Moneta možná už nebude. Chce koupit Air Bank a nechat si její jméno

Čtení na 5 minut Publikováno: 04.12.2018
Moneta možná už nebude. Chce koupit Air Bank a nechat si její jméno

Na bankovním trhu se možná schyluje k jednomu z největších obchodů v novodobé historii České republiky.  Ono „možná“ je zde proto, že zatím jde pouze o zveřejněný záměr, nikoliv o definitivní rozhodnutí. Moneta Money Bank nabídla skupině PPF, která je spojena zejména se jménem Petra Kellnera, že od ní koupí Air Bank a také český a slovenský Home Credit. Výsledná společnost ponese jméno Air Bank, protože tohle jméno se mezi lidmi prostě chytlo. Reklamní taktika a strategie jít proti tradičnímu bankovnictví přinesla své ovoce, proto si ji i nová banka hodlá ponechat.

Než se transakce opravdu uskuteční

Zatím je vše pouze ve stavu veřejného oznámení. Ale ke konečnému rozhodnutí chybí udělat ještě spoustu kroků. Jaké například? Zejména se musí kladně vyjádřit valná hromada akcionářů Monety. Ta by měla být svolána ještě do konce roku 2018.

Dalším předpokladem, který musí být před transakcí splněn, je souhlas České národní banky. Ta je v pozici regulátora trhu. A bez toho, aby se vyjádřila a transakci „posvětila“, to prostě nejde. Proto například zatím nikdo neřeší konkrétní fungování výsledné banky vzniklé z Moneta Money Bank, Air Bank a českého a slovenského Home Creditu.

Proč Air Bank?

Rozdělme si tuhle otázku na dvě části. Proč chce Moneta Money Bank koupit zrovna Air Bank? A proč se plánuje zachovat pouze jméno Air Bank, takže Monetu a Home Credit z českého (a v případě Home Creditu i slovenského) trhu jako značky zcela vytěsnit? Na otázky odpovíme postupně.

Proč chce Moneta Money Bank koupit zrovna Air Bank?

Na tohle se samozřejmě ptali všichni analytici a akcionáři, kteří se účastnili telefonní konference s Tomášem Spurným, který je generálním ředitelem Monety. Jeho vysvětlení bylo následující: „Zhruba jeden rok jsme o tom diskutovali s pány Kellnerem a Šmejcem, neboť jsem to byl já, kdo za nimi přišel s touto myšlenkou. Na celé transakci jsme začali opravdu pracovat před pěti měsíci“.

Časopis Forbes připomněl, že „Spurný je člověk s PPF historicky spojený. Před 10 lety byl součástí nejužšího vedení skupiny PPF, měl na starosti některé aktivity v Rusku, třeba obchodní řetězec Eldorado“.

Proč se plánuje zachovat pouze jméno Air Bank?

Protože jméno Air Bank je úspěšnější. Kocour z reklamy na Monetu sice také boduje, avšak Air Bank se svým sympatickým bankéřem ukazujícím tradiční neduhy „…ční“ banky je prostě úspěšnější. Tuhle reklamu zná každý. A hlavně: každý ví, na koho tahle reklama je.

Díky marketingové strategii se povedlo skupině PPF udělat z Air Bank takzvanou „love brand“, jinými slovy milovanou značku. A proto i nová, spojená banka se bude chtít vymezovat proti praktikám tradičních bank, tedy pokračovat v kurzu nastaveném právě současnou Air Bank. A to včetně inovátorství, o kterém jsme vás informovali například článku o inovacích v mobilní aplikaci Air Bank.

Tvrzení potvrzuje i Jiří Šmejc, výkonný předseda představenstva skupiny Home Credit: „Od začátku budování Air Bank jsme se snažili na český bankovní trh přinést výraznou změnu. Spojení s Monetou, ke které mám osobně velký respekt, naši schopnost disrupce ještě zvýší a přinese reálnou hodnotu klientům, zaměstnancům i akcionářům všech zúčastněných stran. Potenciál tohoto spojení je obrovský. Jsem přesvědčen, že jsme společně schopni ho velmi dobře využít.“
 

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jaká bude cena transakce a kdy k ní má dojít?

Jestliže se transakce vůbec uskuteční, proběhne v roce 2019, naplánovaná je konkrétně na pololetí příštího roku. A kolik bude obnášet? Sedm miliard v penězích pro skupinu PPF. A dalších 13 miliard v podobě podílu PPF v nové a větší Monetě (vystupující pod značkou Air Bank).

Podíl bude čtvrtinový (24,48 %) a bude obnášet 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety. Současní akcionáři Monety nejsou z nápadu zrovna nadšení. I proto klesla hodnota jejich akcií o čtyři procenta a nadále se drží pod hodnotou z doby před oznámením plánované transakce. Akcie Monety se kompletně obchodují na burze.

K poklesu došlo i přes fakt, že vedení Monety i PPF slibuje akcionářům nárůst zisku o minimálně deset procent, pokud ke spojení dojde. Analytik J&T Banky Milan Lávička vidí výsledky plánovaného spojení následovně:

„Výrazný nárůst počtu klientů a celkových aktiv může bance pomoci účinněji konkurovat největším hráčům na trhu, na druhou stranu jako jedno z rizik vidíme ještě výraznější zaměření na nezajištěné spotřebitelské úvěry (Home Credit), které mohou vést k vyšším rizikovým nákladům při zpomalení růstu ekonomiky.“

Chce PPF využít roztříštěné struktury vlastníků akcií Monety?

Mezi analytiky a investory se usídlilo přesvědčení, že pro Petra Kellnera a jeho PPF může být prodej Air Bank v podstatě příležitostí, jak začít ovládat ještě mnohem větší kolos, než jakým je Air Bank a český a slovenský Home Credit.

Tomáš Pfeiler ze skupiny Cyrrus, která do Monety investovala spousty peněz svých klientů, to vidí tak, že: „Pro PPF může představovat tato transakce ‚nohu do dveří‘ tohoto peněžního ústavu, protože jeho akcionářská struktura je roztříštěná“. PPF se k budoucím plánům v této oblasti zatím nevyjádřila.

Co bude spojení znamenat pro klienty bank a Home Creditu?

Zatím nic, protože transakce je teprve oznámená, nikoliv schválená. Jestliže by se uskutečnila, bude se teprve rozhodovat třeba to, jakou online aplikaci bude banka do budoucna používat. Nebo jaké budou podmínky na spotřebitelských půjčkách či na spořicích účtech.

Již nyní je však jisté, že ať se banky spojí nebo ne, klienti s hypotékami si mohou být jistí, že jejich podmínky budou zachovány minimálně do konce současné fixace. Protože žádné otřesení se v základech se zatím ani z pohledu zákona o spotřebitelském úvěru prostě konat nemůže.

Jak velká bude výsledná banka?

Pokud by se transakce uskutečnila, bude výsledná Air Bank třetí největší bankou na trhu z pohledu počtu klientů. Zařadí se za Českou spořitelnu a ČSOB banku. A předběhne v současnosti třetí Komerční banku.

Podle bilanční sumy, tedy podle velikosti všech bankovních obchodů, bude výsledná Air Bank šestou největší na českém finančním trhu. Zařadí se za ČSOB, Českou spořitelnu, Komerční banku, UniCredit Bank a Raiffeisenbank. Tento výpočet provedli v deníku E15.

Budou nějaké úspory, když splynou dvě banky v jednu?

Šetření na provozu banky je dalším argumentem pro transakci. Podle analýz se očekávají úspory až ve výši deseti procent. Které konkrétně? Moneta ve své tiskové zprávě vyjmenovává následující zdroje úspor: „optimalizace pobočkové sítě a výdajů na reklamu, postupná migrace na společnou IT platformu a odstranění duplikujících se funkcí“.

Jak zamýšlená transakce dopadne, na to si musíme několik měsíců počkat. Jestliže se uskuteční, budeme moci její dopady hodnotit nejdříve za rok, do hloubky však až mnohem později.

Komentáře