Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma 4. díl

Datum publikování: 06.06.2017
Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma 4. díl

Jak jste se dozvěděli v prvních třech dílech našeho exkurzu do běžných účtů vedených u bank v ČR, podívali jsme se na tyto „zdarma“ vedené účty podrobněji. Zjistili jsme, které opravdu zdarma jsou a které se tak jen tváří. Dnes pokračujeme s Českou spořitelnou, Fio bankou a Air Bank. Pořadí bank, o jejichž účtech vás chceme informovat, jsme zvolili náhodně. Ještě je nutno podotknout, že banky mění své obchodní podmínky a sazebníky poměrně svižně.

Proto se může stát, že některý detail uvedený u jejich účtů může být v době, kdy článek čtete, už jinak. Ale podstata zůstává dlouhodobě stejná.

Česká spořitelna

Česká spořitelna, coby bankovní dům s dlouholetou tradicí v ČR, hraje právě na to, že jsou na ni Češi zvyklí. A zůstávají u ní snad z nostalgie. Podmínky, se kterými tato banka nabízí své služby, jsou totiž téměř neakceptovatelné. Česká spořitelna nabízí dvě varianty běžného účtu jakože zdarma – posuďte sami:

Základní účet

Vedení tohoto účtu zdarma není nijak podmíněno. To na první pohled vypadá velmi sympaticky. Ovšem prvním pohledem dobrý pocit z tohoto účtu končí. Banka totiž účtuje poplatky za každý pohyb na účtu, včetně každého výběru z bankomatu, byť patří České spořitelně.

Konkrétně to vypadá tak, že za odchozí platbu zaplatí klient 5 Kč, pokud platba míří zase do České spořitelny. A pokud míří do jiné banky, zaplati klient za platbu celých 7 Kč. Příchozí platby jsou kupodivu zdarma, ale jen pokud jdou z účtu u České spořitelny. Jakmile přicházejí z jiné banky, jsou zpoplatněny poplatkem 2 Kč!

Platební karta k účtu je vydávaná i vedená zdarma. Bezkontaktní nálepka vyjde na 6 Kč měsíčně. K účtu lze vzít druhou debetní kartu, ale ta je již za 25 Kč měsíčně.

Pokud si, coby klient České spořitelny, jdete vybrat z bankomatu České spořitelny, z účtu vám strhnou 5 Kč. Pokud vybíráte z cizího bankomatu, strhnou dokonce 40 Kč. V zahraničí si z bankomatů Erste Group vyberete kupodivu zdarma, ale výběry z bankomatů ostatních bank v zahraničí jsou za 40 Kč/výběr, a to jen tehdy, když si zaplatíte 25 Kč v daném měsíci jako koupi zvýhodněného balíčku levnějších výběrů. Cena bez zaplaceného balíčku uvedená není.

Europlatby jsou na Slovensko do Slovenské spořitelny za 50 Kč a příchozí z ní zdarma, mimo Slovensko a mimo Slovenskou spořitelnu jsou europlatby za 220 Kč odchozí a za 100 Kč příchozí. Je však možné si za 25 Kč měsíčně předplatit zvýhodněné zahraniční platby (balíček obsahuje 2 příchozí platby ZDARMA a 2 odchozí platby měsíčně za 30 Kč/platba).

Účet se službou Moje zdravé finance

Druhý účet, který je avizován jako účet vedený zdarma, je Účet se službou Moje zdravé finance. Aby byl veden zdarma, musí klient splnit dvě základní podmínky: Na účet měsíčně zaslat alespoň 7.000 Kč a dále musí využívat některou z dalších služeb nabízených Českou spořitelnou. Kterou? Například úvěr, kreditní karta, životní pojištění nebo podílové listy podílového fondu, případně podnikatelské konto Maxi nebo Klasik.

Pokud nejsou podmínky klientem splněny, je vedení účtu za 100 Kč měsíčně. Každá z podmínek zlevní vedení účtu o 50 Kč, takže pokud klient pouze zasílá 7.000 Kč, ale nemá další službu od České spořitelny, platí za vedení účtu 50 Kč.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Příchozí a odchozí tuzemské platby v rámci České spořitelny jsou také zdarma. Pokud má klient platební styk s jinou bankou, zaplatí za odchozí i za příchozí platbu 2 Kč.

Klient si může v rámci vedení jednoho účtu nechat zřídit druhý účet pro kohokoliv, využít i nefinančních služeb (elektřina, plyn) a případně službu Spořící obálky.

Platební karta k účtu je vydávaná i vedená zdarma. Bezkontaktní nálepka vyjde na 6 Kč měsíčně. K účtu lze vzít druhou debetní kartu, ale ta je již za 25 Kč měsíčně. Výběry z bankomatů České spořitelny jsou zdarma, z cizího bankomatu v ČR za 40 Kč.

V zahraničí si z bankomatů Erste Group vyberete kupodivu zdarma, ale výběry z bankomatů ostatních bank v zahraničí jsou za 40 Kč/výběr, a to jen tehdy, když si zaplatíte 25 Kč v daném měsíci jako koupi zvýhodněného balíčku levnějších výběrů. Cena bez zaplaceného balíčku uvedená není.

Europlatby jsou na Slovensko do Slovenské spořitelny za 50 Kč a příchozí z ní zdarma, mimo Slovensko a mimo Slovenskou spořitelnu jsou europlatby za 220 Kč odchozí a za 100 Kč příchozí. Je však možné si za 25 Kč měsíčně předplatit zvýhodněné zahraniční platby (balíček obsahuje 2 příchozí platby ZDARMA a 2 odchozí platby měsíčně za 30 Kč/platba).

Fio banka

Fio banka je jednou z bank, která vedení účtu zdarma nijak nepodmiňuje. Zdarma jsou i odchozí a příchozí platby, včetně trvalých příkazů, SIPO a inkas. Přímé bankovnictví je také bez jakéhokoliv poplatku.

Bezkontaktní platební karta je vydávaná a vedená zdarma. Výběry z bankomatu jsou také zdarma, ale jen v bankomatech Fio banky a jen 10 výběrů za měsíc. Pokud výběry nevyčerpáte, do dalšího měsíce se nepřevádějí. Za každý další výběr z Fio bankomatu zaplatí klient 9 Kč.

Z cizího bankomatu se vybírá za 30 Kč. Pokud však klient zaplatí kartou 4.000 Kč, má jeden výběr z cizího bankomatu v ČR zdarma (maximálně 5x v měsíci). Dva výběry z cizího bankomatu zdarma jsou také za vydání nové platební karty. V zahraničí lze vybrat za 80 Kč + 0,50 % z vybírané částky.

Fio banka nabízí mnoho cizích měn, ve kterých lze účet vést – celkem 14. Výjimkou mezi bankami je také skutečnost, že mezi ČR a SR jsou bezplatné převody peněz v EUR. Výhodně jsou zpoplatněny i europlatby v rámci zemí SEPA, odchozí i příchozí platba je za 20 Kč.

Bezhotovostní platba přijatá prostřednictvím účtu Fio banky, a.s. u ČSOB a.s. je za 5 Kč. Vklad hotovosti je zdarma možný na pobočce Fio banky. A pokud vybíráme částku nad 1.000 Kč, můžeme ji na pobočce vybrat také zdarma (do 1.000 Kč za 30 Kč).

Air Bank

Účet s názvem Malý tarif je u Air Bank veden zdarma. Bez podmínek. Peníze na běžném účtu dokonce mohou být úročeny stejně jako na účtu spořícím, ale to až po splnění podmínky (měsíčně pět plateb z platební karty nebo bezkontaktní nálepky).

Účet Malý tarif také nabízí možnost vybrat si peníze u Sazky za 10 Kč (na kterémkoliv obchodním místě Sazka, celkem jsou jich přes 4 tisíce). Služba s názvem Šanon, pomocí které můžete mít pořádek v účtenkách, je také zdarma.

Příchozí a odchozí platby v rámci ČR jsou zdarma, stejně tak zadání a změna platebního příkazu či inkasa v internetovém bankovnictví.

Další služby jsou však u Air Bank zpoplatněny. Jde například o europlatby, které jsou za 25 Kč odchozí i příchozí. Dále zaplatíme za výběr z cizích bankomatů v ČR a také v zahraničí, kde je výběr za 25 Kč. Výběr z bankomatu Air Bank je i u Malého tarifu zdarma.

Výhodou Malého tarifu je možnost otevření si až 10 běžných a 3 spořicích účtů na jednu osobu, a to v CZK, EUR i USD. K účtu jsou zdarma vydávány dvě platební karty, takže tento účet může dobře sloužit coby společný účet rodinný. K tomu zdarma jedna bezkontaktní nálepka.

Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma - 1. díl

Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma - 2. díl

Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma - 3. díl

Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma - 4. díl

Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma - 5. díl

Komentáře