Kdo a kolik vydělá na zrušení superhrubé mzdy

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 13.10.2020
Kdo a kolik vydělá na zrušení superhrubé mzdy

Ministerstvo financí připravilo návrh zákona, díky kterému by mělo dojít ke zrušení tzv. superhrubé mzdy a k provedení změny ve výpočtu daně z příjmu. Zrušení superhrubé mzdy je příznivou zprávou pro většinu zaměstnanců, kterým by se tímto krokem značně navýšila čistá mzda. Na jak dlouho počítá vláda s nižším zdaněním a vydělají na zrušení superhrubé mzdy skutečně všichni?

Koncept superhrubé mzdy zřejmě brzy skončí

Snad každý si někdy položil otázku, co je to superhrubá mzda? Superhrubá mzda byla zavedena v roce 2008 a slouží jako základ daně z příjmu zaměstnance. Jde o součet hrubé mzdy zaměstnance a sociálního a zdravotního pojištění, které platí zaměstnavatel. Tato částka vyjadřuje celkové mzdové náklady zaměstnavatele na zaměstnance. Z této sumy se pak vypočítá daň z příjmu ve výši 15 %. Efektivní zdanění pro zaměstnance je tak 20,1 %.

Zrušení superhrubé mzdy bude znamenat nižší zdanění příjmu pro zaměstnance, protože by se základ daně snížil právě o platby povinných odvodů zaplacené zaměstnavatelem. „Zrušit superhrubou mzdu a tím zjednodušit a zprůhlednit daňový systém je jedním ze závazků programového prohlášení vlády. Pro nízko a středně příjmové zaměstnance chceme zavést 15% sazbu daně z příjmu, která se bude nově počítat z hrubé mzdy. Oproti stávajícímu efektivnímu zdanění ve výši 20,1 % se tak jedná o snížení daně o čtvrtinu. Tyto peníze zůstanou více než 4 milionům zaměstnanců na výplatních páskách. Podpoříme tím jejich chuť utrácet, což pomůže znovu roztočit kola české ekonomiky,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Solidární daň vystřídá zvýšená sazba daně

Výpočet daně z příjmu fyzických osob se bude od roku 2021 provádět „pouze“ z hrubé mzdy zaměstnance a základní sazba daně z příjmu bude stále ve výši 15 %. Lidé s nadstandardními příjmy (platí pouze pro příjmy ze závislé činnosti) musí nyní platit solidární daň, někdy též nazývanou jako milionářská daň. Tu by měla od příštího roku nahradit druhá zvýšená sazba ve výši 23 %, která by se vztahovala pouze na část základu daně přesahující limit (roční výdělek přesahující 48násobek měsíční průměrné mzdy). Vycházela by tedy ze stejného principu jako solidární přirážka.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Kdo a kolik na zrušení superhrubé mzdy vydělá?

Nový výpočet daně z příjmu se bude počítat pouze z hrubé mzdy. Ten, kdo pobírá průměrnou mzdu 34 077 Kč, vydělá navíc 1728 Kč. Pracující, který pobírá min. mzdu, vydělá 750 Kč. To však platí pouze za předpokladu, že zaměstnanec nečerpá žádné další slevy. Pokud nízkopříjmový zaměstnanec čerpá kromě základní slevy i např. slevu na manželku, nemusí na změně vydělat nic. „Považoval bych za lepší variantu na superhrubou mzdu v těchto časech vůbec nesahat. Pokud by měl někdo skutečně zájem pomoci lidem s nejnižšími příjmy, tak se vždy dá zvýšit sleva na poplatníka nebo bonus na dítě. Bylo by to jednodušší a pomohlo by to zamýšleným příjemcům,“ uvádí pro server investujeme.cz ekonom ČSOB Petr Dufek.

Nejvíce na změnách vydělají vysokopříjmoví občané, a to i přesto, že se jich bude týkat 23% přirážka z částky nad 140 000 Kč. Ten, kdo pobírá plat 150 000 Kč, zaplatí na dani z příjmu za každý měsíc o 7109 Kč méně. Ne všichni daňoví poplatníci však budou platit menší daně. Konkrétně osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) budou platit na dani z příjmu stále stejně. Podnikatelé vypočítávají daň z příjmu z hrubého zisku, tedy příjmu ponížených o související výdaje. Zaplacené povinné sociální a zdravotní pojištění během roku jim tak daňový základ dále nezvyšuje.

Obr. 1 Rozdíl v dani z příjmu po zrušení superhrubé mzdy

/data/bezvamoney.cz/multimedia/documents/rozdil-v-dani-z-prijmu-po-zruseni-superhrube-mzdy.png

Zdroj: podnikatel.cz

Více peněz na výplatních páskách jen po omezenou dobu

Premiér Andrej Babiš prvně prohlásil, že vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky, později uvedl, že chce vláda zrušit superhrubou mzdu na stálo, daně ale snížit jen na dva roky. O případném dalším zvýšení daňové sazby tak budou muset zákonodárci hlasovat znovu až po příštích sněmovních volbách. Zrušení superhrubé mzdy je nyní projednáváno v Poslanecké sněmovně ČR a je součástí tzv. daňového balíčku na příští rok. Očekává se však, že návrh na zrušení superhrubé mzdy bude schválen. V tom případě by se zaměstnanci dočkali na svých výplatních páskách vyšší čisté mzdy od ledna 2021. Kolik ušetříte na zrušení superhrubé mzdy můžete jednoduše zjistit na kalkulačce superhrubé mzdy již nyní.

Zdroje: Ministerstvo financí/ podnikatel.cz/ investujeme.cz/ kurzy.cz

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více