Jak vyjít s penězi v karanténě? Snadné to rozhodně není!

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 07.04.2020
Jak vyjít s penězi v karanténě? Snadné to rozhodně není!

Karanténa, kterou v současnosti prožíváme, je často spojena s významným výpadkem financí. Individuální karanténa nařízená pro kontakt s nakaženou osobou shodí příjmy zaměstnance na 60 %, dlouhodobá péče o mladší dítě také na 60 %. A v případě živnostníků znamená individuální karanténa nebo zastavení jimi poskytovaných služeb dokonce absolutní odříznutí od příjmů. Pomoc ze strany státu se sice připravuje na dubnové výplatní termíny, ale rozhodně nepokryje vše. Jak to udělat, abychom se svými financemi vyšli co nejlépe?

Kdo má naspořeno, tomu je hej

Finanční gramotnost říká, že základem úspěchu je finanční rezerva. Naspořené peníze lze použít kdykoliv, když zdroj příjmů na nějakou dobu vyschne. Kdo se touto radou, respektive základním pravidlem finančního zdraví řídil, ten teď nemusí nic moc řešit, jen se malinko uskromnit. A to vzhledem k zavřeným restauracím, kinům, divadlům, sportovištím, salonům krásy nebo barům nebude nic těžkého.

Domácnosti bez úspor si právě prožívají své soukromé finanční peklo. Jak ho trochu ochladit? Snadné to není, ale vymyslet se jistě něco dá.

Máte v okolí někoho, kdo by vás založil?

Někdy mohou pomoci rodiče, jindy jiní příbuzní nebo třeba kamarádi. Půjčit si u rodiny nebo u známých na překlenutí současného akutního nedostatku peněz je v pořádku. A profily na sociálních sítích ukazují, že sounáležitost u nás zatím ještě funguje.

Jenže co když nikoho takového nemáte? Pak přichází na řadu myšlenka na úvěr. Ale rozhodujte se s chladnou hlavou. Vzít si půjčku, zejména některou z dražších, která třeba slibuje nenahlížení do registru, rozhodně není rozumným krokem. Nevíte totiž, zda příští měsíc budete mít nejen na splacení půjčené částky, ale navíc i úroků a poplatků.

Ale pro překonání prvního měsíce, než dorazí slibované dávky od státu, můžeme vidět bezúročné půjčky od banky nebo nebankovní první půjčky zdarma jako jedinou relativně bezpečnou možnost vypůjčení peněz, ovšem za předpokladu, že se vám ihned podaří dohodnout si tříměsíční splátkové prázdniny (viz níže). Do jiných nabídek se rozhodně uvrtat nenechejte.

Využijte nabízených úlev od bank a od státu

Banky a některé nebankovní společnosti vyšly svým klientům vstříc a umožňují tříměsíční odklad splátek, ale pouze tehdy, když o to sami požádáte. Jestli máte několikatisícovou měsíční splátku úvěru (či si jej nyní musíte vzít), hned vám splátkové prázdniny ušetří spoustu starostí.

Jste-li živnostníci, už od března neodvádíte minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění, což je téměř pět tisíc korun měsíčně. Můžete coby OSVČ požádat o ošetřovné, jste-li rodičem dítěte mladšího 13 let, a to i tehdy, když si neplatíte nemocenské pojištění. Více informací najdete v tomto článku. Sledujte i další plánované a postupně realizované úlevy, dotační a jinou výpomoc ze strany státu, a to na oficiálních stránkách vlády České republiky.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Platby rozdělte na zbytné a nezbytné

Poctivě si projděte všechny výdaje domácnosti. Nájem a energie rozhodně nebude možné odložit, ale možná by šly snížit. Zkuste požádat o snížení záloh na energie, ať přeplatky míváte či nikoliv. Letošní zima byla teplá, rozhodně jste toho příliš neprotopili. Možná vám váš dodavatel vyjde vstříc. A nájem? Města nebo družstva už svým nájemníkům slevují. Jak je to u vás?

Pravděpodobně máte i platby, které se teď dají stopnout úplně. Například měsíční předplatné na nadstandardní příjem televizních kanálů. Když je teď odhlásíte, přežijete to. Spousta programů či filmů je v době celostátní karantény zdarma. A možná se konečně dostanete k dlouho zahálejícím knihám nebo jiným koníčkům.

Stejným pohledem prozkoumejte i další pravidelné výdaje, zda nejsou z pohledu koronakrize nadbytečné. Obnovit se dají kdykoliv. A uskromnit se prostě musíte.

Vyhněte se zbytečným nákupům

Okamžité šetření nabízejí promyšlené nákupy, a to jak potravin, tak drogerie, významný podíl na útratách mají i oděvy, obuv nebo elektronika, též cestování za prací. Vzhledem k tomu, že oděvy a obuv jsou v současnosti zavřené a fungují jen jako e-shopy, není složité zastavit se před zbytečným nákupem nových věcí. A kdo nemá práci kvůli koronaviru, ani do ní nejezdí.

Jak na lákadla v supermarketech?

Horší už je to ve velkých marketech, kde se spolu s potravinami prodávají i oděvy nebo elektronika, domácí potřeby. Jak se tady vyhnout zbytečným nákupům? Jedině pomocí silné vůle a organizovaného nákupu se seznamem položek v ruce.

Než na nákup vyrazíte, sepište si, co doma potřebujete doplnit. Potraviny, drogerii. Krátkodobě totiž domácnost nic jiného řešit nemusí (když nepočítáme léky). Samozřejmě, že pokud vy nebo vaše dítě opravdu potřebujete nové boty, tak je pořídíte. Ale koupit si další tričko jen tak procházkou po supermarketu, na to teď prostě musíte zapomenout.

Jak ušetřit na jídle?

Ušetřit na jídle je během karantény mnohem snazší, než se na první pohled zdá. Proč? Protože nyní jste celé dny doma a máte čas si jídlo doma připravovat. To znamená, že můžete přestat kupovat předražené polotovary a hotové výrobky, které vám doteď šetřily čas, a můžete se vrhnout na nákup základních a výrazně levnějších surovin.

Z nich pak budete připravovat výsledné pokrmy. Takže v regálech necháte ležet hotové pomazánky a saláty, pizzy, krémy, hotové moučníky či knedlíky, místo nich pořídíte tvaroh, máslo, mléko, cukr, mouku, prášek do pečiva, vejce, šunku, luštěniny, rýži, maso, zeleninu a další základní suroviny, ze kterých vše (třeba podle internetových receptů) připravíte. Doma chystané jídlo je totiž třikrát až šestkrát levnější než to, co koupíte již hotové. Úspory uvidíte hned během prvních dní.

Jak ušetřit na drogerii?

S drogerií je to podobně jako s jídlem. Není nutné mít doma několik čisticích prostředků, stačí jeden základní, univerzální. Ekologové doporučují třeba jen jedlou sodu, kyselinu citronovou a ocet. Jedlá soda je k mání i ve větších baleních (v obchodech s ekologickými čističi), takže ve výsledku vyjde opravdu levně. A jak ukazují několikaleté zkušenosti těch, co na ekologické čističe přešli, domácnost se dá udržet perfektně čistá i s nimi. Levněji.

Jak si i během celostátní karantény něco vydělat?

Jestliže jste zůstali doma a nemáte homeoffice, pak je téměř jisté, že se vám nabídla spousta času k využití pro sebe, své děti i domácnost. Co například projít oblečení, které je dětem již malé, a nabídnout jej v online bazaru? To samé udělat se svým oblečením, s věcmi, které už nepoužíváte, s nářadím, co jste si koupili jen na dokončení nějaké práce, ale další využití pro něj nemáte? Bazarové prodeje teď čeká boom, využijte ho!

Poučení z koronakrize? Bez úspor to prostě nejde. Snad nám tahle lekce bude stačit…

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více