Na Vánoce do dluhové pasti? Máme několik rad, jak ji obejít!

Publikováno: 14.11.2017
Na Vánoce do dluhové pasti? Máme několik rad, jak ji obejít!

Vánoční svátky každoročně vylákají z kapes Čechů miliardy. Ano, miliardy. Loni to podle odhadu Českého statistického úřady bylo více než sto miliard korun! Touha udělat svým blízkým radost je v našich duších hluboce zakořeněná a někdy je dokonce silnější než racionální uvažování o naší schopnosti takové nákupy zafinancovat, případně pak utáhnout vzaté půjčky.

Dluhová past z radosti?

Ano, je to trochu paradox, že se Češi mnohdy dostanou do dluhové pasti jenom proto, že chtěli jinému udělat radost. Je fuk, jestli to byl dárek pro dítě, partnera nebo třeba sourozence. Na to se pak při opoždění se splátkami nikdo neptá.

Během nákupů a příprav na Vánoce rádi podléháme vánoční náladě a euforii z toho, jak se bude ostatním líbit, co jsme jim přichystali. Že jim ukážeme, jak jsme na ně mysleli a jak jsou pro nás důležití.

Vánoce naše celoroční chování nezdůrazní, ale ani neodčiní

Ruku na srdce: jestli svým blízkým jejich důležitost a naši náklonnost dáváme najevo celý rok, není potřeba to o Vánocích zvlášť přehánět. A také naopak - pokud se k našim blízkým chováme přes rok nemile, vánoční dárky to rozhodně nespraví. Ani kdyby byly za všechny peníze světa.

Takže při přípravě na Vánoce zůstaňme pěkně nohama na zemi. Jinak řečeno: v běžném režimu a nesnažme se cokoliv dohánět, přehánět, napravit nebo se snažit dotáhnout k dokonalosti. O tom Vánoce ani jiné události nejsou. Když se nám toto povede jako krok první, je téměř jisté, že dluhová past se letos konat nebude. Ještě ale musíme udělat další opatření. Jaká?

Musíme plánovat

Každý větší výdaj je potřeba naplánovat. Výjimkou nejsou ani Vánoce. Na první pohled to tak nemusí vypadat, ale Vánoce nás mohou stát více než jednu výplatu. Někdy dokonce i dvě. Proto je potřeba na ně začít šetřit v podstatě hned po dovolených. Pokud to tak děláme, jsme za vodou. Pokud jste šetřit ještě nezačali, máte nejvyšší čas.

Jestliže jste partner, který se účastní Vánoc pouze svými dary, ale nechystáte na Vánoce nic jiného, není vaše situace tak náročná na plánování. Ale pokud jste tím členem domácnosti, který kromě vánočních dárků zabezpečuje také celé vánoční menu, výzdobu, pohoštění a pozornosti pro návštěvy, tak vy jste v situaci o hodně horší. Tedy na plánování horší a náročnější.

Tady je potřeba začít plánovat mnohem více dopředu a také se domluvit s partnerem nebo jinými výdělečně činnými členy domácnosti na tom, jak se budou finančně podílet na nákladných vánočních nákupech a přípravách.

Plánováním si také dokážete dát do kupy seznam všech potřebných nákupů. Takže už budete mít předběžnou finanční představu o nadcházejících vánočních svátcích. K realitě přičtěte ještě tak 10 až 15 % a bude to skoro přesné.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Půjčku ano, avšak pečlivě vybranou

Jestliže po spočtení očekávaných vánočních výdajů zjistíte, že na ně nebudete mít, tak jsou dvě možnosti řešení. Buď se uskromníte, anebo si půjčíte. Jestliže se rozhodnete pro možnost číslo 2, není na tom nic špatného. Jenom musíte dostatečně přemýšlet o svých schopnostech ušetřit příští rok na splátky. A hlavně pečlivě vybírat.

S výběrem dobré půjčky vám pomohou online srovnávače, které vám na jedno místo přinášejí základní informace o půjčkách od ověřených poskytovatelů – bank i nebankovek. Která půjčka vás vyjde nejlépe? To zjistíte porovnáním RPSN nebo celkové částky splatná spotřebitelem. Vítězem je samozřejmě ta nejnižší.

Někdy však nemůžeme vybírat jenom podle ceny půjčky, protože nutně potřebujeme, aby splnila i jiné parametry. Například půjčku bez nenahlížení do registru s vysokou rychlostí a pravděpodobností přistání na účtu. Tady jsou náklady na půjčku o něco vyšší. Ale pokud jste schopni z příštích výplat ušetřit, nejsou ani tyto půjčky žádný problém.

A jak na to, když se rozhodnete raději se uskromnit a také šetřit?

Kupujte s předstihem

Ještě jste už všimli, že obchodníci jsou schopni cenu svých nabídek vyšroubovat před Vánocemi neskutečně vysoko. Obrana proti tomu je jednoduchá. Prostě plánujte a nakupujte s předstihem. Je spousta věcí, které lze koupit dopředu - jako například hovězí maso na přípravu svíčkové, kterou budete servírovat na Boží hod či na Silvestrovskou večeři. Kupte ji v akci a dejte do mrazáku.

Stejné je to s mnoha dalšími surovinami a předměty, které využijete o Vánocích. Kupujte je během roku, atmosféru či prvky Vánoc jim můžete doma dodělat později.

Šetřete tím, že nebudete kupovat zbytečnosti

Jak na to? Zase plánováním! Když si dopředu naplánujete celé vánoční svátky – co a čím budete zdobit, co budete chystat, jak se bude vařit, jak s cukrovím, jaké přijdou návštěvy nebo kam půjdete vy, bude vše zřetelnější.

A hlavně: budete mít rozplánováno, co, kdy komu a k čemu, takže se vyhnete živelnému nakupování věcí ve stylu: možná by se to mohlo hodit. Ne, na vás si obchodníci nepřijdou, protože do obchodu přijdete vy se seznamem nákupu!

Také můžete v obchodech okoukat inspiraci na vánoční výzdobu. Spoustu z toho totiž zvládnete vyrobit doma sami. A taky tím zabavíte děti. Vždyť to nemusí být dokonalé. Bude to vaše a o to to bude mít lepší atmosféru a větší úspěch u okolí.