Které profese budou mít problémy se získáním hypotéky?

Současná nepříznivá situace doléhá zejména na profese poskytující luxusní služby, tedy ty, co k běžnému životu nepotřebujeme, ale rádi si je objednáme, když pociťujeme blahobyt. Jenže právě blahobytu se nám v současnosti začíná nedostávat, jsme otřeseni ekonomickou nejistotou. Banky to vědí a také dokáží předpovědět, kterých profesí se současná krize nejvíce dotkne. Takže, jaké profese budou mít z pohledu bank problémy se získáním hypotéky?
Hlavním kriteriem je typ příjmu a předpovědi jeho udržení do budoucna
Výše příjmů a závazků je u každého žadatele o úvěru rozhodující podmínkou pro jeho získání. Nyní se však k hlavní podmínce přidal i typ příjmu a předpovědi jeho udržení do budoucna. Banky si neprověřují jen samotné zaměstnance, ale také firmy, kde jsou žadatelé o hypotéku zaměstnaní. A co se OSVČ týká, u nich banky zkoumají nejen samotnou náplň jejich činnosti, ovšem třeba i možnosti flexibilního přizpůsobení se případné ztrátě současných klientů, výpadkům v oboru.
Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz sdělila serveru Novinky.cz, že: „Banky nyní zájemce o hypotéky více prověřují. Zkoumá se typ příjmu, zkoumá se, zda si klient udrží práci i do budoucna. Sám klient předkládá bance čestné prohlášení, jak se jeho osobně dotkla koronavirová situace s vysvětlením jeho dalších možných finančních možností.“
Přísnější posuzování se netýká služeb tvořících základní pilíře fungování společnosti
Na čem společnost stojí a padá? Na tom, zda má fungující lékaře, sestry, lékárníky, učitele, bezpečnostní složky, veřejnou správu, prvovýrobu a také obchodní sítě se základními životními potřebami (obchody s potravinami, oděvy, apod.). V těchto oborech jsou nyní, z pohledu bank, bezpečné pozice, co se jistoty výdělku týká.
Kde je teď práce podle bank nejistá?
Na černé listině bank nyní najdete spoustu profesí, které ještě donedávna byly velmi žádané a většinou i dobře placené. Jsou to dle zjištění webu e15.cz herci a zpěváci, piloti a letušky, číšnici, servírky, barmani a kuchaři, průvodci a delegáti v oblasti cestovního ruchu nebo řidiči dálkových autobusů. Jak informovali právě na e.15.cz, těmto lidem banky hypotéku buď vůbec nedají, nebo ji poskytnou jen na nízké LTV (od 70 % dolů).
Nenechme se zmást nízkými úrokovými sazbami
Že jsou současné úrokové sazby na hypotékách jedny z nejnižších v historii, vůbec neznamená, že by byly hypotéky také nejdostupnější za posledních několik let. O tom svědčí i rozhodnutí České národní banky zmírnit bankám omezení pro poskytování nových hypoték (LTV, DTI a DSTI) – ČNB totiž vidí, že banky si samy zpřísnily svá vlastní pravidla pro posuzování žádostí, a tak regulace zvenčí již nutná není.
Letošek bude pro banky ztrátovým rokem, proto navzdory nízké repo sazbě a úroku od 1,68 %, nerozdávají hypotéky na potkání. Nižší zisky budou způsobeny převážně odkladem splátek. „Toto musejí (banky) počítat mezi 'ztrátu', protože klient jim úroky navíc i samotné splátky často zaplatí až na úplném konci hypotéky nebo spolu s žádostí o refinancování k jiné bance. V následujících týdnech tedy není pravděpodobné snižování úrokových sazeb, zvlášť s ohledem na to, že nyní jsou zejména noví klienti pro banky rizikovější,“ dodává Hegrová z Hyponamiru.cz.
Zajištěné rodiny se poohlížejí po chatách a chalupách
Dalším specifikem současného hypotečního trhu jsou hypotéky na pořízení chaty nebo chalupy. Klesá zájem o koupi bytu, roste zájem o bydlení v rodinných domcích. Karanténa totiž ukázala všechny nevýhody života na sídlišti, na druhé straně vyzdvihla výhody bydlení v rodinném domku se zahrádkou. Jenže výhody a nevýhody obou způsobů bydlení se mění podle aktuální situace.
Ještě před rokem si mnoho lidí pochvalovalo spíše právě byty, o něž se nemusejí starat, ke kterým nenáležejí předzahrádky a jejichž obyvatelé si mohou dopřát více volného času stráveného se známými, svými koníčky, sportem, protože do bytů se chodí v podstatě jen vyspat. Rozhodnutí o koupi domu by jistě nemělo být děláno v afektu na základě jedné negativní zkušenosti s karanténou.
Podobný trend vidíme i u půjček na auto. Vlastní vozy si nyní kupují i ti, kdo majiteli auta nikdy být nechtěli, kdo se spoléhali na moderní sdílenou ekonomiku, ve které si auta vzájemně půjčovali podle toho, kdy je zrovna potřebovali. I zde se vyplatí neukvapit se v rozhodování.
Zdroje: Novinky.cz / e15.cz / ČNB