Karenční doba se neosvědčila. První 3 dny nemoci už nebudou zadarmo

Čtení na 5 minut Publikováno: 13.11.2018
Karenční doba se neosvědčila. První 3 dny nemoci už nebudou zadarmo

Začátkem října odsouhlasila vláda návrh sociální demokratů zrušit karenční dobu. Pokud návrh projde i parlamentem, budou první tři pracovní dny nemoci znovu propláceny od poloviny roku 2019. V současnosti tomu tak není a první tři dny marodíme prostě zadarmo, bez sebemenšího zajištění ze strany státu nebo alespoň zaměstnavatele. Nejvíce se to podepisuje na peněženkách matek samoživitelek a rodičů malých děti, také na jejich zdraví a životech.

Karenční doba zabíjí nebo ničí životy spoustě lidí

Ti, kdo si nemohou dovolit zcela přijít o peníze za tři pracovní dny, chodí do práce i v době, kdy jsou nemocní. Nejen že roznášejí infekce mezi své kolegy, prskají na klienty nebo věnují své bacily dětem, žákům a studentům. Ale také výrazně ohrožují své celkové zdraví a často i život.

Přechozené nemoci se totiž rády projeví například na srdci. Nejčastěji zánětem srdečního svalu nebo rovnou zástavou srdce. A právě těchto diagnóz v posledních letech rapidně přibývá, zejména u lidí v ekonomicky aktivním věku. Stát si tohoto faktu konečně všimnul. Faktu, že sice zaměstnavatelé ušetří na náhradách mzdy pro své zaměstnance, ale společnost a hlavně konkrétní rodiny, výrazně ztrácejí na kvalitě života nebo rovnou celé životy.

Koho karenční doba nejvíce poznamenává?

Nejvíce jsou na životě vlivem karenční doby ohroženy matky samoživitelky, dále zaměstnanci, kteří mají vzaté hypotéky či jiné větší úvěry a musejí je bez pardonu splácet – přitom rodinný rozpočet je i s plnými mzdami bez nemocí celkem napjatý.

V neposlední řadě jsou často pod nepříznivým vlivem karenční doby i rodiče, kteří se sice postarali o své nemocné děti a byli s nimi doma, ale na vlastní léčení pak už nemají prostor, protože výplata by jim po započítání třídenní karenční doby vlastně už skoro ani nepřišla.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Proti zrušení karenční doby se staví zaměstnavatelé a zaměstnavatelské organizace

A je to docela logické, zrušením karenční doby jim totiž vzrostou náklady na pracovní sílu, takže nebudou moci vydělávat tolik, kolik na svých zaměstnancích běžně vydělávají. Stát se však uvolil, že zaměstnavatelům poskytne úlevu v podobě snížení odvodu za zaměstnance na takzvané nemocenské pojištění.

Nemocenské pojištění je součástí pojištění sociálního, vyplácejí se z něj právě nemocenské. Tedy platby státu za nemoc trvající déle než 14 dní nebo například peněžitá pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek.

Stát přišel s následující kompenzací

Snížení odvodu zaměstnavatelů za zaměstnance bude nastaveno z původních 2,3 procenta na 2,1 procenta z hrubé mzdy zaměstnance. Tímto krokem bude státní pokladna tratit okolo 2,5 miliardy korun ročně. Stát si takový krok může dovolit, protože od roku 2010 je účet nemocenského pojištění v přebytku každoročně o zhruba 3,5 miliardy korun.

Placení prvních tří dnů pracovní neschopnosti se nemocenského nijak nedotkne, ty jdou na vrub zaměstnavatelům. Stejně jako zbývající dny do 14 dnů pracovní neschopnosti. Pak teprve přebírá štafetu stát. To je důvod, proč stát na kompenzaci ve formě snížení odvodů na nemocenské pojištění přistoupil.

Komentáře