Mikropůjčka - na první pohled nevinná záležitost

Datum publikování: 28.11.2016
Mikropůjčka - na první pohled nevinná záležitost

A jak správně tušíte, pouze na ten první. Jakmile začnete mikropůjčky zkoumat hlouběji, zjistíte, že jde o docela nebezpečnou věc, která spolehlivě dokáže roztočit dluhovou spirálu, spustit exekuci nebo nás dostat až na dno, do tzv. osobního bankrotu.

Proč vyhlížejí nevinně?

Protože se formou mikropůjček, jak název napovídá, půjčují jen nízké částky, u kterých všichni máme pocit, že přece nemůže být problém je splatit. Mikropůjčky se často označují i jako půjčky před výplatou, krátkodobé půjčky, rychlé půjčky, sms půjčky nebo půjčky finské. Většinou se pohybují v rozmezí od 500 do 5 000 Kč a často je lze sjednat telefonicky nebo online.

A právě například označení „půjčka před výplatou“ vyvolá v mnoha lidech dojem, že „jakmile dorazí výplata na účet, hned půjčku splatím a jsem v pohodě“. Jenomže ouha, ono se jaksi zapomnělo i na ostatní běžné výdaje z výplaty. A když nejsou finanční rezervy, není ani na splacení mikropůjčky nebo jejích úroků. A kolo se začíná roztáčet.

Proč mikropůjčky rozhodně nevinné nejsou?

Protože jsou úročeny neskutečně vysokými úroky, jsou spojeny s vysokými poplatky nejen za prodlení, ale už i za vyřízení. A hlavně se peníze musejí rychle vracet, což někdy není až tak jednoduché. Smluvní podmínky firem bývají napsány složitě a dlouze, takže se v nich často skryjí vysoké pokuty za prodlení nebo souhlas s dozorčí doložkou, kdy se de facto vzdáváme práva na soudní řízení. Ale vezměme to popořádku, formou příkladu:

Půjčka je mikro, úroky nikoliv, o poplatcích nemluvě

Firmy lákají klienty na zapůjčení nízké částky, o které si všichni, kdo do mikropůjčky jdou, myslí, že ji bez problému splatí.

Například si půjčí 3 000 Kč na sedm dní. Po sedmi dnech musejí vrátit 3 600 Kč. To ale není vše. Jakmile klient zjistí, že nemůže zaplatit v termínu a chce se splátku odložit o sedm dní, zaplatí dalších 792 Kč. Celkové avizované RPSN půjčky (tedy úroky a poplatky spojené s poskytnutím půjčky) činí 9 204,4% (ročně).

Pokuty jsou odstrašující

Pokud se klient z našeho příkladu úvěrové společnosti včas neozve, že nemůže půjčku splatit v termínu, naskakuje mu pokuta za zpoždění 4 400 Kč za každých sedm dní. A to rozhodně není zanedbatelná částka. Kdyby se splacením půjčky čekal do další výplaty, jistě by mu náklady na půjčku ani nepokryla.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Rozhodčí doložky nebrat

Ať podepisujete cokoliv, nikdy nesouhlaste s rozhodčí doložkou. Pokud má úvěrová firma ve smlouvě o půjčce zakomponovanou rozhodčí doložku, berte to jako signál, že firma nejedná fér a že v případě jakýchkoliv potíží se splácením má přichystané řešení, které se vám nebude ani trošku líbit. Ale na nesouhlas pak už bude pozdě.

Když totiž klient, mnohdy nevědomky, podepíše rozhodčí doložku, vzdá se práva řešit spor u soudu. Něco takového normálně myslící klient nikdy podepsat nemůže, to víme všichni. Jenže některé úvěrové společnosti skryjí rozhodčí doložku mezi mnoho desítek stran smluvních podmínek a ceníků.

Firma pak v případě nesplácení využije svého práva požádat předem dohodnutého rozhodce (se kterým je samozřejmě domluvená, jak bude rozhodovat) o rozhodnutí. A to dokonce i o exekuci. Ano, rozhodce může spustit exekuci. A už jsme uvnitř půjčkového pekla.

Pozlátko se ukázalo v pravém světle

Začali jsme krásně, třemi tisíci na koupení něčeho nového. Nebo na splacení dluhu, který máme jinde. Dostat mikropůjčku totiž není tak složité, jako je tomu u úvěrů ve vyšších částkách. Bonitní zkoumání není tak detailní, respektive úvěrová společnost poskytující mikropůjčky zkoumá spíš to, jestli vám bude během exekuce co zabavit, než jestli budete schopní splácet.

A končíme jak? Spuštěním exekuce předem dohodnutým rozhodcem. No, to jsme dopadli. Kvůli třem tisícům do výplaty… 

Různé poradny poskytující pomoc při finanční tísni se z velké části plní právě klienty, kteří nedokázali předem odhadnout rizika mikropůjček.

Mikropůjčky jsou jen pro bohaté

No, řekněte, kdo může být tak bohatý, aby si bral půjčku s úrokem 9 204,4% ročně, nebo i vyšším? Ti, kdo si potřebují půjčit peníze do výplaty, to jistě nejsou.

Vždy myslete na to, že mikropůjčky jsou cesta do pekla. Pokud nejde o něco super neodkladného, například výdaje na léčbu nebo okamžitou koupi spotřebiče, bez kterého se domácnost prostě neobejde, jistě nechte mikropůjčky tam, kde jsou - u jejich poskytovatelů.

I vypjaté životní situace mají mnohem levnější řešení.

Pokud víte, že vám výplata občas nevystačí na celý měsíc, zřiďte si kontokorent nebo kreditní kartu. Je to rozhodně levnější a méně nebezpečné. Anebo si vezměte půjčku od velké, ověřené a spolehlivé společnosti, která vám nenapálí RPSN v řádu tisíců nebo i desetitisíců procent a rozhodně vám nepodstrčí rozhodčí doložku. Ano, jsou i takové.

Pokud se vám nedostává na zdravotní potřeby, jsou tu veřejné rozpočty nebo nadace, od kterých lze v konkrétních situacích získat dávky nebo dary. To stejné se týká bydlení a základních životních potřeb, kdy máme v ČR vytvořen systém dávek v hmotné nouzi.

Není životní situace, pro kterou by se nedalo najít lepší řešení, než je mikropůjčka!