Lidé půjčují lidem, to už známe. Teď mohou ale lidé půjčovat i realitním investorům

Publikováno: 17.05.2018
Lidé půjčují lidem, to už známe. Teď mohou ale lidé půjčovat i realitním investorům

Sdílená ekonomika a tzv. crowdfunding neboli hromadné financování už pronikly i do světa realitních investic. Tam, kde se mohl realizovat vždy jen velký investor s velkým kapitálem, mohou dnes lidé investovat třeba už od tisícikoruny. A stačí k tomu mít jen internet a trochu volných peněz. Tímhle způsobem lze pak investovat třeba do developerských projektů, dělnických ubytoven anebo i jednotlivých bytů.

Nejnovější online metody

Právě nejnovější online metody jsou tím, co umožňuje, aby se realizoval zmiňovaný crowdfunding. I proto není náhoda, že za většinou takových projektů stojí technologické společnosti. Ty vytvářejí nové digitální platformy, jejichž prostřednictvím si můžou zájemci pořídit podíl na výnosových nemovitostech. A jde to stejně lehce jako při nakupování v eshopu.

Za technologickými společnostmi samozřejmě často stojí lidí z byznysu již dobře známí. Museli totiž zainvestovat první kroky ke vzniku společnosti, jejímu vybavení technologiemi, ale hlavně lidmi. Pak mohli začít nabízet svou službu lidem. A zatím to podle vývoje v oblasti crowdfundingového financování vypadá na velký úspěch, o který se mohou dobře podělit obě strany.

Demokratizace investičního prostředí v nemovitostech

I takto se dá nazvat nové pojetí investování realit s využitím finančních prostředků od širokých mas obyvatelstva. Člen investiční komise platformy Upvest Dušan Šťastník tento trend komentuje následovně: „Demokratizujeme investiční prostředí v nemovitostech. I drobní investoři díky tomu můžou uskutečnit investice do prémiových realit, které by jinak zůstaly mimo jejich dosah. Developerům to z druhé strany usnadní financování projektů.“

Dalšími, kdo se na rozjezdu crowdfundingového financování podílejí, jsou například někdejší elitní advokát Jan Holásek a bývalý realitní manažer skupiny PPF v Rusku Petr Malík. Dodejme, že Dušan Šťastník dříve v poradenské společnosti JLL vedl oddělení pro největší realitní transakce.

Možnosti crowdfundingu v nemovitostech jsou finančně pestré

Do nemovitostí mohou drobní investoři investovat od tisícikoruny až po několik milionů. Variabilita investic je opravdu velká, přičemž výnosy se pohybují od přibližně čtyř procent výš. Investici do realit lze navíc většinou i prodat na sekundárních trzích, pokud jde o investici do celé jednotky (například jeden celý apartmán nebo byt), lze s nimi nakládat jako s jinými nemovitostmi.

Upvest

Společnost Upvest již zprostředkovala investorům první dvě investiční akce. První byla výstavba bytového domu Rezidence u Grébovky, která je umístěna na pomezí Nuslí a Vršovic v Praze. Celkem 169 investorů investovalo do projektu něco přes devět milionů korun. Přitom Upvest původně chtěl nashromáždit jen 5 milionů. Vložené finance se investorům ročně zhodnotí o pět procent.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Crowdberry

Crowdberry je slovenská crowdfundingová platforma, která také umožňuje investovat do větších stavebních projektů. Nedávno si otevřela svou pobočku i v České republice. V současnosti je aktuální projekt WorkHaus, který je, dle názvu, zaměřen na výstavbu moderních dělnických ubytoven. Ty budou situovány poblíž velké automobilky Volkswagen u Bratislavy. Přislíbený roční výnos by měl dělat až 12 procent, minimum by mělo být šest procent.

Kubík

Mnoho z nás zná značku Kubík spíše z oblasti potravin. Ale jejich činnost formy Kubík je mnohem pestřejší. Právě i crowdfunding patří mezi nejnovější projekty této společnosti. Již téměř uzavřený je projekt Apartmány Svatý Vavřinec, které se staví v Peci pod Sněžkou a kde je možnost si koupit apartmán. Ovšem ten není jen tak ledajaký.

Jde o apartmán v celém apartmánovém komplexu, přičemž je navržen tak, aby bylo snadné ho pronajímat, aniž by byl majitel omezen v možnosti jej užívat i sám pro sebe. V apartmánu je zařízení interiéru dovedeno do dokonalosti jednak ve variabilitě, ale i v možnostech bezpečného uchování věcí majitele apartmánu v elegantních, ale uzamykatelných prostorách. Navíc se o celé apartmány i o jejich pronajímání stará firma Kubík, takže majitel pak jen inkasuje podíl na pronájmu třetím stranám.

Rentiero

Společnost Rentiero, která je nástupnickým projektem po crowdfundingových půjčkách Benefi, umoňuje investovat do bytů. Je možné si u této společnosti pořídit část bytu určeného k pronájmu, a to dokonce již od jednoho tisíce korun. Podíly vynášejí okolo čtyř procent ročně, přičemž je lze pak na sekundárním trhu, neboli na burze podílových listů, prodat. Pronájem bytů a veškeré peripetie okolo něj, vyplácení pravidelného zhodnocení, o to se pak Rentiero stará samo.

Zakladatel Rentiero.cz Jaromír Muchka k projektu dodává, že „po nákupu nemovitosti ji společnost rozdělí na menší části a tím umožním investorům s menším kapitálem vůbec proniknout na realitní trh. Těm s větším bohatstvím zase diverzifikovat a rozložit si tak riziko. Investor se vůbec nestará o nájemníky, o výběr nájemného či o údržbu nemovitosti.“ Projekt je přitom ve vlastnictví internetového podnikatele Pavla Matouška. Ten mimo jiné založil například web AAAPoptávka.cz, který už ale prodal skupině Mafra.

Komentáře