My a finanční gramotnost? Věříme si, ale přitom zvládneme jen průměr!

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 19.12.2019
My a finanční gramotnost? Věříme si, ale přitom zvládneme jen průměr!

V každoročním reprezentativním průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA) se sbírají mimo jiné i data o tom, jak jsme na tom s finanční gramotností. Každoročně se sice odehraje posun k lepšímu, ale velmi malý a velmi pomalu. Naše sebevědomí na poli financí je ovšem neúměrně vysoké.

Finanční znalosti spíše stagnují

Zatímco s odkládáním finančních rezerv stranou už jsme se trochu zlepšili, jak ukazují výzkumy a jak jsme informovali již dříve, s finančními znalostmi stagnujeme téměř na místě. Sice se pomalinku lepšíme, ale stále jsou znalosti Čechů v oblasti financí spíše průměrné. Loni se ve výzkumu dostali Češi na hodnocení 56 bodů ze sta, letos jen na 57 bodů ze sta. Sice jde o zlepšení, ale velmi malé.

„Oproti předchozím letům není letos významnější rozdíl mezi znalostmi, které má starší a mladší generace. Míra úspěšnosti však zřetelně souvisí se vzděláním. Zatímco lidé se základním vzděláním nebo výučním listem dosáhli v indexu finanční gramotnosti průměru 49 procent, lidé s maturitou jsou na 58 procentech. Lidé s vysokoškolským vzděláním dosahují průměrně 66 procent. Předpokládáme, že to může být i díky tomu, že vysokoškoláci získávají zkušenosti s hospodařením s penězi a samostatným bydlením postupně, většinou ještě při studiu, zatímco ostatní jsou často ze školních lavic hozeni rovnou do praxe bez jakýchkoli zkušeností,“ sdělila médiím Helena Brychová z ČBA.

Sebevědomí nám ovšem nechybí!

Sice jsme ve výzkumu dosáhli pouze na 57 procent správných odpovědí, ale naprostá většina dotázaných českých občanů - 80 procent - si k tomu všemu ještě myslí, že jsou jejich znalosti dostačující pro běžný život. Ovšem pozor, 75 procent dotázaných Čechů si jde v určitých situacích raději pro pomoc a radu. Takže s tou dostatečností to tak skvělé nebude.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Kam si respondenti chodí pro finanční radu?

Nejčastěji se podle odpovědí ve výzkumech, a to z 80 procent, obrátí tito lidé na banku či na finanční poradce, jinými slovy na úplně cizí lidi, navíc zainteresované na provizích z nabízených produktů.  Ze 79 % vyhledají informace na internetu, kde se tedy dá očekávat jakási objektivita, alespoň v diskusích. Také se ze 60 % poradí s rodinou nebo s přáteli (50 procent). Každý osmý volí cestu sociálních sítí

A aby toho nebylo málo, každý druhý dotázaný se přiznal, že s pochopením řeči finančních poradců má potíže a že se v ní ztrácí. Každému osmému respondentu navíc dělají problémy početní úkoly a veškeré údaje uváděné v procentech. Jenže svět financí se bez procent neobejde. A výmluvy tu nikomu nepomohou.

Škola finanční gramotnosti

Mnoho finančních serverů a dokonce i některé banky nabízejí školy finanční gramotnosti. Chce to však čas a ochotu se tomuto tématu věnovat, což mnoha Čechům chybí. Mnozí z nás se schovávají za frázi, že se o peníze nezajímají, že finanční svět je jim cizí nebo že chtějí žít ve sladké nevědomosti a nestarat se o spoření, investice, půjčky nebo jiné problémy.

Ale právě u takovýchto lidí mají ohromné příležitosti k výdělku všichni finanční poradci, bankéři, makléři a kdoví kdo ještě. Tam, kde si klient nedokáže spočítat své těžce vydělané peníze, se otevírají dveře pro vychytralé obchodníky nabízející jen produkty, na které se váží vysoké provize za zprostředkování.

Provize se generují z klientem placených poplatků. Takže: zajímat se o své peníze je zcela normální, dokonce žádoucí. Pracně jsme si je vydělali, tak si přece nenecháme brát jen proto, že jsme líní se něčemu novému učit. 

 

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více