Investujete do akcií? Letos se vyplácí akcie malých firem

Čtení na 5 minut Publikováno: 18.09.2018
Investujete do akcií? Letos se vyplácí akcie malých firem

Ano, je to tak. Přestože malé firmy bývají rizikovou záležitostí, letos se situace radikálně změnila. Úprk investorů z méně rozvinutých trhů zpět do Evropy a Ameriky způsobil upevnění stability i těch malých firem, které by ještě před rokem nad sebou měly velké investiční vykřičníky. Letos na evropských a amerických trzích s akciemi platí, že co je malé, to je hezké. I z pohledu výnosů.

Americké zhodnocení o více než deset procent

Index amerických firem s nižší tržní hodnotou (takzvaných small caps), který nese název Russell 2000, si od začátku roku již připsal zhodnocení deseti procent. A to je teprve srpen. Navíc jde o téměř dvojnásobné zhodnocení ve srovnání s indexem velkých firem s názvem S&P 500.

S&P 500 je indexem největších amerických korporací. A ten zatím zaznamenal pouze šestiprocentní přilepšení. Vzhůru ho táhnou technologičtí giganti v zastoupení Amazon, Apple, Google, Microsoft a též u nás stále známější Netflix.

I Evropa letos žije ve znamení menších akciovek

Evropské akciové trhy letos také zaznamenávají úspěch menších firem. Zde sledujeme index MSCI Europe Small, který eviduje změny u malých firem. A naopak index Stoxx Europe 50 zaznamenává vývoj akcií největších západoevropských společností, včetně těch finančních.

K největším sledovaným firmám patří výrobce sportovního oblečení a vybavení Adidas, automobilky skupiny Volkswagen, letadla vyrábějící Airbus nebo kupříkladu španělská banka Banco Santander. A ani tato zvučná jména neporazila firmy menší, akcie rostly rychleji právě na tom opačném konci velikostního spektra.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Méně rozvinuté trhy letos netáhnou

Investoři hromadně prchají z méně rozvinutých akciových trhů. Asijské akciovky zaznamenaly nestandardní výkyvy, což investorům samozřejmě nevyhovuje. Do toho ještě panují obavy z výsledků dopadů obchodních válek vyvolaných současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

A tak se investoři vracejí na pevnou půdu v podobě evropských a amerických trhů, kde u menších firem byla spousta zajímavých příležitostí investovat. Vyplatilo se, minimálně pro letošní rok. Investoři sice zvolili vyšší míru rizika v menších firmách, ale dosáhli díky tomu a díky obecnému růstu ekonomiky vyššího výnosu.

Situace se očekává obdobná i v příštím roce, než se přelije ekonomický vliv do mezinárodního obchodu. Trumpův protekcionismus totiž dříve nebo později přinese krizi mezinárodního obchodu, která se samozřejmě promítne i do současně krásně rostoucích small cups.

Komentáře