Nejhorší strukturu zadlužení mají lidé do 22 let

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 18.09.2020
Nejhorší strukturu zadlužení mají lidé do 22 let

Polovina Čechů ve věku do 30 let má dluh, zjistil nedávný průzkum společnosti Kruk, který si nechala vypracovat u agentury STEM/MARK. Většinou se jedná o dluh na bydlení, který je typický pro respondenty ve věku 27 – 30 let. Nezdravými dluhy se však stále více zatěžují lidé do 22 let. Jde o čistě spotřební záležitosti, na jejichž splacení často nemají. Jak situaci řeší? Způsobem, který vůbec neodpovídá absolvování výuky k finanční gramotnosti vedené na základní a střední škole.

Polovina dlužníků do 22 let má půjčky na půjčky

Je to až neuvěřitelné, ale podle zjištění společnosti Kruk je celá polovina mladých lidí do 22 let zadlužena kumulovaně – půjčují si na to, aby splatili předchozí úvěry. Následné půjčky jsou samozřejmě vždycky dražší a stále rychleji vedou do dluhové pasti. V té se pak mnoho mladých do 22 let také ocitá. Až pozdě jim dochází, že půjčku musejí splatit ze svých příjmů.

Přitom již mnoho let je finanční gramotnost součástí výuky na základních i středních školách. Rodiče si mohou u neziskových organizací nebo prostě jen na internetu najít tipy k tomu, jak své děti učit finanční gramotnosti (i my jsme tomuto tématu věnovali článek: Děti a peníze. Je proto smutné, že až polovina příslušníků nejmladší generace naprosto nezvládá zacházení se svými penězi.

Špatné návyky přetrvávají

O tom, že spatné návyky vytvořené mladými v prvních letech dospělosti přetrvávají i nadále, vypovídají další výsledky průzkumu dělaného pro společnost Kruk. Každý desátý zadlužený člověk ve věku mezi 22 a 30 lety má úvěr na to, aby splatil ten předešlý. Dobrou zprávou je, že trend kumulované zadluženosti tu klesá. Jenomže zatím nevíme, jak si za 6 – 10 let povedou lidé ze současné skupiny 18 – 22 let.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Zdravě se zadlužují ti, co si pořídí byt

Většinou jsou dluhy celé skupiny mladých do 30 let naštěstí zdravější povahy. Jedná se totiž o úvěry na bydlení, které si nejčastěji berou mladí po 26. roku života. A často je to i jejich jediný úvěr. V tomto věkovém rozmezí najdeme také dost respondentů s půjčkou na auto.

O něco častěji se pro pořízení vlastního bydlení zadluží mladý muž než mladá žena. Poměr je 38 % mužů ku 33 % žen. Většinou se (z 54 %) také jedná o vysokoškoláky. Lidé s úvěrem na bydlení často zvládají vedle splácení dokonce i spořit. Ukazuje se tak, že zodpovědnost za vlastní bydlení a život dokáže tvořit i přínosné vedlejší efekty.

Mladí lidé usilují o vlastní bydlení - a pořízení bytu či domu na hypotéku berou jako jeden z hlavních důvodů, proč se zadlužit. Není překvapivé, že ve vlastním bydlí především lidé v manželství či dlouhodobí partneři a lidé s vyšším měsíčním příjmem. Mladí lidé bydlící ve vlastním bytě či domě také zdaleka nejvíce uvádějí, že si pravidelně spoří peníze. Můžeme předpokládat, že si takto vytvářejí rezervu na splátky úvěru na bydlení pro případ výpadku příjmů,“ komentovala v tiskové zprávě Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Z celkového pohledu se situace s úvěry v ČR zlepšuje

Dalším průzkumem, který jistě stojí za zmínku, je opakovaný průzkum společnosti Cofidis, která pravidelně zkoumá vztah Čechů ke zjišťování obchodních podmínek u půjček, ke čtení smluv ještě před jejich podpisem. Letos došla k závěru, že od roku 2014 jsme ušli obrovský kus cesty: poměr mezi těmi, kdo smlouvu pečlivě čtou a těmi, kdo ji jen proletí, se totiž obrátil.

V roce 2014 se totiž jen 27 % dotázaných věnovalo čtení smluv více než hodinu, kdežto 40 % respondentů si na zjištění podmínek smlouvy vyhradilo nanejvýš pět minut. V roce 2020 je tomu téměř naopak, smlouvu studuje alespoň hodinu 39 % z dotázaných, kdežto jen necelá třetina podmínky pouze proletí a stráví nad nimi maximálně pět minut. Doufejme, že takový trend bude pokračovat i nadále.

Zdroje: Kruk.eu / Banky.cz / Cofidis.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více