Konečně se hnuly i spořicí účty

Čtení na 6 minut Publikováno: 11.09.2018
Konečně se hnuly i spořicí účty

Úroky na půjčkách a hypotékách rostou. Respektive více než rok rostly. Teď úroky na hypotékách stagnují, aby banky nalákaly maximum klientů před avizovaným zpřísnění podmínek k jejich poskytnutí. O jaké zpřísnění se jedná? O tom už jsme vás informovali tady. Na rozdíl od úroků na hypotékách však úroky na spořicích účtech ne a ne odrazit se ode dna. Prvními vlaštovkami byly Air Bank a Equa Bank se svými bonusovými nabídkami. Nyní to vypadá, že by se trh mohl nad spořicími účty ustrnout a nějaké to zhodnocení jim přihrát.

Dlouho vedla Air Bank

Jedničkou na trhu v oblasti spořicího účtu byla doposud Air Bank, která nabízela svým klientů 1 % zhodnocení na Spořicím účtu s bonusem, pokud 5 x za měsíc provedou platbu kartou. V těsném závěsu za Air Bank pak byla Sberbank se zhodnocením 0,83 % na FÉR spoření PLUS (s FÉR kontem).

Hned za nimi se o třetí místo dělily Equa bank a J&T Banka. Equa bank nabízela Spořicí účet HIT (s bonusem). Bonus byl poskytován za tři měsíční platby kartou nebo za desetitisícový příjem na běžném účtu. Bonusový úrok po sečtení se základním úrokem vykouzlil zhodnocení ve výši 0,8 procenta za rok.

V případě J&T Banky jde o Clear Deal Vklad s výpovědní lhůtou, na kterém je zhodnocení 0,80 % za rok. Bramborovou medaili si podle přehledu Finparády dlouhodobě odnášela Raiffeisenbank na svém eKontu Flexi, kam klientům za rok připutovalo zhodnocení o 0,75 % ročně (před zdaněním, samozřejmě).

Equa bank dotahuje

Situace se však od 20. září změní: Equa bank zveřejnila nové tarify. A bonusový úrok zvýší o 0,2 %. Tedy v součtu základního a bonusového úroku získá klient zhodnocení 1 procento ročně. Změní se ovšem i podmínky poskytnutí bonusového zhodnocení – již pouze tři platby kartou jsou to, co klientům zajistí kýžený bonus. Měsíční příjem na běžném účtu již nebude hrát roli.

Někde můžete spořit 200 tisíc, jinde i 2,5 milionu

Banky si dávají podmínku výhodnějšího úročení na vklady do předem stanovené maximální výše. Takže například u Equa bank můžete spořit jen do 200 tisíc, abyste dosáhli na bonusové úročení HIT. Kdo má na účtu mezi 200 tisíci a třemi miliony korun, dostane zhodnocení jen 0,2 %. A nad 3 miliony se spořicí účet zhodnoceje o 0,01 % za rok.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Air Bank je štědřejší, nastavila hranici výhodnějšího spoření až na 250 tisíc. Raiffeisenbank patří k bankám s nejnižším limitem, na spořicím účtu mohou mít klienti pouze 200 tisíc korun, aby se částka zhodnotila o 0,75 % ročně.

Její kolegyně Sberbank nabízí klientům zvýhodněné spoření na spořicím účtu až do 300 tisíc korun. Nižší sazbu, konkrétně 0,23 % pak dává těm, kdo si spoří od 300 tisíc do 3 milionů korun. A klientům majícím na spořicím účtu nad tři miliony pak nabídne jen 0,01 % ročně.

J&T Banka dovoluje klientům spořit s úrokovou sazbou 0,8 % částky až do výše 2,5 milionu korun. Nad tuto hranici se úročení nekoná. Spořicí účet však má jednodenní výpovědní lhůtu. Požadavkem je minimální počáteční vklad 500 tisíc.

Moderní jsou takzvané akční nabídky neboli dočasné akce

Banky také občas nabídnou časově omezené zvýhodnění úroků, kdy například na tři měsíce poskytnou vyšší úročení. Wüstenrot koncem července ukončila zhodnocování vkladů o 1,2 procenta. ING Bank nedávno na akční zvýhodnění najela: pro nové klienty nabídne zvýhodněnou úrokovou sazbu 2 % p. a., ale jen na první tři měsíce pro zůstatek do výše 300 000 korun. Nový klient musí přijít do banky mezi prvním srpnem a třicátým zářím tohoto roku.

Komentáře