Nejvíce půjček si na Vánoce brali v Ústí, nejméně v Olomouci

Publikováno: 11.01.2018
Nejvíce půjček si na Vánoce brali v Ústí, nejméně v Olomouci

Vánoce roku 2017 máme již za sebou. V mnoha rodinách byly pod stromeček dány vysněné dárky, v celých 15 procentech šlo o dárky na dluh. Respektive 15 % Čechů si letos půjčilo na Vánoční dárky. Nejméně si vánoční půjčky brali v Olomouckém kraji, nejvíce zase v kraji Ústeckém.

V Ústí bylo nejvíc půjček, měly však i nejvyšší objemy

V kraji Ústeckém si vánoční půjčku vzalo dokonce 25 % obyvatel. A ještě je nutno dodat, že v tomto kraji vedly půjčky nad 5 tisíc korun. Vysoké půjčky si brali ještě lidé v Jižních Čechách a v kraji Libereckém. Vyšší půjčku si ve všech třech krajích vzalo až deset procent dotazovaných.

Na opačné straně žebříčku byl již zmíněný kraj Olomoucký s pěti procenty zadlužených lidí na vánoční svátky. Docela dobře předvánočnímu nákupnímu presu odolali i lidé z Pardubicka, kde si půjčku vzalo asi 9 procent dotázaných lidí.

Nutno dodat, že předvánoční průzkum půjček udělala společnost KRUK, která shromažďuje informace o správě pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

Půjček do 5 tisíc bylo více než těch nad 5 tisíc

Celkově neznamenaly vánoční půjčky nijak extrémní zatížení pro 9 % Čechů. Ti si totiž vzali půjčku jen do pěti tisíc korun, kterou není problém splatit během jednoho či dvou měsíců. Na vyšší částku, tedy nad pět tisíc, si sáhlo zbývajících 6 procent Čechů. Maximální hranici realizovaných půjček ale neuvedli.

Vánoční půjčky jsou u nás jedy z nejčastěji využívaných. Například na dovolenou či jiné příležitosti během roku si tolik půjček celkově jako národ nebereme.

Jinak si půjčovali muži a jinak ženy

Muži a ženy celkově dělají každou činnost zcela jinak, vánoční půjčky nebyly výjimkou. Procento mužů, kteří se na Vánoce zadlužili, bylo totiž mnohem vyšší než procento žen. Konkrétně jde o 17 % zadlužených mužů a 13 % zadlužených žen.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jinak se půjčovalo i napříč profesemi

V nejvyšších částkách byli ochotní se zadlužit učitelé a řidiči. To vypovídá nejen o tom, že jsou si relativně jistí svou prací a pravidelným příjmem, ale i o skutečnosti, že jejich příjmy patří k nejnižším mezi ostatními profesemi.

Nejlépe na tom s nákupem vánočních dárků byli podle výsledků výzkumu lidé pracující ve finančních službách. Nakupovali dárky spíše živelně, neřešili jejich cenu a nezkoumali cenovou nabídku kupovaných věcí v jiných obchodech či eshopech.

Nejvíce taktiky zase při nákupu vánočních dárků prokázali lidé s uniformou. Dárky podle svých slov měli vyhlédnuté dopředu a zkoumali, kde je možné je pořídit nejlevněji. Nejdříve ze všech profesí začínají dle průzkumu plánovat nákup vánočních dárků lidé z oblasti stavebnictví, IT a služeb.

Naopak lidé pracující v prodejním sektoru s nákupem nijak netaktizují. Mají přehled, co se kupuje nejvíce, a tak to koupí také.

Výsledky výzkumu jsou pouze orientační

Překvapilo vás, že patříte do některé ze zmíněných profesních skupin, ale vaše nákupní chování spojené s Vánoci je zcela jiné? Je nutné brát výzkum s velkou rezervou. Zaměstnanci společnosti KRUK jistě nepotkali a nedotázali se všech lidí z vaší profese.

K čemu takový výzkum je? Jde o orientační výsledky, které napovídají, jak se asi chová většinová masa. Podle toho pak společnosti a firmy zacílí další nabídky svých služeb i produktů. A je vysoká pravděpodobnost, že budou úspěšnější.

Komentáře