy dostaneme možnost prohlédnout si přehledy zůstatku na všech našich účtech, které si do aplikace Richee nahrajeme (a jejichž banky již zpřístupnily API rozhraní). V aplikaci se zobrazí jak celkový součet, tak jednotlivé účty zvlášť. Zobrazí se také přehled transakcí, které jsme za zvolenou dobu provedli na všech zapojených účtech.

Statistiky týkající se příjmů a výdajů na všech našich účtech zařazených do aplikace Richee se automaticky vytvoří již nyní. Budou tu jak časové přehledy, tak součty příjmů, plateb, dále i různé průměry za různá období. Ručně však musíme třídit platby do kategorií. Automatická kategorizace přijde na řadu až později.

Richee nabídne virtuální účet s reálnou platební kartou

Banka Creditas od října tohoto roku zahrne do aplikace Richee i možnost vytvořit si v ní virtuální účet, který bude propojovat všechny reálné účty, které do aplikace zapojíme. Podrobné fungování tohoto účtu banka zatím nezveřejnila. Ale už oznámila, že k účtu bude vydávána reálna platební karta pod logem Richee.

Aktivní aplikace se spustí co nejdříve po dokončení pilotního provozu

Jakmile proběhne pilotní testování a opraví se vychytané mouchy, plánuje banka Creditas spustit aplikaci zcela aktivně. To znamená, že se skrz ni budou moci ovládat všechny zapojené účty. Tedy z jednoho místa a pomocí jednoho přihlášení.

Bude tu možnost zadávání plateb ze všech účtů, které budou do platformy Richee zapojeny. Bankovní příkazy bude možné zadat nejen klasicky ručně, jak jsme většinou zvyklí, ale i pomocí QR kódu nebo různými šablonami, dále kliknutím přímo na stránkách obchodníka (jako doposud).

A jako hudbu budoucnosti zveřejnila banka Creditas plán připojit k aplikaci Richee další funkce. Například tvorbu a sledování rozpočtů, společné rodinné finance, dokonce i finančního rádce, který bude za nás sledovat spoustu informací a dávat návrhy k lepšímu hospodaření. A samozřejmě tu budou i stále více používané a velmi pohodlné NFC platby z mobilu či tabletu.

Komentáře