Nechce se vám sami si hledat dodavatele energií? Můžete splakat nad výdělkem!

Čtení na 5 minut Publikováno: 25.09.2018
Nechce se vám sami si hledat dodavatele energií? Můžete splakat nad výdělkem!

Jen jsme se zbavili jedněch podomních prodejců, co prodávali zejména seniorům předražené a nekvalitní nesmysly, máme tu několik dalších ziskuchtivých skupin. Nejvýznamněji na důvěřivých lidech v současnosti vydělávají podomní prodejci v energetice. Nejprve podomní prodejci slibovali levnější energie od jednoho dodavatele. Teď frčí aukce energií. V čem je trik nových zástupců dodavatelů energií? V dlouholeté exkluzivitě, o které vy sami při podpisu smlouvy ani nemusíte vědět.

Sliby se slibují, prodejci se radují

Tohle platilo a asi ještě spousty let platit bude. Podomní prodejci v energetice vám naslibují, že budou pár let shánět nejlepší cenu elektřiny nebo plynu. Na oplátku za svou „snahu“ a „velmi těžkou“ obchodní práci vám seberou možnost vybrat si dodavatele energií sami, takže musíte platit tomu dodavateli, kterého vám tito prodejci nasmlouvají. Samozřejmě, že ten nejlevnější to nakonec nebude.

Dokonce o exkluzivitě, tedy několikaletém kontraktu na hledání dodavatele energií přímo pro vás, nemusíte při podpisu smlouvy vůbec vědět. Ale ve výsledku za ni zaplatíte mnoho tisíc korun, každý rok, bez výjimky. A bez možnosti s tím cokoliv udělat (i když se teď už možná blýská na lepší časy).

Aukce energií? To zní slibně!

Podomní prodejci energií přijdou k vašim dveřím, přesvědčí vás o tom, že aukce energií je ten nejlepší způsob nákupu elektřiny a plynu. Pak vám oznámí, že i vy se můžete aukce energií zúčastnit, jenže je to strašně složité, a musíte být velkým odborníkem, abyste zvládali všechny pohyby v rámci aukce zaznamenat, vyhodnotit a koupit si tu nejlepší nabídku.

Ale oni, tedy společnost, kterou teď tito prodejci zastupují, jsou přece vynikajícími odborníky přes energetické aukce. A mají teď možnost vás do své činnosti zahrnout a podělit se s vámi o výsledky těch nejlepších nákupů energií. Stačí, abyste podepsali přihlášku do aukce, o zbytek se postarají oni sami. Když jim uvěříte, podepíšete přihlášku do aukce a doložku o exkluzivitě, tak na to draze dojedete.

Exkluzivita i na deset let

A aby toho nebylo málo, můžete se energetickému ďáblu upsat až na deset let. Tak dlouho budete nuceni platit předražené energie, zatímco váš soused si každý rok najde toho opravdu nejlevnějšího dodavatele, který opravdu vyhrál odborně nastavenou aukci energií. Nebo soused využije srovnání cen přímo u Energetického regulačního úřadu. Anebo si trh prostě projede sám, srovná ceny a skutečně ušetří.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jak se exkluzivita ve smlouvě nazývá? Najdete ji pod pojmem: „exkluzivita ke správě odběrného místa“. Když byste tuhle exkluzivitu nedodrželi, tedy podepsali smlouvu s dodavatelem, kterého si vyberete sami, budete platit vysoké sankce.

Veškeré změny dodavatelů se v době trvání exkluzivity mohou dít i bez vašeho vědomí

Pokud podepíšete tuhle exkluzivitu, tak podle slov Michala Keborta, tiskového mluvčího Energetického regulačního úřadu, může „zprostředkovatel o odběrném místě po celou dobu rozhodovat. Například uzavírat a vypovídat smlouvy o dodávkách, a to bez vědomí domácnosti“.

Dohoda o exkluzivitě odběrného místa bývá součástí dohod mezi zprostředkovatelem a odběratelem (mezi obchodníkem a vámi) coby běžná součást energetických aukcí. Navíc se podpisem této smlouvy zavážete „podepsat smlouvu s vítězným dodavatelem, což je pojištěno tím, že zplnomocníte společnost k uzavření smlouvy s novou společností.“ Takto trik popisuje Lukáš Zelený ze spotřebitelské poradny dTest.

Podepsali jste nedávno takovou smlouvu?

Tak vězte, že do 14 dní ji můžete bez udání důvodu vypovědět. Jestliže jste termín prošvihli, můžete v podstatě již jen čekat na ukončení doby trvání podepsané smlouvy a exkluzivity. I když jsou jisté možnosti, jak od smlouvy odstoupit i jinak, poradí vám ve Spotřebitelské poradně dTestu.

Rozlišujme mezi zprostředkovatelem a dodavatelem

Zatímco pro samotného dodavatele energií platí přísný energetický zákon, pro zprostředkovatele zatím ještě ne. Takže vždy, když u vás někdo s nabídkou energií zazvoní, ptejte se, zda je jen zprostředkovatelem (a rychle ho vypoklonkujte ze dveří pryč), nebo zda zastupuje přímo jednoho dodavatele energií (a smlouva by se podepisovala přímo s dodavatelem energií).

Každopádně se před podomním prodejcem energií vždy mějte na pozoru. Raději spoléhejte na oficiální zdroje o cenách energie a o výsledcích srovnání různých dodavatelů. Na podomní prodejce nedejte – jsou vyškolení tak, aby vás dokázali dokonale zmást a přesvědčit o svém stanovisku, které vždy bude výhodné pouze pro ně. Jsou přece placení za to, aby získávali nové obětní beránky.

Komentáře