Je na čase začít více spořit, míní ČNB

Čtení na 5 minut Publikováno: 14.02.2019
Je na čase začít více spořit, míní ČNB

Bankéři České národní banky se chystají na první letošní zasedání bankovní rady. Předem avizují svoje postoje a názory, takže jsme se mohli už předem dozvědět třeba to, že se plánuje další navyšování repo sazby. To sice zdraví hypotéky a jiné půjčky, ale na druhé straně bude vyšší úroková míra více nahrávat spořílkům, kteří si (správně) dělají finanční rezervy pro případ recese. I to je důvod, proč ČNB v následujících 18 měsících chystá ještě několikeré zvyšování základních úrokových sazeb.

Nárůst repo sazby bude záviset na změnách vnějšího prostředí

A nejočekávanějšími nejsilnějšími vlivy, které budou působit na naši ekonomiku a které budou vyžadovat zásahy ze strany centrální banky, bude jednak brexit, jednak avizované oslabování německé ekonomiky.

Z pohledu vnitřních vlivů zůstává nejsilnějším napjatý vztah na trhu práce, kde převažuje nedostatek kvalitních zaměstnanců – proto můžeme i nadále čekat růst mezd. Navíc tu je zejména realitní sektor, kde ceny rostou mnohem rychleji, než je aktuální průměrná míra inflace, tedy cirka 2 procenta.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

ČNB doufá, že banky promítnou růst úrokové sazby i do spořicích účtů a termínovaných vkladů, nejen do půjček a hypoték

Aleš Mich, nový člen bankovní rady, zdůvodnil nutnost navyšování úrokové sazby: „Česká republika sama o sobě potřebuje vyšší sazby. Opatrnost je však namístě, a to kvůli údajům ze zahraničí.“ Navíc připomíná Čechům, že růst nebude trvat věčně. Proto bychom podle něj měli „pracovat a více spořit, přílišná spotřeba snižuje ‚zajištění’ před případnou recesí. Vyšší úrokové sazby na běžných účtech by lidi podnítily k tomu, aby si dávali více peněz stranou“.

První letošní zvyšování se čeká v únoru

Lidé okolo centrální banky předpokládají, že první navýšení úrokových sazeb roku 2019 by mohlo přijít již během února. V loňském roce se repo sazba navyšovala opakovaně. Klíčovou roli v rozhodování bude mít kurz koruny. Ten dost závisí na vývoji německé ekonomiky a na jednání ohledně brexitu, protože právě zahraniční dění ovlivňovali kurz koruny v roce 2018 nejvíce.

Dalším významným faktorem je domácí trh práce a růst reálné ekonomiky, kde se proinflační tlaky významně promítají do rozhodování o základní úrokové sazbě. ČNB cílí inflaci na úroveň okolo dvou procent, ale trh práce a samotná ekonomika mají tendence ji výrazně zvyšovat. Navýšením úrokové míry se může inflace zase zbrzdit.

Komentáře