Máme tu další milník v oblasti plateb - už to jde i mobilem

Publikováno: 21.12.2017
Máme tu další milník v oblasti plateb - už to jde i mobilem

Tedy pouze tím, který má NFC technologii a operační systém Android. Ano, ten od Googlu. A musíte být klienty některé z bank, která tuto službu podporuje. Zatím je to mBank, Moneta, J&T Bank. Komerční banka se přidá během několika týdnů, během příštího roku to bude i Fio a Equa Bank. Platba bude možná i tabletem, na kterém bude stejné technologické vybavení (NFC a Android). Zatím je na tuto možnost platby vybaveno více než 144 tisíc obchodních míst po celé České republice.

Jde o bezkontaktní platbu

K platbě mobilem už nebudete potřebovat platební kartu, ani platební nálepku. Prostě jen mobil nebo tablet. Půjde o klasickou bezkontaktní platbu. Do 500 Kč bez hesla, nad 500 Kč budete místo zadávání hesla pouze odemykat mobil (a je jedno, jak ho máte zamknutý, jestli na gesto, heslo, otisk prstu nebo otisk obličeje).

Před samotnou platbou musíte mobil či tablet jen probudit. Tedy aktivovat jeho displej - zapínacím tlačítkem. To je vše. Odemykat jej nemusíte. Případné odemknutí přijde na řadu až při platbě nad 500 Kč.

Bez aplikace to nepůjde

Základní podmínkou úspěchu je tedy chytré zařízení s NFC a s Androidem. K umožnění bezkontaktních plateb mobilem je nutno si ještě nainstalovat aplikaci Android Pay, která je k dispozici klasicky na Google Play.

Po nainstalování aplikace ještě zadáte číslo vaší platební karty (musí jít o kartu MasterCard anebo Visa), kterou máte u některé z bank, co službu už podporují (teď mBank, Moneta, J&T Bank, později Komerční banka, Fio a Equa Bank). Doplnit ještě klasicky musí platnost karty a CVC kód ze zadní strany. V podstatě postupujete, jako byste platili na internetu.

Nutný je také souhlas s podmínkami banky

Systém pak bude chvíli komunikovat s bankou. Následovat bude ověření pomocí SMS, ještě přijde i odkaz, na který kliknete. Tam odsouhlasíte podmínky banky, které si nastavila pro používání Android Pay. Posléze na mobil přijde kód, který si zadáte do nainstalované aplikace Android Pay.

Systém vás vyzve, abyste si naistalovali zamykání mobilu – tedy pokud ho doteď nemáte. Je to trochu nezvyk, jestliže jste mobil měli doposud stále odemknutý, ale je to nutný krok. Odemykání totiž, jak už jsme zmínili, bude sloužit jako PIN pro platby nad 500 Kč. Způsob zabezpečení záleží na vás: gesto, číselný PIN, otisk prstu nebo obličeje.

Aplikace vlastně vyrobí virtuální platební kartu – ale s jiným číslem

Výsledkem tohoto procesu, který je na začátku (z důvodu zabezpečení) trochu zdlouhavý, je virtuální platební karta. Ta má jiné číslo a propojená v bance s vaší fyzickou platební kartou a samozřejmě s vaším účtem.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

V Americe to běží už dva roky

Rozhodně se nemusíme obávat toho, že by šlo o horkou novinku, která zatím není vyzkoušená a jejíž bezpečnost zatím nikdo neodhadne. Systém plateb pomocí NFC běží v Americe již dva roky. Takže bylo opravdu dost času na to, aby se vše vyzkoušelo a ověřilo v praxi.

My, tedy Česká republika, jsme druhou zemí ve Střední Evropě, která se k platbám mobilem přidává. Z celosvětového hlediska jsme se vešli do první dvacítky. Slovensko nás bude brzy následovat.

Bezpečnost zaručena i ověřena

Google tvrdí, že systém je bezpečný. A svá tvrzení má podložená onou dvouletou praxí v jedné z největších ekonomik světa. A samozřejmě svým systémem. Metoda totiž neodesílá při platbě číslo platební karty, dokonce ho ani neukládá do telefonu. Při platbě se jen vytvoří virtuální kód, který si banka přiřadí k odpovídající transakci.

Co se ztraceným mobilem?

Pokud mobil ztratíte nebo vám ho někdo vyfoukne, můžete si jej na dálku zablokovat. Případně vymazat celý jeho obsah, čímž se novému „majiteli“ zruší možnost platit i nezaheslované nákupy do 500 Kč.

Není proto nutné deaktivovat platební kartu – informace o ní v telefonu jednak nejsou a jednak můžete telefon prostě vygumovat (vrátit tovární nastavení).

Bonusy a odměny také lákají

K platbě mobilem nás naláká nejen její jednoduchost a pohodlí, ale také nabídka bonusů a odměn, kterou pro své zákazníky jednotlivé banky chystají. Jejich systém se bude banku od banky mírně lišit, ale za úvahu budou stát všechny. Tipnete si, kterým směrem se banky vydají?

Jak poznáte, kde můžete platit mobilem?

Zcela jednoduše: na dveřích prodejny nebo na pokladně budou následující symboly:

Komentáře