Moravský peněžní ústav už podruhé požádal o bankovní licenci

Publikováno: 15.02.2018
Moravský peněžní ústav už podruhé požádal o bankovní licenci

Moravský peněžní ústav je další ze záložen, která má ambice stát se co nejdříve bankou. A co je jeho konkrétnějším cílem? Jednoduše to, aby se mu povedlo zopakovat předloňský příběh banky a předtím úvěrového družstva Creditas. O licenci žádal sice spolu se záložnou Creditas v roce 2015, ale tehdy neuspěl. Pokud nyní Česká národní banka jeho žádosti vyhoví, stane se téměř padesátou bankovní institucí podnikající na českém trhu.

Být bankou je dlouhodobý strategický cíl snad každé kampeličky

Ekonomové předpokládají, že si na bankovní licenci myslí většina záložen. A je to logické, každý chce růst, takže nezakládá podnik jen proto, aby přešlapoval na jednom místě. Jenže problém při schvalování licence nastane u kampeliček nejčastěji v úvěrovém portfoliu.

Úvěrové portfolio totiž u kampeliček většinou nebývá v dobré kondici, mnoho firemních úvěrů, které kampeličky chybně poskytnou, je pak totiž nedobytných. Proto jen minimum záložen na licenci nakonec reálně dosáhne.

Moravský peněžní ústav by chtěl být ryze českou a konzervativní bankou

Podle mluvčího Moravského peněžního ústavu Pavla Čiháka je „žádost o transformaci na banku součástí dlouhodobého strategického cíle Moravského peněžního ústavu stát se menší, ryze českou a konzervativní bankou“.

Jak jsme zmínili, Moravský peněžní ústav zažádal Českou národní banku o licenci již podruhé. První pokus proběhl před dvěma lety. Ale svou první žádost ze závěru roku 2015 družstvo po připomínkách centrální banky stáhlo.

Česká národní banka už zahájila proces

Podle slov mluvčího Moravského peněžního ústavu „Česká národní banka nedávno zahájila kontrolu na místě, tedy kontrolu související s podanou žádostí“. Jedním z kontrolovaných bodů je i kvalita úvěrových portfolií. A právě zde se Moravskému peněžnímu ústavu (tak jako i jiným kampeličkám) v minulosti nedařilo.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

I Moravský peněžní ústav čelí následkům chybných rozhodnutí

I z výkazů Moravského peněžního ústavu ke konci prosince plyne například skutečnost, že více než čtvrtina úvěrů rozpůjčovaných firmám je v selhání. Takto se v souvislosti s žádostí o bankovní licenci a o probíhajícím šetření České národní banky vyjádřil mluvčí České národní banky Marek Zeman.

Dále uvedl, že „Údaje týkající se podílu úvěrů v selhání jsou při žádosti o bankovní licenci pochopitelně relevantní, jednoduše definovatelné pravidlo, jak tento podíl posuzovat, ale neexistuje.“

Tak uvidíme, jak si Moravský peněžní ústav v procesu získávání bankovní licence povede tentokrát. Třeba se brzy dočkáme další banky, která aby nalákala klienty, nabídne vyšší úročení spořících vkladů. Alespoň na pár měsíců.

Komentáře