Na co si dát pozor při sjednávání půjčky

Datum publikování: 21.09.2016
Na co si dát pozor při sjednávání půjčky

Samozřejmě, někdy to prostě bez nějaké externí finanční výpomoci nejde. Špatně jste si to spočítali, jste bez prémií nebo se před vámi jednoduše objevila nečekaná situace, která ovšem vyžaduje okamžité řešení. Co dělat před výplatou, bez úspor a financí? Půjčka je jednou z alternativ. Na co si dát ale při jejím výběru a sjednávání pozor? Máme pro vás rovnou 10 tipů, které vám vytrhnou trn z paty!

Tip č. 1: Neberte si půjčky bez rozmyslu

Toužíte po exotické dovolené, ale vaše příjmy na ni nestačí? I u nás může být krásně! Užít si týden exotiky a pak se strachovat každého dalšího měsíce není prozíravé ani chytré. To samé platí v případě půjček na vánoční (či jiné) dárky. Jiná situace je pochopitelně v případě náhle rozbité pračky nebo ledničky. Pro tyto případy byste si ale měli průběžně tvořit nějakou rezervu.

Tip č. 2: Bankovní vs. nebankovní?

Při výběru poskytovatele můžete oslovit bankovní či nebankovní sektor. Oba sektory mají své výhody, ale i nedostatky. V případě bankovní půjčky se nemusíte obávat neseriózních poskytovatelů. Na druhou stranu budete muset splňovat přísné podmínky, které mohou pro řadu klientů představovat STOPku.

Tip č. 3: Zjistěte si maximum informací

Poptejte se známých a přátel ve svém okolí. Zjistěte, zda nemají zkušenost se solidním poskytovatelem půjček a případně si jej nechte doporučit. Od věci není ani zapátrat v internetových fórech a diskuzích a pročíst si názory skutečných spotřebitelů.

Tip č. 4: Porovnávejte a srovnávejte

Zjistěte, jaké společnosti na našem trhu vlastně spotřebitelské půjčky nabízí a porovnejte nabídky půjček včetně parametrů, výše úroků i RPSN. Nenechte se nalákat nápadně výhodnou nabídkou a raději ji důkladně prozkoumejte. Nezapomeňte ani na pročtení obchodních podmínek a poznámek pod čarou. 

Tip č. 5: Nenechte se nalákat reklamou

Bod úzce související s předchozím. Televizní spoty jsou jistě lákavé a důmyslné. To je ostatně jejich účel. Nenechte se ale zmasírovat reklamou a vsaďte na zdravý rozum. Dobré produkty obvykle drahou reklamu nepotřebují – to je stará známá pravda. Držte se jí!

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Tip č. 6: Nepůjčujte si více, než dokážete splatit

Důkladně propočítejte, za jak dlouho dokážete vypůjčené prostředky poskytovateli opětovně navrátit. Pokud víte, že je půjčka nad vaše možnosti, neberte si ji! Nic dobrého by vás totiž nečekalo. Jen bezesné noci a strach o majetek i střechu nad hlavou. Ideální je, pokud dospějete k názoru, že splátka půjčky nijak negativně nenaruší vaši životní úroveň. V takové chvíli máte zelenou.

Tip č. 7: Důkladně si pročtěte smlouvu

A nikdy nepodepisujte nic, čemu nerozumíte! Pokud je smlouva plná výroků psaných malým písmem, hvězdiček a poznámek pod čarou, mějte se na pozoru. Mějte také na paměti, že svým podpisem souhlasíte s podmínkami a zavazujete se k jejich dodržování.

Tip č. 8: Dodržujete podmínky

Dopředu si zjistěte, jaká splatnost pro danou půjčku a společnost platí. Není pravidlem, že všichni poskytovatelé nabízejí měsíční splátky. Někde budete muset peníze vrátit do měsíce, jinde třeba do týdne. Termíny, které by měly být součástí také úvěrové smlouvy, tak bezmezně dodržujte.

Tip č. 9: Případné problémy okamžitě řešte

Víte, že nebudete moci uhradit další splátku? Neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o aktuální situaci. Domluvit se můžete na jednorázovém odkladu splátek nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. V žádném případě ovšem výzvy věřitelů neignorujte! Takové jednání by totiž mohlo vést až k samotné exekuci

Tip č. 10. Nechte si poradit

Pokud se sami ve světě půjček a úvěrů bezpečně neorientujete, požádejte o pomoc finančního poradce nebo hledejte informace na internetu. Existuje zde totiž nespočet portálů, díky nimž se dozvíte, jak to v úvěrové džungli vlastně funguje, na co byste si měli dávat pozor a jak řešit případné problémy. Finanční gramotnost není u nás na příliš uspokojivé úrovni, tomu také odpovídá i počet exekucí a osobních bankrotů, které narůstají geometrickou řadou. Nestaňte se jejich součástí!

Komentáře