Kam s volnými penězi? Češi upřednostňují stavební spoření

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 10.07.2020
Kam s volnými penězi? Češi upřednostňují stavební spoření

Češi jsou národ spořivý a vědí, co s dělat s penězi, o čemž svědčí také letošní výsledky měření finanční gramotnosti, kterou si nechalo provést ministerstvo financí napříč dospělou populací. Kam nejčastěji ukládáme peníze, aby nám vydělávaly? Jsme národ konzervativní a upřednostňujeme jistotu v podobě spoření „pod matraci“, nebo se nebojíme trochu riskovat a investovat na finančních trzích?

Češi spoří a více myslí na budoucnost

Z výsledků měření úrovně finanční gramotnosti vyplývá, že Češi stále více začínají myslet na budoucnost. Skokově vzrostl podíl lidí, kteří začali spořit (35 % v roce 2015, 69 % v 2020). Častěji si také stanovujeme dosažitelné finanční cíle a omezili jsme se v některých zbytných výdajích. Myslet na zadní kolečka a vytvářet si finanční rezervu je ochranou každého z nás před nenadálými událostmi či předlužením. Rezervu si vytváří 64 % domácností a 62 % lidí by dokázalo zvládnou výpadek měsíčního příjmu, v roce 2015 to bylo 55 % dotázaných.

Dlouhodobě upřednostňují Češi spoření před investicemi. Pouze 5 % respondentů v posledních 12 měsících investovalo do akcií a podílových listů. Možnost spořit si na bankovních účtech nebo prostřednictvím stavebního spoření využily ve stejném období tři čtvrtiny dotázaných.

Výsledky měření, které probíhalo v lednu 2020 na reprezentativním vzorku 1003 lidí v celé České republice ukazují, že Češi vědí, co s penězi, a naše finanční gramotnost odpovídá průměru testovaných zemí. Společně s Rakušany patříme mezi národy nejvíce si spořící na budoucí spotřebu, naopak máme poměrně silnou averzi k půjčování peněz a méně často sestavujeme finanční plány.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

V oblíbenosti vede stavební spoření

Nejoblíbenějším spořícím produktem v České republice je stavební spoření. V pravidelném měření Barometru obliby spoření, které probíhá pravidelně v každém čtvrtletí od roku 2016, si i ve druhém čtvrtletí letošního roku udrželo prvenství stavební spoření (58 %), tentokráte společně s drahými kovy (58 %). Na třetí příčce se umístilo penzijní spoření (48 %), následované spořícím kontem (43 %) a životním pojištěním (36 %). Na pomyslném chvostu se umístilo spoření „do matrace“, jehož obliba oproti poslednímu sledovanému období vzrostla o 2 %. Tuto formu spoření využívá 24 % dotázaných. Všechny ostatní sledované kategorie v tomto období ztratily na popularitě.

„Nejistá doba posledních měsíců donutila některé lidi přestat spořit a spíš na úspory sáhnout, proto nás pokles zájmu o spoření nijak zvlášť nepřekvapil. Tato doba ukázala, že se vyplatí naslouchat doporučením, která radí spořit a mít rezervu na horší časy, které mohu přijít lusknutím prstů,“ komentuje situaci Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavební spořitelen.

Konzervativní investice? Češi si oblíbili státní dluhopisy

Pokud zvažujete, do čeho investovat peníze, ale hledáte spíše něco konzervativního, zajímavou volbou by po vás mohly být státní dluhopisy. Ministerstvo financí k příležitosti 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky začalo emitovat nové státní dluhopisy, které nesou název Dluhopis Republiky. Cílem tohoto kroku bylo dle ministerstva nabídnout konzervativní a stabilní formu zhodnocení svých úspor za srovnatelných podmínek, jaké mohou využívat i velké finanční skupiny. Minimální hodnota investice je 1 000 Kč, maximální je omezena na 5 mil. Kč v rámci jedné emise.

V polovině června (15.6.2020) začalo již osmé upisovací období emise Dluhopisu Republiky, které bude ukončeno 18.9.2020.

Zájemcům o státní dluhopisy jsou nabízeny dva typy státních dluhopisů:

  • Reinvestiční dluhopis – má předem pevně nastavené výnosy, které každým rokem stoupají. Průměrný výnos koresponduje s výnosy státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu k datu zahájení úpisu dluhopisu a pro následující úpis byl stanoven ve výši 1 %.
  • Proti-inflační dluhopis – má roční výnosy stanoveny pohyblivou úrokovou sazbou, která koresponduje s vývojem spotřebitelských cen a navíc bude navýšena o marži 0,5 % p.a. s tím, že vlastník dluhopisu má garantován minimální výnos ve výši 0,5 % p.a.

Obě emise Dluhopisu Republiky jsou splatné v době do 6 let od data emise a jejich výnos bude reinvestován jednou ročně do stejné emise dluhopisu.

Zdroje: Ministerstvo Financí/ ACSS

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více

Komentáře