Máte Apple? Tak jste se dočkali možnosti jím platit!

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 10.10.2019
Máte Apple? Tak jste se dočkali možnosti jím platit!

Zatímco služba Google Pay, původně tedy Android Pay, je v České republice dostupná již několik let a majitelé Android telefonů si již dlouhodobě užívají pohodlí placení telefonem nebo hodinkami, kdy jen mávnou odemknutým telefonem nad terminálem, a je zaplaceno (i v částkách nad 500 korun bez PIN), uživatelé Apple telefonů s operačním systémem iOS si museli na tuto výsadu spoustu let počkat. Dokonce celé čtyři roky. Ale dočkali se, od července se dá platit už i telefony od Apple.

38 zemí

V současnosti je služba Apple Pay dostupná ve 38 zemích světa, nyní tedy konečně i včetně České republiky. Jako poslední se přidalo zatím Lucembursko. A například Bulharsko, Litva, Kypr, Estonsko a řada dalších službu aktivně připravují. Pohodlí placení mobilem je prostě neoddiskutovatelné. Ovšem příprava bank na platbu skrze Apple Pay trvá více než rok.

Momentálně umějí Apple Pay tyto banky a jedna stravenková firma: Air Bank, Česká spořitelna, Edenred, J&T Banka, mBank, Komerční banka, MONETA Money Bank, Twisto Payments.

Jak si aktivovat Apple Pay?

Pokud jste majiteli Apple telefonu s operačním systémem iOS, můžete si Apple Pay aktivovat hned několika způsoby. Začít je možné například aktivací v aplikaci Wallet. A jak samotná aktivace probíhá? Velmi snadno. Platby mobilem jsou totiž navázány na platební kartu, kterou si s mobilem propojíte, respektive ji do mobilu nahrajete. Takže abyste mohli využívat služeb Apple Pay (ale i Google Pay či jiné NFC platební služby), musíte vlastnit platební kartu.

Aplikaci tedy stáhnete z App Store, otevřete ji a jednoduše zadáte požadované údaje ze své platební karty. Pak ji přidáte na seznam možných platebních prostředků (který můžete časem rozšiřovat, karet lze přidat více). A je hotovo.

I když vlastně není hotovo, pokud jste doposud neměli na telefonu žádné heslo pro jeho zamknutí/odemknutí. Bez hesla totiž aplikace Apple Pay fungovat nebude. Aplikace vás vyzve, abyste si jej nastavili, na výběr je většinou otisk prstu nebo Face ID, tedy ověření obličeje.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Apple Watch nebo Mac Book

Službu placení pomocí Apple Pay si můžete aktivovat i v hodinkách Apple Watch nebo dokonce i v MacBooku, i když zde je mávání MacBookem nad platebním terminálem trochu nepohodlné. Ale u hodinek jde o velkou výhodu. Postup je velmi podobný: přidáte aplikaci, otevřete, zadáte do ní kartu a uložíte.

In-app provisioning

In-app provisioning je dalším způsobem, jak si aktivovat službu Apple Pay. V případě této aktivace se platební karta aktivuje přes mobilní aplikaci, a to bez nutnosti ji skenovat, zadávat CVV kód nebo zaslané SMS heslo. 

Tento způsob aktivace karty je možný i v případě, kdy kartu u sebe ještě fyzicky nemáte, což znamená, že jde o situaci, kdy si například založíte nový účet, nebo když jde pouze o virtuální platební kartu.

Jak probíhá platba mobilem?

U obou způsobů Apple Pay plateb (mobil nebo hodinky)se totiž trochu liší postup. V případě, že platíte mobilem, máte dvě možnosti, jak platbu provést, respektive jak se v aplikaci identifikovat, a to je již zmíněné Face ID nebo otisk prstu. 

U obou způsobů odemykání telefonu je nutné provést platbu (přiložit telefon k terminálu) do 60 vteřin od odemknutí. Pokud to nestihnete, je nutné provést nové ověření. Při Face ID je nutné nejdříve dvakrát stisknout tlačítko na pravé straně telefonu a pomocí Face ID telefon odemknout. 

Telefon je nutné u terminálu chviličku podržet, dokud transakce neproběhne a dokud se vám o tom přímo v aplikaci nezobrazí potvrzení, například fajfka, že je hotovo. Pokud je platební terminál starší, budete muset zadat i PIN. U nových terminálů nic dalšího vyžadováno není.

Jak probíhá platba přes Apple Watch?

U Apple Watch je nutné před provedením platby dvakrát stisknout pravé tlačítko na hodinkách. Jakmile hodinky zavibrují, přiložíte je k platebnímu terminálu. Pak už jen počkáte na provedení platby. Potvrzení platby se také ukáže na displeji hodinek a také na platebním terminálu. I zde platí, že po aktivaci hodinek musíte provést platbu do jedné minuty, jinak je nutné proces opakovat.

Které NFC platby máme v České republice k dispozici?

Vedle Google Pay a Apple Pay jsou tu ještě další služby placení přes NFC. Jedná se o Garmin Pay a Fitbit Pay, v obou případech jde o platby soustředěné na hodinky od těchto výrobců. Vlastní systém pro placení skrze NFC u nás zavedla Air Bank se služnou My Air, Česká spořitelna se službou Poketka a ČSOB se službou Na nákupy.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více