Máte firmu a zvažujete půjčku?

Čtení na 5 minut Publikováno: 27.06.2019
Máte firmu a zvažujete půjčku?

Měnová politika České národní banky a měnová politika Evropské centrální banky se od sebe dost liší. To ve výsledku zdražuje korunové půjčky oproti těm eurovým. Zatímco korunová půjčka pro firmu je za cirka tři a půl procenta, ta stejná v eurech bude za procento a půl. A to už je setsakramentsky znát! Rozdíl mezi těmito úvěry je největší od října 2012, kdy Česká národní banka začala sledovat úročení úvěrů v eurech.

Podíl úvěrů v eurech poslední dobou roste

Jak řekl vedoucí úvěrových produktů ČSOB Jan Scholz: „Dlouhodobě zaznamenáváme růst podílu úvěrů v eurech. Dynamika růstu eurových úvěrů je vyšší než u korunových úvěrů. Jedním z důvodů jsou nižší úrokové sazby v eurech proti koruně.

Spekulativní motivy půjček v eurech jsou však podle jeho dalšího vyjádření ohlídány. Jak? To Scholz objasnil následovně: „Pro úvěr v eurech musí mít firma odpovídající příjmy v této měně.“ A to se zdá být dostatečnou zárukou proti účelovým spekulacím.

Rostou i platby v eurech mezi firemními klienty bank

Mluvčí České spořitelny Filip Hrubý nedávno zveřejnil, že jednoznačně identifikují růst eurových plateb mezi firemními klienty České spořitelny. Loni zde narostly tyto úvěry o zhruba 15 procent. A čím to je, že korunové úvěry tak podražily? Důvod je v základní úrokové sazbě!

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

ČNB navyšovala repo sazbu, Evropská centrální banka nikoliv

Úročení většiny úvěrů, a to i těch firemních, vychází ze základu, ve kterém je zobrazena i repo sazba, tedy základní úroková míra stanovená centrální bankou pro danou ekonomiku. ČNB navyšovala v posledním roce a půl repo sazbu opakovaně, kdežto Evropská centrální banka ne, úročení ponechává na nule, a to již od března roku 2016.

Zatímco u nás je repo sazba na dvou procentech, v Eurozóně je na nule. U nás je swap, tedy pětiletá úroková sazba sloužící jako základ pro výpočet úročení firemního úvěru 2,06 procenta, v eurech je pouhé 0,04 procenta. A to se promítá i do ceny korunových úvěrů a úvěrů v eurech.

Koruna v současnosti byznys nefinancuje. Ale jde o záměr ČNB, přehřátá ekonomika by další korunové investice do firem pravděpodobně neustála bez velkých výkyvů. Až se ekonomická situace mezi Eurozónou a Českou republikou zase otočí, otočí se i výhodnost financování korunovými úvěry.

Komentáře