Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma 1. díl

Datum publikování: 09.05.2017
Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma 1. díl

České banky jsou mnohdy vykutálené potvůrky, které klienty nalákají na reklamu a na spoustu krásných řečí či videí s více či méně známými protagonisty. Mluví v nich však jen o části svých služeb, které opravdu bývají zdarma nebo s nějakou nespornou výhodou. 

Ovšem na zbytek informací ve své reklamě jaksi „náhodou“ zapomenou, takže teprve až je člověk u nich, z výpisu z účtu zjistí, že měsíčně “své“ bance za její služby zaplatí poměrně dost. A ještě jí poskytne svoje peníze k obchodování, výměnou za vlastně nulový úrok, případně usmolené jedno procento za rok. Nebo je to jinak?

My jsme se bankovním účtům podívali na zoubek. Konkrétně těm, u kterých banky na svých stránkách nebo v televizních reklamách prohlašují, že nám je povedou zdarma. A přinášíme vám v několika článcích informace o tom, co jsme zjistili.

Vedení účtu zdarma totiž ve většině bank není tak zdarma, jak to na první pohled vypadá. Některé banky jsou fér a opravdu vedou účet zdarma bez podmínek, jiné naopak vyžadují, abyste k nim měsíčně nasypali třeba alespoň 15 tisíc. A pokud to neuděláte, vyjde vás vedení účtu a s tím spojené služby na mnoho stovek měsíčně.

Jiné sice vedou účet zdarma, ale o peníze vás potichoučku oberou jinak. Například když s vaším účtem vedeným zdarma začnete pracovat (platíte trvalé příkazy, odchází vám SIPO nebo inkaso, platíte převodem z účtu, vybíráte z bankomatu nebo, nedejbože, si dovolíte jít cosi vyřídit na pobočku).

Pořadí bank, o jejichž účtech vás chceme informovat, jsme zvolili náhodně. Ještě je nutno podotknout, že banky mění své obchodní podmínky a sazebníky poměrně svižně. Proto se může stát, že některý detail uvedený u jejich účtů může být v době čtení článku třeba už jinak. Ale podstata zůstává dlouhodobě stejná.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Komerční banka

Komerční banka nabízí několik variant běžných účtů. U účtu s názvem MůjÚčet nabízí vedení účtu zdarma. Ale nikoliv automaticky. Za vedení běžného účtu MůjÚčet se totiž platí 68 Kč měsíčně, ale když klient splní jednu z podmínek, je od poplatku osvobozen, respektive získává slevu na vedení účtu ve výši 68 Kč. Podmínky jsou následující (stačí splnit jednu z nich):

  • pravidelně zasílat na svůj běžný účet peníze, přičemž je jedno, kolik zašleme;
  • celkové úspory uložené u Komerční banky alespoň ve výši 100 000 Kč (na spořicím účtu či termínovaném vkladu nebo na účtu u stavební spořitelny Modrá pyramida, která pod Komerční banku patří);
  • pravidelné měsíční úložky v libovolné výši u Komerční banky či u stavební spořitelny Modrá pyramida
  • mít hypoteční nebo spotřebitelský úvěr či kreditní kartu (nezaměňovat s klasickou platební kartou k účtu – kreditka jde do mínusu).

To by bylo vedení účtu. Ale co ostatní běžně využívané služby?

MůjÚčet nabízí příchozí a odchozí platby zdarma, ovšem pozor: zadávání trvalých příkazů k úhradě a povolení inkasa vč. SIPO je zdarma pouze první tři měsíce od založení konta. Později se platí 6 Kč za zadání jedné položky.

Pokud dopředu víme, že budeme v daném měsíci zakládat více nových trvalých plateb či inkas, můžeme si dopředu koupit balíček transakcí za 39 Kč na jeden měsíc. Balíček obsahuje položky za přímé bankovnictví a také za všechny transakce pořízené prostřednictvím přímého bankovnictví, jde o trvalý příkaz k úhradě, inkaso z jiné banky, odepsané inkaso.

S velkým vykřičníkem je však platební karta. Součástí účtu je sice embosovaná platební karta (lze s ní platit na internetu), ovšem klienti za ni zaplatí neskutečných 490 Kč za rok. Součástí karty je cestovní pojištění platné po celém světě. Ale na jaké je úrovni, to jsme zatím nezjišťovali.

Za každý výběr z bankomatu Komerční banky na území ČR si banka strhne 9 Kč. Pokud klient zaplatí kartou u obchodníka (to je zdarma), vrátí 9 Kč banka klientovi na účet – za ten výběr z bankomatu. Pokud si však půjdete vybrat do bankomatu jiné banky, strhne si banka celých 39 Kč. A v zahraničí to bude rovnou 99 Kč.

Pokud neumíte pracovat s bankomaty nebo s internetovým či mobilním bankovnictvím a chodíte zadávat příkazy na pobočku, za výběr zaplatíte 149 Kč, za zadání příkazu k úhradě (například faktura za zboží) zaplatíte 39 Kč.

U MéhoÚčtu můžete mít i podúčet vedený v cizí měně – v tom případě platíte za je vedení 29 Kč měsíčně. Pokud vám někdo pošle peníze ze zahraničí (ze země, která je součástí systémů SEPA), strhne si banka 145 Kč. Pokud naopak vy odesíláte peníze za hranice, zaplatíte za to 195 Kč.

Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma - 1. díl

Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma - 2. díl

Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma - 3. díl

Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma - 4. díl

Kde povedou váš běžný účet opravdu zdarma - 5. díl

Komentáře