Kde si spořit na důchod? Přece u nejlepších penzijních společností!

Čtení na 5 minut Publikováno: 16.04.2019
Kde si spořit na důchod? Přece u nejlepších penzijních společností!

Server Finparáda.cz pravidelně vyhodnocuje finanční produkty z různých oblastí finančního trhu, doplňkové penzijní spoření nevyjímaje. Za rok 2018 byly nejlepšími penzijními společnostmi ty založené Českou spořitelnou, Allianz a Českou pojišťovnou. V počátku roku 2019 se na stupně vítězů posunula Penzijní společnost Conseq. Pojďme se na ně a jejich výsledky podívat podrobněji.

Česká spořitelna – penzijní společnost

Doplňkové penzijní spoření v účastnických fondech měla v roce 2018 nejlépe nastavené Česká spořitelna – penzijní společnost. V předchozím roce byla druhá, nyní (v roce 2019) stále drží první pozici podle kriterií, kterými jsou vážený průměr zhodnocení prostředků všech účastnických fondů, počet aktivních účastníků celkově v účastnických fondech a výše vlastního kapitálu všech účastnických fondů dané penzijní společnosti.

Česká spořitelna – penzijní společnost nabízí ve svém portfoliu 4 účastnické penzijní fondy. Dlouhodobě je společností s nejvíce účastníky na penzijním spoření. Hodnota vlastního kapitálu je také nejvyšší ze všech penzijních společností na trhu, konkrétně se jedná o více než 14 miliard korun.

Vážený průměr zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhl u této společnosti také nejvyšší hodnoty, ta nastala v lednu 2018, cirka 1,27 %. Ke konci roku šlo zhodnocení do minusových položek. Březen 2019 zvládá společnost se zhodnocením 1,38 % p. a.

Velkou výhodou je fakt, že jednotlivé fondy lze kombinovat, dokonce lze strategii každý rok měnit zdarma. U Konzervativního nebo Vyváženého účastnického fondu klient obdrží v době řádného ukončení spoření zpět minimálně své vklady – za tohle Česká spořitelna – penzijní společnost ručí.

Allianz penzijní společnost

Allianz penzijní společnost skončila v roce 2018 jako druhá, počátkem roku 2019 se posunula na třetí místo. V roce 2017 na stupních vítězů vůbec nefigurovala, takže velké zlepšení ze strany tohoto pojišťovacího giganta.

Nabízeny jsou z její strany tři účastnické fondy, všechny tři jsou kombinovatelné. Počet aktivních účastníků fondů je až třetí mezi vítězi, konkrétně necelých 50 tisíc. Vlastní kapitál je výrazně nižší, ve srovnání s Českou spořitelnou, a to necelých 2,5 miliardy korun. Nejvyššího váženého průměru zhodnocení účastnických fondů dosáhla Allianz penzijní společnost v říjnu 2018, kdy se jednalo o cirka 0,99 %. Nyní se jí daří lépe, zhodnocení v březnu 2019 činilo 1,19 % p. a.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Penzijní společnost České pojišťovny

Penzijní společnost České pojišťovny se v roce 2018 umístila na třetím místě, nyní (březen 2019) mezi prvními třemi nefiguruje, nahradila ji společnost Conseq, která byla v roce 2017 dokonce vítězem. Čím však Penzijní společnost České pojišťovny zaujala v roce 2018? Byly to čtyři účastnické fondy, u kterých si klient může zvolit strategii spoření zcela dle svého uvážení.

Každý, kdo spoří déle než deset let, se dočká garance vkladů. Ta se tedy týká pouze vkladů do Konzervativního, Etického a Vyváženého fondu. Garance znamená, že když hodnota vkladů klesne pod úroveň vložených prostředků, rozdíl bude vyplacen při samotné výplatě naspořené částky, dorovnán do částky, kterou klient naspořil.

Počet aktivních účastníků fondů je přes 210 tisíc. A ani vlastní kapitál na tom není nijak špatně, ke konci roku činil 8,648 mld. Kč. Nejvyšší hodnoty váženého průměru zhodnocení všech účastnických fondů dosáhla společnost na začátku roku, konkrétně v lednu, a to 1,37 %. Po zbytek roku však hodnoty klesaly do záporných čísel, navíc ke konci roku skončily s hodnotou zhodnocení −1,33 %.

Conseq penzijní společnost

V současné době stříbrná na pomyslném žebříku účastnických penzijních fondů je Conseq penzijní společnost. Nabízí tři účastnické fondy a tři strategie: konzervativní, vyváženou a dynamickou. I zde lze zvolit garanci, a to po deseti letech spoření. Garance je k dispozici dokonce i pro dynamickou strategii.

V současné době dosahuje Conseq penzijní společnost nejvyššího zhodnocení v rámci váženého průměru zhodnocení všech účastnických fondů, a tím je 1,53 % p. a. Počet účastníků fondů je necelých 41 tisíc. Vlastní kapitál dosahuje necelé půl miliardy korun.

Komentáře