Jak je to ve skutečnosti s půjčkou ProBydlení od Wüstenrotu?

Publikováno: 26.09.2017
Jak je to ve skutečnosti s půjčkou ProBydlení od Wüstenrotu?

Stavební spořitelna Wüstenrot nabízí  na první pohled zajímavou půjčku ze stavebního spoření s názvem ProBydlení. Jde o překlenovací úvěr do jednoho milionu korun včetně (na družstevní bydlení až milion a půl), na který spořitelna nechce zástavu nemovitosti. Sjednání smlouvy i úvěru je do konce září bez poplatku, od září do prosince je na půjčku navázaná soutěž o 250 tisíc Kč.

Základní popis půjčky

Stavební spořitelna Wüstenrot avizuje tuto půjčku jako „překlenovací úvěr ke smlouvě o stavebním spoření, který je poskytován na dobu do přidělení cílové částky. Po přidělení cílové částky bude splacen zůstatkem účtu stavebního spoření a úvěrem ze stavebního spoření.“ Takže později úvěr pokračuje jako klasický úvěr ze stavebního spoření.

Pro získání půjčky je nutno založit zcela novou smlouvu o stavebním spoření, ale její založení je do konce září bez poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření.

Nejdříve úvěr překlenovací

První fáze úvěru, tedy ta překlenovací je úročena 4,89 % ročně, pozdější úvěr ze stavebního spoření je úročen sazbou 2,99 % ročně. Je nutné vzít v úvahu, že v případě překlenovacího úvěru jdou splátky pouze na úroky a na spoření na účtu stavebního spoření spojeném s tímto úvěrem.

Doby trvání půjčky (milion korun)

Půjčku lze vzít až na 22 let, v případě milionu korun se splácí 6.170 Kč měsíčně. Nejkratší doba půjčky jednoho milionu korun je 6 let, se splátkou 16 689 Kč měsíčně.

Využitelnost půjčky je široká

Stavební spořitelna přichystala na svých webovkách informace o opravdu velmi širokém využití půjčky ProBydlení. 

Využití je ke všem stavebním úpravám v exteriéru, dokonce i na plot, pergolu, izolace, terénní úpravy anebo anténu. V interiéru ji využijete na vybavení (například drtič odpadu, garnýže, pračka, myčka, sušička), na modernizaci (jádro bytu, dveře, karma, centrální vysavač nebo třeba sauna), k úhradě administrativních nákladů, kterými jsou podle webovek spořitelny například geometrické zaměření stavby, honorář architektovi anebo právníkovi – za služby související s nabytím nemovitosti.

Další možností využití je refinancování starší půjčky, zde opět do jednoho milionu korun. A dokonce s nižší úrokovou sazbou, pouze 4,39 % ročně.

Lze si však, podle tvrzení stavební spořitelny, vzít i milion a půl a použít jej na družstevní bydlení.  Zde je využitelná na zaplacení úhrady za převod členských práv a povinností v družstvu nebo za převod podílu v právnické osobě, jestliže se stanete nájemcem bytu, dále na rekonstrukci družstevního bytu u současně financovaného bytu (zde jen do 30 % výše úvěru).

Na první pohled velmi zajímavá půjčka. Jak je to na pohled druhý?

Podrobnější informace obdržíte vždy až od obchodního zástupce

A i proto jsme se za jedním z nich vypravili. Konkrétně do kanceláře v Hradci Králové, kde je i regionální centrum Wüstenrotu. Přišli jsme informovaní tím, co jsme si načetli na oficiálních webovkách stavební spořitelny Wüstenrot. Odcházeli jsme ale s informacemi trochu odlišnými.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Informace na webovkách a u obchodního zástupce se překvapivě liší

Základní rozkol byl v tvrzení stavební spořitelny, že půjčky jsou bez nutnosti mít ručitele. Toto tvrzení najdete v každém reprezentativním příkladu, který je uveden na stránkách spořitelny. Ale faktem je, že všechny reprezentativní příklady jsou na úvěr ve výši 300 tisíc korun, což v mnoha případech při rekonstrukci nebo stavebních úpravách v exteriéru nic moc neřeší.

My jsme se proto zeptali, jak by to vypadalo, kdybychom zažádali o milion korun. To je maximum, které je u této půjčky nabízeno bez zástavy nemovitosti. A tady jsme docela nepříjemně narazili na dost nečekanou komplikaci:

Chce-li klient stavební spořitelny půjčku ve výši nad 750 tisíc korun, musí si zajistit ručitele. Takže pokud nemáte v okruhu svých známých nebo v rodině někoho bonitního, kdo by byl ochoten vám ručit, nad 750 tisíc se nedostanete.

To ale nejsou všechny komplikace, které jsme potkali. Půjčka je na stránkách Wüstenrotu avizovaná jako finanční prostředky, které jsou využitelné i pro administrativu. Jenže:

Pokud chcete půjčku ve vyšším objemu (500 tisíc - milion), nedovolí vám spořitelna čerpání dříve, než budete mít stavební povolení na tu rekonstrukci anebo stavbu, na kterou si půjčku chcete vzít.

To ovšem znamená, že první administrativní náklady stejně musíte zaplatit ze svého, tedy z předem ušetřených peněz. Na ty se půjčka vztahovat nebude. A v případě projektu od architekta, například na zimní zahradu a garážová stání pro dvě auta, na která jsme se ptali my, se jedná o desítky tisíc korun, na které jsme si v modelovém příkladu také chtěli půjčit.

Takže se klienti mohou dostat do začarovaného kruhu, kde dokud nemají půjčku, nemohou zaplatit administrativu na počátku rekonstrukce nebo stavby. Ale dokud nemají hotový projekt a platné stavební povolení, nemohou dosáhnout na peníze ze schváleného úvěru… A navíc si bez ručitele mohou vzít maximálně 750 tisíc korun…

Takže druhý pohled na velmi zajímavou půjčku, získaný až u obchodního zástupce, už prostě tak zajímavý není…

Pojďme si to ale zrekapitulovat:

V čem je nabídka skvělá?

Celkově lze úrokovou míru nasazenou na tento produkt brát jako výhodnou (zejména v porovnání se spotřebitelskými úvěry). A hlavně jistou po celou dobu splácení (na rozdíl od hypoték). Nutno brát v potaz i státní podporu a možnost odpočtu z daňového základu. Čerpání jde rozložit na tři různé termíny a po jakýchkoliv částkách.

Něco zdarma

Vyřízení půjčky je zcela zdarma. Zdarma je i založení nové smlouvy o stavebním spoření, k níž se tato půjčka ve formě překlenovacího úvěru váže (do konce září t. r.). Vedení úvěrového účtu překlenovacího úvěru (a později úvěru ze stavebního spoření) je také bez poplatku.

Něco za rozumnou cenu

Tímto však zdarma končí. K úvěru je nutno hradit měsíční poplatek za vedení účtu stavebního spoření ve výši 27 Kč za měsíc, za roční výpis z účtu stavebního spoření 30 Kč, za roční výpis z úvěrového účtu úvěru ze stavebního spoření 30 Kč. Nejsou to však nijak horentní sumy, proto i tuto skutečnost lze zařadit do kategorie skvělá nabídka.

Tady však výhody končí (tedy pokud si chcete půjčit více než 300 tisíc korun).

V čem nabídka pokulhává?

Nabídka půjčky ProBydlení od Wüstenrotu opravdu dost pokulhává. Konkrétně za tím, co v dnešní době nabízí konkurence na trhu s úvěry.

První zádrhel je v tom, že je nutno na tento překlenovací úvěr založit zcela novou smlouvu, a tedy na dva roky nemít možnost přejít na běžný úvěr ze stavebního spoření, přestože byste měli dost peněz na získání hodnotícího čísla třeba už za jeden rok.

U 750 000 a výš je nutný ručitel!

Tady stavební spořitelna Wüstenrot šlápla zcela vedle. Sice nepožaduje zástavu nemovitosti, ale pro změnu u vyšších objemů úvěru žádá ručitele. To není vůbec příjemná praxe, vstřícnost vůči klientům je takto vlastně nulová. Spořitelna je kvůli 750 tisícům staví do velmi nepříjemné společenské, případně rodinné situace.

Administrativní náklady nelze vždy zaplatit z půjčky

Alespoň ne na začátku, protože čerpat úvěr můžete až po té, co předložíte platné stavební povolení. U nižších částek (do 750 tisíc) můžete podepsat čestné prohlášení, že budete financovat práce, které stavební povolení nevyžadují. Jenže: kolik jich takových je? Většina exteriérových úprav stavební povolení prostě mít musí.

Co říci závěrem?

Informace na webových stránkách jsou věc jedna, skutečné podmínky, které se dozvíte až od obchodního zástupce, jsou věc druhá. Pokud to tedy máte k zástupci daleko, vždy si raději nechejte zavolat, ať nemusíte platit cestu a ztrácet svůj čas zbytečně!

Komentáře