Na nečekanou opravu auta si půjčuje každý desátý Čech

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 26.11.2019
Na nečekanou opravu auta si půjčuje každý desátý Čech

Oprava auta není zrovna levnou záležitostí. A ta nečekaná může hodně zamotat domácí rozpočet. Jen za rok 2018 zaplatili Češi za neplánované opravení vozu v průměru téměř 15 tisíc korun. A podle průzkumu společnosti Nielsen Admosphere musely téměř dvě pětiny tuzemských motoristů havárii nebo poruchu řešit. Průzkum byl prováděný pro společnost Profi Credit a zúčastnilo se ho 1500 respondentů. 

Auta jsou ve většině domácností

Asi jen stěží bychom hledali domácnost, kde chybí osobní automobil. Podle průzkumu je automobil v 84 procentech domácností, z toho v deseti procentech jde o vůz služební, ostatní jsou automobily soukromé. 

Dvě pětiny dotázaných automobilistů muselo v roce 2018 nechat svůj vůz opravit

V roce 2018 se autoservisy měly opravdu dobře, protože z dotázaných lidí, kteří jsou majiteli vozu, se dvě pětiny setkalo s nutností nechat svůj vůz opravit. A to jak vlivem poruchy, tak z důvodu autohavárie. Někteří opravovali dokonce vícekrát během jednoho roku. 

Ve více než polovině oprav se lidé sice vešli do deseti tisíc korun, ale přibližně osmina dotázaných zaplatila za opravu svého vozu nad dvacet tisíc korun. Cena opravy se samozřejmě liší nejen podle značky vozu, ale i podle jeho stáří nebo typu poruchy.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Devadesát procent lidí na to má

V případě nečekaných oprav automobilů se v průzkumu pro společnost Profi Credit ukázalo, že 90 % majitelů aut má na jejich nečekané opravy. Ale deset procent si muselo na opravu vozu půjčit. A vědí to i v úvěrových společnostech, protoje půjčka na auto či na jeho opravu častou nabídkou mezi běžnými úvěry.

"Z našich interních průzkumů víme, že půjčka na nezbytnou opravu auta, kterým žadatel dojíždí do práce, nebo vozí děti do školy, je jedním z velmi častých důvodů žádostí o úvěr," řekl médiím ředitel Profi Creditu Pavel Klema. 

Autorizované servisy jsou drahé, ale někdy je nutné je navštívit

Podle průzkumů zajede se svým vozem do autorizovaných servisů více než třetina majitelů aut, konkrétně 36 procent z nich. Nutno dodat, že sedmdesát procent motoristů pořídilo naposledy auto ojeté, takže autorizovaný servis v tomto případě nejsou nuceni vyhledávat. K autorizované opravě jezdí tedy zejména ti, kdo mají vůz nový

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více