Intervence ČNB: Bude v létě dovolená levnější?

Datum publikování: 07.04.2017
Intervence ČNB: Bude v létě dovolená levnější?

Česká národní banka ve čtvrtek 6. 4. 2017 ve 12:30 ukončila více než tři roky trvající intervence k oslabování české koruny. Nyní je koruna volná a může se přizpůsobit podmínkám na trhu. Většina analytiků očekává její posílení na hodnotu okolo 26 Kč za Euro (z výchozích včerejších 27,03 Kč za Euro). Ve čtvrtek večer skončilo obchodování koruny po šokovém uvolnění na hodnotě 26,56 Kč za Euro, což je posílení okolo 2%. Dá se tedy očekávat, že nákup dovolené bude v létě levnější, než byl v létě loňském?

Intervence byly odůvodněny obavami z deflace

Deflace neboli zlevňování se na první pohled může zdát lákavou záležitostí.  Myšlenka na to, že v obchodech bude časem všechno třeba o pět procent levnější je krásná, zejména pro spotřebitele, který by si po deflaci mohl koupit ze svého platu či důchodu více zboží a služeb.

Deflace krátkodobá nebo deflace ve vybraném segmentu ekonomiky až tolik nevadí

Krátkodobá deflace, například způsobená poklesem dovozních cen nebo zlevněním v odvětví, kde přestala platit regulace a nastoupila konkurence, není nijak katastrofická. Mimochodem, v tomto je Česká republika docela výjimkou, tady se konkurence dokáže dohodnout na vyšší ceně, než platila v době regulací. Čím to asi bude?

Problémem je deflace dlouhodobá

Pohled druhý, na dlouhodobější deflaci (které se snažila ČNB předejít intervencemi) a do hlubších zákonitostí ekonomiky nám ukáže, že dlouhodobá deflace má obrovský likvidační potenciál. V čem spočívá? Ve ztrátě motivace. A také v růstu hodnoty všech dluhů. Ale ztráta motivace je pro ekonomiku mnohem horší.

Kdo ztratí motivaci? Firmy. Jinak řečeno: strana nabídky. Nemají potřebu nabízet tolik zboží a služeb, když za ně dostanou méně. To, že roste hodnota peněz, protože si za stejný objem peněz koupíme víc, už lidé (v řízení firem) tolik nevnímají. Snížení nabídky znamená, že se v ekonomice méně vyrábí, dochází tedy k propouštění pracovníků … a už tu máme začátek deflační spirály.

Deflaci jsme se úspěšně vyhnuli

Ano, deflace nepřišla. Dokonce se podařilo nastartovat inflaci, a to relativně významnou.

Otázkou je, zda je to zásluha intervencí nebo přirozeného ekonomického vývoje, protože k dlouhodobější deflaci nedošlo ani v okolních zemích, kde intervence zavedeny nebyly. A že bychom my, coby země se stabilizovanou měnou, podrželi evropský trh, to není ani myslitelné, natož vyslovitelné.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Uvolnění bylo nárazové

Firmy se na ČNB zlobí, že přestože je ujišťovala, že uvolnění koruny bude probíhat po etapách, nestalo se tak a banka ukončila intervence najednou. Firmy si sice část rizik zajistili u bank pomocí forwardových či opčních operací, ale s dalším nákupem na základě ujištění ČNB čekaly na chvíli, kdy se kurz začne pozvolna hýbat. Ale právě ta pozvolnost čtvrtečnímu vývoji zcela chyběla. Koruna chvíli po skončení intervencí posílila, pak nárazově oslabila až na 27,11 Kč za Euro, do večera pak už postupně posilovala, s malinkými výkyvy nahoru i dolů. Výsledný kurz čtvrtečního byl 26,56 Kč za Euro.

Koruna byla puštěna na volno a teď se čeká, kam se vydá

Nyní je koruna v rukou spekulantů, ostatně jako všechno, co je vydáno na pospas působení volného trhu. Nakolik s ní zatočí a nakolik nechají působit opravdový trh, to se během několika týdnů či měsíců ukáže.

První odhady předpovídaly posilování koruny, ale byla i určitá pravděpodobnost, že to vývoj koruny vezme opačným směrem. První minuty po konci intervencí byly ve znamení posilování, což mnoha firmám prospělo, jiným uškodilo. Banky teď budou mít mnoho práce v souvislosti se zajišťováním kurzových rizik.

Vývoz se totiž prodraží, dovozy budou ale naopak levnější. Projeví se to i na cenách dovozového zboží na pultech našich obchodů? Většinou se tak neděje, ale budeme doufat, že se tentokrát dočkáme výjimky…

Levnější dovolená v zahraničí se očekávat dá

Současný konec intervence a první vývoj koruny na měnových trzích napovídá, že by se nám letní dovolená v zahraničí mohla opravdu zlevnit. Že tedy v létě budeme Euro kupovat za méně peněz, než jsme ho kupovali loni ve stejnou dobu. Do konce tohoto roku se odhaduje, že cena koruny klesne až na 26 Kč za Euro.

Na skutečný vývoj si pár měsíců počkáme, protože budoucí chování spekulantů nedokáží předpovědět ani ti nejlepší analytici světa.

Komentáře