Již druhé letošní zvýšení úrokových sazeb

Publikováno: 12.12.2017
Již druhé letošní zvýšení úrokových sazeb

Naše ekonomika se parádně rozjela. Na trhu se probudila poptávka v takové míře, kterou jsme tu již dlouho neměli. Tomu odpovídá i rozjezd mnoha firem, kdy se snaží najmout další zaměstnance a ty stávající si udržet i za cenu vyšších nákladů na pracovní sílu. Ale Česká národní banka si je moc dobře vědomá toho, že po příliš prudkém vzletu může přijít i prudký pád. A to tehdy, když se ekonomika takzvaně přehřeje. Jako účinné chlazení působí vyšší úrokové míry.

První zvýšení přišlo v srpnu tohoto roku

A bylo to zvýšení po velmi dlouhé době – první od roku 2008. Pro nás coby spotřebitele to byl první signál, že s růstem ekonomiky to vypadá nadějně. Rok 2008 totiž odstartoval krizi, která trvala dlouhých pět let. Pak se ekonomika sice mírně zotavovala, ale stále nebyla nijak čilá. Teprve konec loňského a začátek letošního roku jsme prožili ve znamení vyššího výkonu národního hospodářství.

Proto počátkem srpna zvýšila ČNB sazbu o 0,2 procentního bodu (z 0,05 % na 0,25 %). Tehdy to Jiří Rusnok (Guvernér ČNB) komentoval slovy: „Hledíme na ekonomiku jako na celek a vidíme řadu signálů, že ekonomika je hodně zahřátá a určité ochlazení jí neuškodí.“ K tomu přidal i predikci na růst okolo 3,6 % v roce letošním a okolo 3 % v letech následujících.

Druhé zvýšení je listopadové

Hned o tři měsíce později se ale ČNB rozhodla, že jedno zvýšení nestačí. A navýšila repo sazbu opětovně, tentokrát dokonce o 0,25 procentního bodu, tedy 0,25 % na 0,50 %. Hlavním důvodem k tomuto zvýšení však není rekordní poptávka po bytech a v souvislosti s tím po hypotékách.

ČNB se snaží spíše zasáhnout poměrně rychle rostoucí všeobecnou inflaci, která se sice projevuje i díky nárůstu ceny bytů, respektive nemovitostí, ale banku trápí i růst všech ostatních cen. A právě úroková míra je poměrně účinným nástrojem k tomu, aby se ekonomika trochu přibrzdila a aby zároveň s ní brzdila i inflace.

ČNB totiž navýšila odhadovaný růst naší ekonomiky, a to na 4,5 % v roce letošním. Na rok 2018 to vidí okolo 3,4 procenta. A s tím bude souviset i celková inflace, která zůstane celý příští rok nad dvěma procenty.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jak mohou úroky brzdit ekonomiku?

Je to velmi prosté. Celá ekonomika stojí na užitku jednotlivých lidí. Každý spotřebitel, ale i každý majitel či manager firmy (a to včetně státních firem) se řídí podle užitku, který bude mít z chystaného kroku. Lidé buď spotřebovávají, nebo spoří, případně investují. Firmy se chovají podobně, jen na opačné straně trhu. Ekonomika roste s nákupy a prodeji, zejména však s reálnými investicemi.

Pokud je úroková míra nízká, lidé raději spotřebovávají, tedy nakupují. Zejména na dluh, včetně hypoték (také investice). Roste poptávka, proto si firmy berou levné úvěry a rozšiřují výrobu (investují), poskytují více služeb. Roste tím nabídka a ve výsledku roste celá ekonomika.

Při zvýšení úrokových měr začnou lidé více uvažovat o úsporách. Půjčky lidem se zdraží, tak si nákupy více rozmýšlejí a váhají s nimi. Firmám se zdraží úvěry na rozšíření jejich činnosti. A díky tomu se právě poptávka i nabídka přibrzdí a ekonomika má šanci se trochu stabilizovat a srovnat sama se sebou, aby vyčistila místa, kde začaly růst tzv. bubliny. Jako je ta, kterou jsme na jaře viděli na trhu s byty.

Zvýšení úrokových sazeb mírně zbrzdí trh s byty

Tohle sice není hlavní cíl ČNB, protože ta se soustředí na celkovou inflaci. A do trhu s byty zasáhla spíše dřívějšími regulacemi, kdy omezila jednak stoprocentní hypotéky a jednak objem hypoték od 80 do 90 procent. V Praze a v Brně je hlad po bytech obrovský, tam navýšení úrokových sazeb nijak nezasáhne. Ale projevit se může v menších městech.

Úrokové sazby zdražují i ostatní půjčky

Kam se navýšení těchto sazeb jistě promítne, jsou běžné spotřebitelské úvěry menšího rozsahu. Ty poměrně podraží a budou méně dostupné. Předvánoční půjčky se ale zatím drží, takže pokud chcete kupovat cokoliv „na dluh“, neváhejte s jeho vyřízením.

Komentáře