Již druhé letošní zvýšení úrokových sazeb

Publikováno: 12.12.2017
Již druhé letošní zvýšení úrokových sazeb

Naše ekonomika se parádně rozjela. Na trhu se probudila poptávka v takové míře, kterou jsme tu již dlouho neměli. Tomu odpovídá i rozjezd mnoha firem, kdy se snaží najmout další zaměstnance a ty stávající si udržet i za cenu vyšších nákladů na pracovní sílu. Ale Česká národní banka si je moc dobře vědomá toho, že po příliš prudkém vzletu může přijít i prudký pád. A to tehdy, když se ekonomika takzvaně přehřeje. Jako účinné chlazení působí vyšší úrokové míry.

První zvýšení přišlo v srpnu tohoto roku

A bylo to zvýšení po velmi dlouhé době – první od roku 2008. Pro nás coby spotřebitele to byl první signál, že s růstem ekonomiky to vypadá nadějně. Rok 2008 totiž odstartoval krizi, která trvala dlouhých pět let. Pak se ekonomika sice mírně zotavovala, ale stále nebyla nijak čilá. Teprve konec loňského a začátek letošního roku jsme prožili ve znamení vyššího výkonu národního hospodářství.

Proto počátkem srpna zvýšila ČNB sazbu o 0,2 procentního bodu (z 0,05 % na 0,25 %). Tehdy to Jiří Rusnok (Guvernér ČNB) komentoval slovy: „Hledíme na ekonomiku jako na celek a vidíme řadu signálů, že ekonomika je hodně zahřátá a určité ochlazení jí neuškodí.“ K tomu přidal i predikci na růst okolo 3,6 % v roce letošním a okolo 3 % v letech následujících.

Druhé zvýšení je listopadové

Hned o tři měsíce později se ale ČNB rozhodla, že jedno zvýšení nestačí. A navýšila repo sazbu opětovně, tentokrát dokonce o 0,25 procentního bodu, tedy 0,25 % na 0,50 %. Hlavním důvodem k tomuto zvýšení však není rekordní poptávka po bytech a v souvislosti s tím po hypotékách.

ČNB se snaží spíše zasáhnout poměrně rychle rostoucí všeobecnou inflaci, která se sice projevuje i díky nárůstu ceny bytů, respektive nemovitostí, ale banku trápí i růst všech ostatních cen. A právě úroková míra je poměrně účinným nástrojem k tomu, aby se ekonomika trochu přibrzdila a aby zároveň s ní brzdila i inflace.

ČNB totiž navýšila odhadovaný růst naší ekonomiky, a to na 4,5 % v roce letošním. Na rok 2018 to vidí okolo 3,4 procenta. A s tím bude souviset i celková inflace, která zůstane celý příští rok nad dvěma procenty.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jak mohou úroky brzdit ekonomiku?

Je to velmi prosté. Celá ekonomika stojí na užitku jednotlivých lidí. Každý spotřebitel, ale i každý majitel či manager firmy (a to včetně státních firem) se řídí podle užitku, který bude mít z chystaného kroku. Lidé buď spotřebovávají, nebo spoří, případně investují. Firmy se chovají podobně, jen na opačné straně trhu. Ekonomika roste s nákupy a prodeji, zejména však s reálnými investicemi.

Pokud je úroková míra nízká, lidé raději spotřebovávají, tedy nakupují. Zejména na dluh, včetně hypoték (také investice). Roste poptávka, proto si firmy berou levné úvěry a rozšiřují výrobu (investují), poskytují více služeb. Roste tím nabídka a ve výsledku roste celá ekonomika.

Při zvýšení úrokových měr začnou lidé více uvažovat o úsporách. Půjčky lidem se zdraží, tak si nákupy více rozmýšlejí a váhají s nimi. Firmám se zdraží úvěry na rozšíření jejich činnosti. A díky tomu se právě poptávka i nabídka přibrzdí a ekonomika má šanci se trochu stabilizovat a srovnat sama se sebou, aby vyčistila místa, kde začaly růst tzv. bubliny. Jako je ta, kterou jsme na jaře viděli na trhu s byty.

Zvýšení úrokových sazeb mírně zbrzdí trh s byty

Tohle sice není hlavní cíl ČNB, protože ta se soustředí na celkovou inflaci. A do trhu s byty zasáhla spíše dřívějšími regulacemi, kdy omezila jednak stoprocentní hypotéky a jednak objem hypoték od 80 do 90 procent. V Praze a v Brně je hlad po bytech obrovský, tam navýšení úrokových sazeb nijak nezasáhne. Ale projevit se může v menších městech.

Úrokové sazby zdražují i ostatní půjčky

Kam se navýšení těchto sazeb jistě promítne, jsou běžné spotřebitelské úvěry menšího rozsahu. Ty poměrně podraží a budou méně dostupné. Předvánoční půjčky se ale zatím drží, takže pokud chcete kupovat cokoliv „na dluh“, neváhejte s jeho vyřízením.

Komentáře