Jak spolu souvisí konsolidace půjček a šetření?

Datum publikování: 03.04.2017
Jak spolu souvisí konsolidace půjček a šetření?

Začalo to první půjčkou,  pak se k tomu přidala druhá, teď už máte dokonce i třetí. Chcete dříve bydlet, dříve jezdit autem, dříve se dívat na full HD televizi, chtěli jste dětem koupit kvalitnější oblečení anebo řešíte něco úplně jiného. A řešíte to tak, že jste si vzali více půjček od více společností. Jenže to bylo to nejdražší rozhodnutí, které jste mohli udělat. Ale nesmutněte, stále ještě můžete i na své situaci ušetřit!

Co je vlastně konsolidace půjček?

Jednoduše česky bychom ji mohli popsat jako sloučení půjček. Tedy převedení všech půjček k jedné společnosti a jakoby do jednoho celku. Někdy se pro tento postup také používá pojem refinancování.

V čem spočívá kouzlo konsolidace?

Právě v tom sloučení. Zejména pokud slučujete půjčky ke společnosti, která chce nižší poplatky a také vám (při delší době splácení) nabídne nižší úroky. U půjček totiž hrají roli nejen úroky, ale i další poplatky za tuto službu - například za vedení půjčkového účtu, za výpisy z účtu a za další s tím spojené služby.

Jakmile sloučíme několik půjček do jedné a na jeden účet, platíme tyto poplatky jen jedné společnosti, namísto předchozích třeba tří. A mnohdy to může být úspora v řádu tisíců ročně.

Čím je ještě konsolidace výhodná?

Konsolidace je vlastně nová půjčka, která zastřeší ty původní, staré. Ale nebojte se, není to další půjčka navíc – tou zastřešující půjčkou se najednou splatí všechny půjčky doposud nesplacené, které do konsolidace zahrnete. Tím se ušetří nemalé peníze za úroky a také za poplatky za vedení účtu a výpisy.

Zastřešující půjčka bude navíc uzavřena na delší dobu a s nižšími úroky.  Proto se vyhnete riziku, že byste nestíhali tempo splácení vašich současných půjček. A díky tomu vám u dveří nebude zvonit exekutor, přestože ještě před konsolidací už vám se splácením docházel dech.

Konsolidace umožní tvořit finanční rezervy

Díky převedení několika půjček do jedné je možno nastavit nižší celkové měsíční splátky. Vám tak z vašeho příjmu zůstane více peněz k dispozici jak na nutné výdaje, tak na tvorbu finančních rezerv, které můžete použít na nečekané výdaje.

A vyhnout se díky finančním rezervám další půjčce, třeba na nový mrazák, protože ten starý včera odešel, to je přece parádní výsledek konsolidace!

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

I u konsolidace je potřeba být obezřetný

Ale i zde pozor. Pokud přemýšlíte o konsolidaci, je to jistě správný směr uvažování. Otázkou však zůstává, na koho se s konsolidací obrátit. I v těchto nabídkách totiž může být nastrčená fintička, jak nakonec celou konsolidací na klientovi zase jen vydělat.

Proto si vždy nechte napsat konkrétní částky – kolik budete splácet, jak dlouho a kolik nakonec celkově zaplatíte. Lehce to pak můžete porovnat s tím, kolik doposud platíte a máte doplatit za vaše jednotlivé půjčky. Jestliže součet splátek za konsolidovaný úvěr bude nižší, než za jednotlivé půjčky dohromady, není co řešit.

Dilema nedilema

Dostali jste návrh na konsolidovanou půjčku a ukázalo se, že budete muset v celkovém součtu zaplatit víc? Tuto možnost hned nezavrhujte – je nutno se také podívat na to, jak dlouho budete konsolidaci splácet, jak se vám změní výše měsíčních splátek.

Někdy se stane, že jednotlivé půjčky musíte splatit rychle. Třeba za 5 měsíců tu první, za 8 měsíců druhou a za 9 měsíců třetí. Ale splácení vás vyčerpává, protože splátky jsou v součtu tak vysoké, že jste museli značně omezit svůj životní standard.

Při konsolidaci vám může být nabídnuto například splácení v délce dvou let. Tím se vám splátky sníží i na méně než polovinu. Sice ve výsledku přeplatíte několik set korun či tisíc, ale s tím efektem, že budete celou dobu moci fungovat jako „normální lidi“. A navíc si budete moci tvořit finanční rezervy. A když vám zbyde dost peněz, můžete je jistě mimořádně poslat na umoření dluhu.

Jako všude jinde, i tady platí: čtěte a počítejte.

Komentáře