Napnutý rozpočet pomůže vyřešit konsolidace úvěrů

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 23.04.2020
Napnutý rozpočet pomůže vyřešit konsolidace úvěrů

Půjčit si dneska můžete opravdu snadno. Bankovní i nebankovní společnosti se předhánějí ve výhodných nabídkách finančních úvěrů. Luxusní dovolená, nové auto, vysněná kuchyň, nic není problém. Půjčit si můžete z pohodlí domova a opravdu na cokoli. Tyto neomezené možnosti však dokáží nejednoho splácejícího dovést do nepříjemné situace. Objem měsíčních splátek ukrojí značnou část příjmu a pokud dojde k nenadálé životní situaci, není kam sáhnout pro finanční rezervu. V podobných případech může být skvělým řešením konsolidace půjček.

Konsolidace neboli sjednocení půjček do jedné

Finanční půjčku na cokoli někdy čerpal snad každý. Mnohdy klienti splácejí více půjček najednou. Do toho se podaří vyčerpat celý úvěrový rámec kreditní karty a potřebnou částku nejde stále doplatit. A úroky za čerpání úvěru rostou. Kontokorent hlásí nulový zůstatek a do další výplaty zbývá ještě několik dní. Pokud je vám tento scénář blízký, měli byste následujícím řádkům věnovat svou pozornost.

Konsolidace půjček je úvěrový produkt, díky kterému můžete značně ulevit napnutému rodinnému rozpočtu. Jedná se v podstatě o sloučení půjček do jednoho úvěru. Největší výhodou je možnost prodloužení doby splácení a snížení měsíční splátky. Navíc tím, že má klient jen jeden závazek, platí pouze jeden poplatek. To může znamenat nemalou úsporu peněz. Úvěr si můžete také navýšit a získat další finanční prostředky na cokoli.

Jaké úvěry mohu do konsolidace zahrnout?

Banky dokáží sloučit opravdu širokou škálu úvěrů, ať už jde o klasický bankovní úvěr, kreditní karty, kontokorentní účty, nebankovní půjčky včetně mikroúvěrů, splátkových prodejů nebo také dluhy z leasingu. Největší úspory dosáhnou klienti zpravidla sloučením a doplacením kreditních karet a kontokorentů, u nichž bývají úroky nejvyšší. Maximální výše dluhu či počet sloučených úvěrů je dán konkrétními podmínkami poskytovatele konsolidace.

Je pro mě konsolidace výhodná?

Z výše uvedeného je nasnadě, jaké výhody konsolidace půjček přináší:

  • výrazně nižší splátka,
  • jeden poplatek = nižší transakční náklady,
  • jednodušší správa finančních závazků,
  • možnost navýšení úvěru.

Ovšem není všechno zlato, co se třpytí. Konsolidace je především úvěrový produkt, mějte proto na mysli, že ne vždy musíte na konsolidaci ušetřit. Aby se vám produkt vyplatil, vždy si propočítejte jeho celkovou výhodnost. Především se zaměřte na to, zdali nemají vaši současní poskytovatelé úvěrů nevýhodné podmínky pro předčasné splacení půjčky, pak by se vám mohlo sloučení půjček značně prodražit. Pravdou také zůstává, že snížením splátek prodloužíte termín splatnosti, což ve výsledku znamená, že daný úvěr přeplatíte.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Chci sjednotit půjčky a ušetřit. Jak postupovat?

V první řadě můžete zkusit oslovit svou stávající banku, u které již některý z úvěrů splácíte. Na internetu existuje také spousta online srovnávačů, které vám dokáží srovnat konsolidace půjček od více poskytovatelů a výběr té nejlepší nabídky usnadnit. V praxi pak vybraná instituce převezme existující dluhy, jednorázově je doplatí včetně poplatků navíc, všechny náklady sečte a v této výši vám poskytne úvěr s novými splátkovými podmínkami.

Některé banky dokonce nabízejí možnost zažádat si o konsolidaci online prostřednictvím webového formuláře. Vyplníte veškeré úvěrové produkty, které si přejete sloučit do jednoho, zadáte své kontaktní údaje, informace o zaměstnání a vaší finanční situaci. Pokud projdete schvalovacím procesem, obdržíte emailem konkrétní nabídku na konsolidaci úvěrů.

Konsolidace vs. refinancování úvěru

Možná jste se někdy setkali s pojmem refinancování půjčky a říkali jste si, že půjde patrně o konsolidaci úvěrů. V takovém případě jste nebyli tak daleko od pravdy, protože oba tyto produkty fungují na podobném principu. Cílem je získat výhodnější podmínky splácení, tedy ušetřit na poplatcích, snížit úrokovou sazbu či prodloužit dobu splácení. Refinancování je v podstatě převedení půjčky k jiné bance a poskytuje se pouze pro jeden úvěr, např. hypotéku. I v tomto případě máte možnost prodloužením doby splatnosti snížit měsíční splátku, případně získat finanční prostředky navíc.

Jakou konsolidaci si klienti nejvíce pochvalují?

Na finančním portálu finparada.cz hodnotí uživatelé podle svých zkušeností finanční produkty a kvalitu poskytovaných služeb na pobočkách, díky čemuž vznikl žebříček nejlépe hodnocených produktů v jednotlivých kategoriích. První tři příčky v oblasti konsolidací aktuálně patří FÉR konsolidaci od Sberbank, PRESTO Půjčce – Sloučení úvěrů od UniCredit Bank a ČSOB Flexi Konsolidaci.

Sberbank FÉR konsolidace

Konsolidace od Sberbank získala také 1. místo v kategorii Konsolidace půjček soutěže Finanční produkt 2019, kterou finparada.cz vyhlašuje. Potvrdila tak pozici banky, která dlouhodobě poskytuje jedny z nejvýhodnějších podmínek konsolidací na trhu. Fér konsolidaci klienti získají s úrokovou sazbou od 5,9 % a bez poplatků za poskytnutí a vedení úvěru. Sloučit lze bankovní i nebankovní půjčky, kontokorenty a kreditní karty, a to od 50 tisíc až do 1 milionu korun s délkou splatnosti až 10 let..

UniCredit PRESTO půjčka – Sloučení úvěrů

V kategorii Konsolidace půjček byla vyhodnocena jako druhá nejlepší na trhu PRESTO půjčka – Sloučení úvěrů od UniCredit Bank. S PRESTO půjčkou mohou klienti jednoduše sloučit např. své spotřebitelské úvěry, kreditní karty i kontokorenty. Získají tak výhodnější podmínky, včetně odměn za řádné splácení. UniCredit nabízí úrokovou sazbu od 3,89 % při řádném splácení. Sloučit lze úvěry od 30 tisíc až do 1 milionu, nad 300 tisíc může být vyžadován spolužadatel. Doba splatnosti bývá od 12 – 84 měsíců (u částky nad 600 tisíc až 96 měsíců).

ČSOB Flexi Konsolidace

Snížení měsíčních splátek nabízí také ČSOB v rámci své výhodné konsolidace s úrokem již od 4,9 %. Splátky si můžete rozložit dle potřeby od 1 roku do 8 let. Vyřízení i vedení úvěru je zdarma a nic neplatíte ani za předčasné splacení. Sloučit úvěry můžete v hodnotě 20 tisíc až 800 tisíc korun.

Zdroje: financnivzdelavani.cz / bezvamoney.cz / finparada.cz / csob.cz

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více

Komentáře