Mnozí z nás si stále ještě neumějí půjčovat s rozumem

Datum publikování: 29.08.2017
Mnozí z nás si stále ještě neumějí půjčovat s rozumem

Rozumné zadlužování je základním klíčem k tomu, aby u našich dveří jednoho dne nezazvonil exekutor anebo abychom nemuseli žádat soud o souhlas s osobním bankrotem, tedy o tzv. oddlužení. Jenže v České republice i v prvním pololetí tohoto roku stoupal počet nově nařízených exekucí fyzických i právnických osob (občanů i firem).

Nárůst o tři procenta od loňského roku

Celkově bylo dle Exekutorské komory vyhlášeno během prvního pololetí roku 2017 více než 350 tisíc nových exekucí. Konkrétně jde o 355 774 nových exekucí, dokonce o tři procenta více než ve stejném období roku 2016.

Kupodivu se trend nárůstu nových exekucí projevil nejvíce v Praze, a to o celých 17 %. Dalšími kraji, kde počet exekucí rostl nejvíce, jsou kraj Středočeský a Královéhradecký. Naopak na Vysočině si počet exekucí nechali narůst nejméně. Následovaly ji kraje Plzeňský, Liberecký a Ústecký, tedy přesně ta místa v republice, kde by se daly očekávat spíše rostoucí problémy – vzhledem ke strukturální krizi v těchto končinách.

Celkový počet exekucí fyzických osob dělá skoro čtyři a půl milionu

Ano, tohle ohromné číslo, konkrétně 4.464.000, popisuje množství exekucí vypsaných na osoby žijící v České republice. Ale nelekejte se, neznamená to, že půlka národa je v exekuci! Na jednoho člověka totiž mnohdy bývá vypsáno exekucí několik – kolik dluhů (například kolik vyčerpaných a nesplacených kreditních karet), tolik exekucí člověk může mít.

V České republice má tedy mnoho lidí tzv. vícečetné exekuce. 49 % lidí, na které byla vyhlášena exekuce, jich má na sebe vedeno více než 4. A dokonce jsou i tací, kteří mají deset a více exekucí. Těchto osob je téměř pětina (17 %) ze všech osob s exekucí.

Celkové množství lidí v České republice, kteří nezvládají platit své dluhy a jsou v současné době v exekuci, je něco přes šest set tisíc, v průměru to dělá asi 6 % obyvatelstva. Na severu Čech je dlužníků v exekuci dokonce 12 % ze všech obyvatel.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Ani firmy si s dluhy neumějí poradit

Počet exekucí na fyzické osoby narostl od loňského roku asi o deset tisíc. Ale počet osob v exekuci vzrostl jen mírně. Naopak počet firem v exekuci narostl o celá dvě procenta, přibližně o 2000, což je poměrně velký nárůst.

Zaměstnanec s exekucí je administrativní zátěží

Věděli jste, že zaměstnavatel má povinnost součinnosti při výkonu zaměstnancovy exekuce? A to i v případě, kdy exekucí je více. Nařízené odvody z platu zaměstnance na exekuci jsou totiž v zodpovědnosti zaměstnavatele. On se musí postarat o to, aby zaměstnancova mzda byla osekána o nařízené částky a také aby tyto částky odcházely na správné účty. Jenže to je práce a náklady navíc.

Naděje svítá zaměstnavatelům v tom, že by na jednoho člověk mohl být přidělen jen jeden exekutor, a to podle místa bydliště dlužníka. Jemu jedinému by zaměstnavatelé odesílali jednu platbu z dlužníkovy výplaty každý měsíc. Případně stát navrhoval i kompenzace zvýšených nákladů na administraci výplat dlužníků v exekuci. To jsou ale další společenské náklady navíc.

Každopádně je nutné si uvědomit, že kdo je v exekuci, stává se pro svého zaměstnavatele přítěží. A v případě redukce počtu zaměstnanců bude logicky první na řadě.

Jak se nedostat do exekuce? Jsou k tomu jednoduchá pravidla!

Pokud si půjčujeme, je nutno se chovat při půjčování zodpovědně. Hlavně musíme počítat. A to třeba i doma, v klidu, na kalkulačce. Není nutné souhlasit s půjčkou hned, jak nám ji na pobočce nabídnou.

Všechny podklady si vezměme domů, v klidu si je projděme a hlavně si spočítejme, zda budeme mít celou dobu splácení na všechny splátky. Tedy zda nám každý měsíc zůstává z výplaty tolik peněz, abychom mohli splácet půjčku a ještě si ušetřit i nějaký ten peníz do rezervy na nečekané výdaje.

Než se rozhodnete, zda si půjčku vezmete, pročtěte si nejdříve pravidla zodpovědného zadlužování. A také nahlédněte do online srovnávače půjček, jestli by někde nebyla výhodnější varianta.