Které profese budou mít problémy se získáním hypotéky?

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 07.08.2020
Které profese budou mít problémy se získáním hypotéky?

Současná nepříznivá situace doléhá zejména na profese poskytující luxusní služby, tedy ty, co k běžnému životu nepotřebujeme, ale rádi si je objednáme, když pociťujeme blahobyt. Jenže právě blahobytu se nám v současnosti začíná nedostávat, jsme otřeseni ekonomickou nejistotou. Banky to vědí a také dokáží předpovědět, kterých profesí se současná krize nejvíce dotkne. Takže, jaké profese budou mít z pohledu bank problémy se získáním hypotéky?

Hlavním kriteriem je typ příjmu a předpovědi jeho udržení do budoucna

Výše příjmů a závazků je u každého žadatele o úvěru rozhodující podmínkou pro jeho získání. Nyní se však k hlavní podmínce přidal i typ příjmu a předpovědi jeho udržení do budoucna. Banky si neprověřují jen samotné zaměstnance, ale také firmy, kde jsou žadatelé o hypotéku zaměstnaní. A co se OSVČ týká, u nich banky zkoumají nejen samotnou náplň jejich činnosti, ovšem třeba i možnosti flexibilního přizpůsobení se případné ztrátě současných klientů, výpadkům v oboru.

Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz sdělila serveru Novinky.cz, že: „Banky nyní zájemce o hypotéky více prověřují. Zkoumá se typ příjmu, zkoumá se, zda si klient udrží práci i do budoucna. Sám klient předkládá bance čestné prohlášení, jak se jeho osobně dotkla koronavirová situace s vysvětlením jeho dalších možných finančních možností.“

Přísnější posuzování se netýká služeb tvořících základní pilíře fungování společnosti

Na čem společnost stojí a padá? Na tom, zda má fungující lékaře, sestry, lékárníky, učitele, bezpečnostní složky, veřejnou správu, prvovýrobu a také obchodní sítě se základními životními potřebami (obchody s potravinami, oděvy, apod.). V těchto oborech jsou nyní, z pohledu bank, bezpečné pozice, co se jistoty výdělku týká.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Kde je teď práce podle bank nejistá?

Na černé listině bank nyní najdete spoustu profesí, které ještě donedávna byly velmi žádané a většinou i dobře placené. Jsou to dle zjištění webu e15.cz herci a zpěváci, piloti a letušky, číšnici, servírky, barmani a kuchaři, průvodci a delegáti v oblasti cestovního ruchu nebo řidiči dálkových autobusů. Jak informovali právě na e.15.cz, těmto lidem banky hypotéku buď vůbec nedají, nebo ji poskytnou jen na nízké LTV (od 70 % dolů).

Nenechme se zmást nízkými úrokovými sazbami

Že jsou současné úrokové sazby na hypotékách jedny z nejnižších v historii, vůbec neznamená, že by byly hypotéky také nejdostupnější za posledních několik let. O tom svědčí i rozhodnutí České národní banky zmírnit bankám omezení pro poskytování nových hypoték (LTV, DTI a DSTI) – ČNB totiž vidí, že banky si samy zpřísnily svá vlastní pravidla pro posuzování žádostí, a tak regulace zvenčí již nutná není.

Letošek bude pro banky ztrátovým rokem, proto navzdory nízké repo sazbě a úroku od 1,68 %, nerozdávají hypotéky na potkání. Nižší zisky budou způsobeny převážně odkladem splátek. „Toto musejí (banky) počítat mezi 'ztrátu', protože klient jim úroky navíc i samotné splátky často zaplatí až na úplném konci hypotéky nebo spolu s žádostí o refinancování k jiné bance. V následujících týdnech tedy není pravděpodobné snižování úrokových sazeb, zvlášť s ohledem na to, že nyní jsou zejména noví klienti pro banky rizikovější,“ dodává Hegrová z Hyponamiru.cz.

Zajištěné rodiny se poohlížejí po chatách a chalupách

Dalším specifikem současného hypotečního trhu jsou hypotéky na pořízení chaty nebo chalupy. Klesá zájem o koupi bytu, roste zájem o bydlení v rodinných domcích. Karanténa totiž ukázala všechny nevýhody života na sídlišti, na druhé straně vyzdvihla výhody bydlení v rodinném domku se zahrádkou. Jenže výhody a nevýhody obou způsobů bydlení se mění podle aktuální situace.

Ještě před rokem si mnoho lidí pochvalovalo spíše právě byty, o něž se nemusejí starat, ke kterým nenáležejí předzahrádky a jejichž obyvatelé si mohou dopřát více volného času stráveného se známými, svými koníčky, sportem, protože do bytů se chodí v podstatě jen vyspat. Rozhodnutí o koupi domu by jistě nemělo být děláno v afektu na základě jedné negativní zkušenosti s karanténou.

Podobný trend vidíme i u půjček na auto. Vlastní vozy si nyní kupují i ti, kdo majiteli auta nikdy být nechtěli, kdo se spoléhali na moderní sdílenou ekonomiku, ve které si auta vzájemně půjčovali podle toho, kdy je zrovna potřebovali. I zde se vyplatí neukvapit se v rozhodování.

Zdroje: Novinky.cz / e15.cz / ČNB

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více