Mají sex a půjčky něco společného? Možná budete překvapeni

Čtení na 5 minut Publikováno: 02.04.2019
Mají sex a půjčky něco společného? Možná budete překvapeni

Přestože je trh s půjčkami velmi otevřený a Češi aktuálně dluží celkově 2,3 bilionu korun, zůstává dluh domácnosti, jeho existence, jeho výše a také jeho podmínky nebo výše splátek tím nejintimnějším tématem, a to hned vedle sexu. V ostatních tématech jsme při rozhovorech s přáteli nebo ve výzkumech veřejného mínění mnohem otevřenější.

Česká bankovní asociace má své zkušenosti

Výzkumy České bankovní asociace (ČBA), respektive jejich výsledky, vůbec neodpovídají současnému stavu na trhu s půjčkami. Když se totiž lidí zeptali, zda mají půjčku, respektive dluh, často se potkali s reakcí, že dluh nemají, nebo s reakcí, že lidé prostě neradi odpovídali či odpovědět vůbec nechtěli.

Ale podle statistik je půjček mezi Čechy hodně a brát si je se rozhodně nezdráhají. Odpovědi Čechů ve výzkumech dlouho vrtaly bankéřům hlavou. A teprve později jim došlo, že jde o psychologický jev, kdy Češi postavili půjčku na roveň sexu, alespoň co se osobní intimity týká.

Čím vyšší vzdělání a čím vyšší půjčka, tím větší stud

Lidé, kteří si půjčili do dvaceti tisíc korun, se za dluh většinou nestyděli. Ale když se v průzkumu narazilo na vysokoškoláka s větší spotřebitelskou půjčkou, která nebyla určena na bydlení, většinou se k ní přiznával méně ochotně, a to i v případech, kdy šlo o zcela anonymní průzkumy.  

Ředitelka agentury SC&C Jana Hamanová tuto skutečnost komentuje:

Finance jsou vedle sexu druhá nejintimnější oblast, s tím se v průzkumech běžně setkáváme. U půjček od určité výše, kolem dvou až tří set tisíc korun, se už jedná o citlivou záležitost, kterou lidé nechtějí sdělovat“.

Spotřebitelské půjčky si bereme i na zbytné věci

Více než polovina Čechů se někdy zadlužila, což plyne z dat dluhových rejstříků. Nejčastěji se podle anonymních průzkumů zadluží lidé za věci, bez kterých se dá přežít. Půjčky na dovolenou sice s rostoucími platy ustupují, ale množí se půjčky na spotřební zboží, respektive na luxusní spotřební zboží. A to i přes to, že do výzkumů nebývají zahrnuty kreditní karty nebo kontokorentní účty.

Česká bankovní asociace při průzkumu z počátku roku zjistila, že lidé si stále ještě nejčastěji půjčují na vozidla a spotřební elektroniku. Pak jsou tu i dluhy na motorky, ze spotřební elektroniky si nejčastěji půjčíme na počítače, mobilní telefony i televize, často také na bílou techniku do domácnosti.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

ČBA zjistila, že s rostoucími platy roste naše sebevědomí

Jistota Čechů, že bez problémů splatí jakoukoliv spotřebitelskou půjčku, roste přímo úměrně se současnými rostoucími platy. ČBA jako určité nebezpečí vidí zejména fakt, že s rostoucími platy stoupá ochota lidí půjčovat si. Zároveň s tím i klesá strach, že by nebylo na splátky.

Je však vždycky nutné dodat, že i nejjistější příjem může naráz ustat. V současnosti je v České republice v exekuci okolo osmi set tisíc lidí. Potěšujícím je fakt, že počet lidí v insolvenci klesal jak v roce 2017, tak i v roce následujícím. Zatímco v roce 2016 bylo v insolvenci cirka 30 tisíc lidí, v roce 2017 jen 23 tisíc. A v roce 2018 bylo v režimu oddlužení evidováno 20 tisíc lidí.

Komentáře