Je na čase začít více spořit, míní ČNB

Čtení na 5 minut Publikováno: 14.02.2019
Je na čase začít více spořit, míní ČNB

Bankéři České národní banky se chystají na první letošní zasedání bankovní rady. Předem avizují svoje postoje a názory, takže jsme se mohli už předem dozvědět třeba to, že se plánuje další navyšování repo sazby. To sice zdraví hypotéky a jiné půjčky, ale na druhé straně bude vyšší úroková míra více nahrávat spořílkům, kteří si (správně) dělají finanční rezervy pro případ recese. I to je důvod, proč ČNB v následujících 18 měsících chystá ještě několikeré zvyšování základních úrokových sazeb.

Nárůst repo sazby bude záviset na změnách vnějšího prostředí

A nejočekávanějšími nejsilnějšími vlivy, které budou působit na naši ekonomiku a které budou vyžadovat zásahy ze strany centrální banky, bude jednak brexit, jednak avizované oslabování německé ekonomiky.

Z pohledu vnitřních vlivů zůstává nejsilnějším napjatý vztah na trhu práce, kde převažuje nedostatek kvalitních zaměstnanců – proto můžeme i nadále čekat růst mezd. Navíc tu je zejména realitní sektor, kde ceny rostou mnohem rychleji, než je aktuální průměrná míra inflace, tedy cirka 2 procenta.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

ČNB doufá, že banky promítnou růst úrokové sazby i do spořicích účtů a termínovaných vkladů, nejen do půjček a hypoték

Aleš Mich, nový člen bankovní rady, zdůvodnil nutnost navyšování úrokové sazby: „Česká republika sama o sobě potřebuje vyšší sazby. Opatrnost je však namístě, a to kvůli údajům ze zahraničí.“ Navíc připomíná Čechům, že růst nebude trvat věčně. Proto bychom podle něj měli „pracovat a více spořit, přílišná spotřeba snižuje ‚zajištění’ před případnou recesí. Vyšší úrokové sazby na běžných účtech by lidi podnítily k tomu, aby si dávali více peněz stranou“.

První letošní zvyšování se čeká v únoru

Lidé okolo centrální banky předpokládají, že první navýšení úrokových sazeb roku 2019 by mohlo přijít již během února. V loňském roce se repo sazba navyšovala opakovaně. Klíčovou roli v rozhodování bude mít kurz koruny. Ten dost závisí na vývoji německé ekonomiky a na jednání ohledně brexitu, protože právě zahraniční dění ovlivňovali kurz koruny v roce 2018 nejvíce.

Dalším významným faktorem je domácí trh práce a růst reálné ekonomiky, kde se proinflační tlaky významně promítají do rozhodování o základní úrokové sazbě. ČNB cílí inflaci na úroveň okolo dvou procent, ale trh práce a samotná ekonomika mají tendence ji výrazně zvyšovat. Navýšením úrokové míry se může inflace zase zbrzdit.

Komentáře