Nejdříve plaťte sobě, pak teprve ostatním – tak podle Forbes zní základní ekonomické pravidlo

Čtení na 5 minut Publikováno: 27.09.2018
Nejdříve plaťte sobě, pak teprve ostatním – tak podle Forbes zní základní ekonomické pravidlo

Kdo chce, aby byl v běžném životě, neoddělitelně spojeném s financemi a hospodařením, alespoň trochu úspěšný a v pohodě, musí se naučit několik základních ekonomických pravidel. Jedním z nich je zásada platit nejdříve sobě, pak teprve ostatním. Co to znamená v reálu?

Nejdříve si uložte část výplaty bokem - pro sebe do budoucna

Jakmile vám na účtu přistane výplata za minulý měsíc, tak si ji hned zčerstva rozdělte na dvě důležité části. Na část určenou jen pro vás, a na ten zbytek. Část, co je jen pro vás, si dejte zcela bokem. Nechte si ji na budoucí potřeby a na libůstky, které si každý z nás potřebuje jednou za čas dopřát.

Na běžné použití nechte tu druhou část výplaty. A vždy si dobře promyslete, co opravdu musíte z té druhé části zaplatit, co je nutné, co spěchá a co už nesnese odkladu. Vždy se totiž objeví nové a nové výdaje, přestože si myslíte, že jste snad už všechno v tomto měsíci zaplatili a dokoupili. Proto plaťte a kupujte jen to nutné.

Až ze zbytku platíte složenky a účty

Ano, opravdu je to tak, opravdu je základem ekonomického úspěchu běžného člověka nebo domácnosti fakt, že nejdříve bylo odloženo pro členy domácnosti. A až ze zbytku peněz se platí složenky a účty, kupují se nové nutné věci, co neslouží k potěše, ale k praktickým účelům. Alespoň tak to vidí časopis Forbes, magazín, který informuje o světě těch nejúspěšnějších.

A ještě dodává, že na konci měsíce máme zbylé peníze, co původně mohly jít na složenky a účty, ale nebyly nakonec potřeba, přešoupnout do škatulky k sobě. Díky tomu budeme zase spokojenější. A vzhledem k rostoucím platům a minimální nezaměstnanosti to teď zvládneme ještě snadněji.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Ekonomické pravidlo uplatněme i v osobním životě

Koučka a komiksová kreslířka Jessica Abel, která se pro časopis Forbes vyjádřila právě v oblasti osobního žití, tvrdí, že stejně se máme chovat v osobním životě. Tedy nejdříve dělat věci, co nás baví. Pak teprve povinnosti.

Samozřejmě to nesmí skončit pouze zábavou, jak by mnozí z nás rádi. Návod na spokojený osobní život a k nalezení rovnováhy mezi životem a prací je následující:

„Ať už vás baví sport, čtení knížek, nebo procházky s dětmi, tyto aktivity nadřaďte tomu, co vás nejvíc pálí v práci. Jde o to, abyste si z každého týdne ukrojili alespoň nějaký čas pro ty činnosti, které dělají radost vám. A abyste se za to necítili provinile.“

Nadpracovat si? Zhola nemožné!

Nikdy se totiž nestane, že když si nadpracujete, tak budete mít volněji. Vždy se totiž objeví něco, co ještě není hotové. Přijde nový úkol, nové zadání, zkrátka další práce. Takže stejně jako si nejde nadespát na tři dny dopředu, nejde to udělat ani s prací nebo povinnostmi doma.

Proto je důležité dokázat si vyhradit čas nejen na pravidelný spánek, ale i na pravidelné koníčky. Koníčky totiž neslouží k vyplnění volného času a nudy, ale k proložení povinností něčím, co vás baví, naplní, nechá duševně či fyzicky zrelaxovat.

A to je vše, co ke spokojenosti potřebujeme! Navíc si podle Jessicy Abel díky tomuto přístupu „lépe uvědomíte, která práce je opravdu urgentní a která zas tak ne“. A to za pokus stojí. Jak v osobním životě, tak ve světě osobních financí! Lépe si totiž uvědomíme, který výdaj nebo nákup je urgentní. A který zas tak ne.