Máte firmu a zvažujete půjčku?

Čtení na 5 minut Publikováno: 27.06.2019
Máte firmu a zvažujete půjčku?

Měnová politika České národní banky a měnová politika Evropské centrální banky se od sebe dost liší. To ve výsledku zdražuje korunové půjčky oproti těm eurovým. Zatímco korunová půjčka pro firmu je za cirka tři a půl procenta, ta stejná v eurech bude za procento a půl. A to už je setsakramentsky znát! Rozdíl mezi těmito úvěry je největší od října 2012, kdy Česká národní banka začala sledovat úročení úvěrů v eurech.

Podíl úvěrů v eurech poslední dobou roste

Jak řekl vedoucí úvěrových produktů ČSOB Jan Scholz: „Dlouhodobě zaznamenáváme růst podílu úvěrů v eurech. Dynamika růstu eurových úvěrů je vyšší než u korunových úvěrů. Jedním z důvodů jsou nižší úrokové sazby v eurech proti koruně.

Spekulativní motivy půjček v eurech jsou však podle jeho dalšího vyjádření ohlídány. Jak? To Scholz objasnil následovně: „Pro úvěr v eurech musí mít firma odpovídající příjmy v této měně.“ A to se zdá být dostatečnou zárukou proti účelovým spekulacím.

Rostou i platby v eurech mezi firemními klienty bank

Mluvčí České spořitelny Filip Hrubý nedávno zveřejnil, že jednoznačně identifikují růst eurových plateb mezi firemními klienty České spořitelny. Loni zde narostly tyto úvěry o zhruba 15 procent. A čím to je, že korunové úvěry tak podražily? Důvod je v základní úrokové sazbě!

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

ČNB navyšovala repo sazbu, Evropská centrální banka nikoliv

Úročení většiny úvěrů, a to i těch firemních, vychází ze základu, ve kterém je zobrazena i repo sazba, tedy základní úroková míra stanovená centrální bankou pro danou ekonomiku. ČNB navyšovala v posledním roce a půl repo sazbu opakovaně, kdežto Evropská centrální banka ne, úročení ponechává na nule, a to již od března roku 2016.

Zatímco u nás je repo sazba na dvou procentech, v Eurozóně je na nule. U nás je swap, tedy pětiletá úroková sazba sloužící jako základ pro výpočet úročení firemního úvěru 2,06 procenta, v eurech je pouhé 0,04 procenta. A to se promítá i do ceny korunových úvěrů a úvěrů v eurech.

Koruna v současnosti byznys nefinancuje. Ale jde o záměr ČNB, přehřátá ekonomika by další korunové investice do firem pravděpodobně neustála bez velkých výkyvů. Až se ekonomická situace mezi Eurozónou a Českou republikou zase otočí, otočí se i výhodnost financování korunovými úvěry.