Letos už počtvrté! ČNB opět zvyšovala repo sazbu

Čtení na 5 minut Publikováno: 23.10.2018
Letos už počtvrté! ČNB opět zvyšovala repo sazbu

Česká národní banka stále vidí českou ekonomiku jako příliš rychle rostoucí a přehřívající se. Tlak na růst cen už je u nás i nabídkový i poptávkový, protože mnoho produktů se stalo nedostatkovým zbožím. A vzhledem k tomu, že ČNB je zaměřena na cílování inflace, konkrétně na úroveň 2 – 3 procenta za rok, musela opět zasáhnout a opět navýšit základní úrokovou sazbu. Jde o celkově šesté navýšení od srpna 2017, letos byla repo sazba navýšena už počtvrté.

Třetí v řadě

Zářiové navýšení repo sazby je třetím v řadě. Sazba se navyšovala v červnu na jedno procento. V srpnu na 1,25 procenta. A v září na jedno a půl procenta. Ano, základní úroková sazba už je vyšší než úroky na spořicích účtech. Je to od bank ještě etické?

Základní úroková sazba je dvoutýdenní repo sazbou, která upravuje výši úroku, za který si ČNB může půjčit peníze od bank. A proč by to dělala? Aby snížila objem peněz v oběhu. Čím méně je v oběhu peněz, tím rychleji se ekonomika brzdí. Vzhledem k přehřátosti našeho hospodářství, kdy už mnoho měsíců v řadě jsme nad potenciálem, jde o opravdu nutná opatření.

Navyšování se očekávalo a očekává

„Díky dřívějším vyjádřením představitelů ČNB bylo zářiové rozhodnutí zcela očekávané, na kurz koruny tak bude mít spíše dopad vyznění navazující tiskové konference než samotný růst sazeb.” Takto důsledky kroku ČNB popsal hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

A i nadále se zvyšování základní úrokové sazby ze strany ČNB očekává. „ČNB dle našeho názoru neřekla se zvyšováním sazeb v letošním roce poslední slovo a učiní tak ještě jednou, a to patrně na příštím jednání začátkem listopadu, kdy bude mít bankovní rada k dispozici novou prognózu,” dodává Jakub Seidler.

Rostly i ostatní sazby

ČNB navýšila i další sazby v ekonomice. Lombardní sazba narostla na 2,5 procenta, ta diskontní pak na půl procenta. Lombardní sazba říká, za kolik si mohou banky od ČNB půjčit peníze. A diskontní sazba stanovuje, jak ČNB úročí přebytečnou hotovost, kterou si banky v případě zájmu mohou u ČNB uložit.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

A jak si vedou spořicí účty?

Navyšováním základní sazby chce centrální banka také dosáhnout toho, aby si také spotřebitelé chtěli více spořit. Tím pádem se sníží množství peněz obíhajících v ekonomice - na straně poptávky. A to je onen kýžený efekt. Když se sníží poptávka (protože se lidem vyplatí spořit, budou méně nakupovat), sníží se i tlak na firmy, aby tolik vyráběly, ekonomika se zklidní a rychleji dostane do rovnováhy.

Jenže banky v tomto ohledu s ČNB nijak nespolupracují. Pouze navyšují úroky na úvěrech. To sice také dokáže zpomalit ekonomický růst, protože se nebude stavět tolik domů, lidé si nebudou tolik vybavovat byly nebo kupovat tolik aut na úvěr, a firmy nebudou tolik investovat do rozšiřování svých kapacit, ale není kvůli stagnaci úroků na spořicích účtech využitý celý potenciál úrokového nástroje bank.

Úročení na spořicích účtech v říjnu 2018

V současnosti se úročení vkladů na spořicích účtech točí stále pod jedním procentem, výjimečně ve výši jednoho nebo 1,1 procenta. Podívejme se na nabídku pěti nejlepších spořicích účtů (podle údajů serveru Finparáda.cz, stav k začátku října 2018):

  • Banka Creditas: 1,1 % pro částky nad 750 tisíc
  • Air Bank: 1 % pro částky do 250 tisíc
  • Equa Bank HIT: 1 % pro částky do 200 tisíc a při splnění doplňkových podmínek
  • Wüstenrot: 1,5 % pro částky od 30 tisíc do 1,5 milionu, z toho je 0,6 % jako časově omezené zvýhodnění pro nové klienty, dále 0,4 % za fixaci vybrané částky
  • Sberbank: 0,83 % za částky do 300 tisíc

Komentáře